NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI KOČEK

Kočky jsou mistři v ukrývání nemocí.

Může být vaše kočka nemocná? Někdy může být obtížné posoudit, zda jemné změny u vaší kočky naznačují zdravotní problém. Kočky jsou experti na maskování nemoci. Ve volné přírodě je tento instinkt může chránit před dravci nebo jinými kočkami, které by mohly být hrozbou. Dnešní domácí kočka má stejnou tendenci vyhýbat se zranitelnosti, i když jedinou možnou hrozbou je spolubydlící. Dokonce i kočky v domech s domácími mazlíčky mají instinkt na sebeochranu. Existuje další důvod, proč je u koček a mnoha dalších zvířat méně pravděpodobné projevení bolesti nebo nemoci: prostě nemají emocionální vztah ke svému nepohodlí. Zvířata mají tendenci přijímat bolest nebo nemoc jako novou normální a pohybovat se dál.

Příznaky nemocí u koček

V době, kdy si skutečně všimnete něčeho, co je s vaší kočkou špatné, mohlo to trvat déle, než si myslíte. Sledujte chování a řeč těla vaší kočky. Zjistěte, co je pro kočky normální. Nikdy neignorujte zjevné příznaky nemoci. V případě pochybností se vždy poraďte se svým veterinářem.

Naléhavé stavy u koček

Některé situace lze považovat za naléhavé. Neměli byste čekat na schůzku u svého veterináře, když se vaše kočka ocitne v nouzi. Pokud vidíte známky nouze, nezdržujte se. Okamžitě jděte k nejbližšímu veterinárnímu lékaři.

  • Úraz (pád z výšky nebo zásah autem)
  • Obtížné dýchání
  • Kolaps, bezvědomí nebo necitlivost
  • Záchvat
  • Závratě, nerovnováha nebo kroužení
  • Neschopnost chodit
  • Mírné a silnější krvácení
  • Vystavení jedovaté látce
  • Těžká bolest (projevující se známky hlasitého a nadměrného volání nebo agresivní chování při dotyku)
  • Tělesná teplota vyšší než 40 nebo nižší než 37 stupňů

Jak předcházet nemocem u koček

Mnoho majitelů podceňuje význam rutinní veterinární péče o kočky. Mohou čekat několik let, než své kočky přivezou k veterináři ke kontrole. Nejhorší je, že někdy čekají, až bude jejich kočka nemocná. Je pochopitelné, že lidé by se chtěli vyhnout stresu z návštěvy u veterináře. Některé kočky se u veterináře stávají velmi úzkostnými nebo dokonce agresivními. Spíše než čekat, zkuste najít veterinární praxi, která je pro vaši kočku méně stresující.

Pravidelné veterinární kontroly jsou pro kočky zásadní. Starší kočky mohou těžit z pololetních kontrol a rutinní laboratorní práce. Tyto návštěvy dávají veterináři příležitost vyšetřit vaši kočku, když vypadá zdravě. Veterinář může při vyšetření najít drobné abnormality, které naznačují menší problém. Včasné odhalení může znamenat, že vy a váš veterinář můžete jednat dříve, než se nemoc stane vážnou.

Pokud máte podezření, že je váš mazlíček nemocný, okamžitě zavolejte svého veterináře. Pokud jde o otázky týkající se zdraví, vždy se poraďte se svým veterinárním lékařem, protože právě on vyšetřil vašeho domácího mazlíčka, zná nejlépe jeho zdravotní historii a může pro vašeho domácího mazlíčka udělat nejlepší doporučení.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI KOČEK

NEINFEKČNÍ NEMOCI KOČEK

ZVRACENÍ U KOŤAT A KOČEK

zvracení u kočky

Zvracení u kočky. Zjistěte, proč kočky zvracejí, kdy byste měli začít být znepokojeni a co můžete udělat, abyste pomohli zvracejícímu zvířeti. Celý článek.

PRŮJEM U KOČKY

Průjem u kočky má mnoho příčin a veterinář se Vás bude ptát na zdravotní stav zvířete, krmení a vzhled trusu.Když se u Vaší kočky objeví průjem, první co potřebujete zjistit je příčina, aby jste zmírnili nepohodlí zvířete. Přejít na celý článek.

HOREČKA U KOČKY

horečka u kočky
horečka u kočky

Primárním příznakem horečky u koček je tělesná teplota vyšší než 39°C. Mezi pozorovatelné příznaky obvykle patří únava a letargie. V případě vyšších teplot nebo dlouhodobé horečky se mohou objevit závažnější příznaky. Kočka může vykazovat řadu dalších příznaků na základě primárního problému způsobujícího horečku. Přejít na celý článek.

CUKROVKA U KOČEK

Cukrovka u koček je častá endokrinologická nemoc. Vyskytuje se nejčastěji u tlustých a starších kocourů. Jak se cukrovka diagnostikuje a léčí se dočtete v článku. Přejít na celý článek.

KAŠEL U KOČKY

Tekutina v hrudníku

Pozorujete kašel u kočky? Kašel může být suchý nebo vlhký. V našem článku se dozvíte nejčastější příčiny kašle u koček a kdy je čas vyrazit na veterinu. Přejít na celý článek.

ZÁCPA U KOČKY

Zácpa u kočky – Příčiny vzniku zácpy a obstipace u kočky a možnosti jejich léčby pomocí léků, vlákniny diety nebo chirurgicky. Přejít na celý článek.

Slepota a její příčiny u koček

slepota u koček

Stejně jako u lidí může být slepota u koček způsobena řadou problémů. Slepota se může vyvíjet náhle nebo postupně v závislosti na příčině. Přejít na celý článek.

TRICHOBEZOÁRY U KOČEK

trichobezoáry
trichobezoáry

Trichobezoáry v žaludku můžou být příčinou zvracení u koček. Jak vznikají a jak předcházet jejich tvorbě se dočtete v článku. Přejít na celý článek.

ZLOMENÝ ZUB

Luxace špičáku

Zlomený zub je častý stomatologický problém jak u psa, tak u kočky. Zlomený zub bolí a vždy vyžaduje konzultaci s veterinářem a následné ošetření. Přejít na celý článek.

ZUBNÍ KÁMEN U KOČKY

Zubí kámen

Zubní kámen u kočky a sním spojený následný zápach z tlamy nepříjemným problémem. Dentální hygiena je efektivní způsob jak vyřešit zápach z tlamy. Přejít na celý článek.

STAŘECKÁ DEMENCE U KOČEK

demence u kočky

Podobně jako u lidí se i u koček může rozvinout demence, u koček se projevuji bezcílným mňoukáním, ztrátou čistotnosti, podrážděním a mrzutostí i hubnutím. Přejít na celý článek.

ALERGIE U KOČKY

Alergie u kočky

SVĚDĚNÍ A ALERGIE U KOČKY – Čtěte dál, abyste se dozvěděli o nejčastějších alergiích u koček, jaké jsou příznaky těchto alergií a jak jsou léčeny. Přejít na celý článek.

EOZINOFILNÍ KOMPLEX KOČEK

Eosinofilní komplex u koček není choroba jako taková, nýbrž symptomy (příznaky) nějakých skrytých obtíží. Může se jednat o projev potravní alergie, kontaktní alergie, dále hypersenzitivity na parazity, či alergie na pyl/prach a další možné alergeny. Přejít na celý článek.

KOČIČÍ AKNÉ

kočičí akné

Kočičí akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, ale je zvládnutelné, zejména pokud je odhaleno brzy. V textu se dozvíte o příčinách a léčbě.

KOČKA MOČÍ MIMO ZÁCHOD

proč kočka močí mimo záchod?
proč kočka močí mimo záchod?

Proč kočka močí mimo záchod ? Onemocnění dolních cest močových u koček je nejčastější příčinou proč kočky močí mimo záchod. Přejít na celý článek.

CHRONICKÉ SELHÁNÍ LEDVIN U KOČKY

Chronické selhání ledvin u kočky je nejčastější onemocnění ledvin. Správná podpůrná léčba poskytuje pacientům zvýšení kvality života a jeho prodloužení. Přejít na celý článek.

UŠNÍ POLYP U KOČEK

Ušní polyp u koček se vyskytuje především u mladých zdravých jedinců. Veterinář může polyp diagnostikovat pouze důkladnou otoskopickou prohlídkou . Přejít na celý článek.

DEHYDRATACE U KOČKY

Dehydratace u kočky může nastat z mnoha různých důvodů, a to od prostého nedostatku vody vhodné k pití až po celkové onemocnění. Přejít na celý článek.

POSTINJEKČNÍ SARKOM U KOČEK

postinjekčný sarkom

Postinjekční sarkom je nádorové onemocnění koček. Nádor vzniká v místě aplikace očkování nebo jiných dráždivých injekcí. Obecně se jedná o zhoubný nádor. Přejít na celý článek.

ZÁNĚT DÁSNÍ U KOČKY – STOMATITÍDA

kaudální stomtitída

Zánět dásní u kočky je velmi časté onemocnění koček všech plemen. Postiženým kočkám často páchne z tlamy, často mají problém s kousáním granulí a bývají celkově podrážděné. Dásně bývají zarudl. Mnohé kočky si nenechají ani podívat do tlamy. Stomatitída je autoimunitní nemoc, řešením je vytržení zubů. Přejít na celý článek.

KOŽNÍ NEMOCI KOČEK

Onemocnění kůže bývají velmi nepříjemná nejen pro pacienta samotného, ale vzhledem k výrazným změnám vzhledu domácího miláčka (ztráta srsti, mokvající ložiska, krusty) i pro jeho majitele. Kožní nemoci můžeme rozdělit obecně na infekční a neinfekční. Mezi infekční patří zejména parazitární nemoci (blechysvrab, klíšťata, demodexdermatofytové plísně), bakteriální a virové nemoci..  Nejčastější neinfekční kožní nemocí je atopická dermatitida a jiné alergie (alergie na bleší kousnutí, kontaktní alergie, potravinové alergie) , patří sem ale také autoimunitní nemoci a nádorová onemocnění. Přejít na celý článek.

NEJČASTĚJŠÍ TYPY NÁDORŮ U KOČEK

nádor kůže u kočky
nádor kůže u kočky

Článek popisuje nejčastější typy rakoviny u koček a obecně popisuje aktuální možnosti veterinární onkologie. Přejít na celý článek.

HYPERTYREÓZA KOČEK

Hypertyreóza je časté onemocnění koček. Jde o nejčastější endokrinologickou diagnózu u koček vůbec. Postihuje hlavně kočky středního a staršího věku. Nemoc se projevuje nejčastěji výraznou žravostí a hubnutím zároveň. Hypertyreóza se léči tabletami, chirurgicky nebo radioaktivním jódem. Přejít na celý článek.

NEMOCI OKA A VÍČEK

Fluoresceinový test u kotěte

Kočky trpí nejčastěji zánětem spojivky a rohovky. méně časté jsou zánět duhovky, šedý zákal, cizí tělesa, entropium a nádory. Přejít na celý článek.

KULHÁNÍ A ZLOMENINY U KOČEK

Zlomenina hrudní končetiny
  1. Zlomeniny jednoduché i komplikované
  2. Luxace (vykloubení) kloubů
  3. Ruptury (poškození) vazů
  4. Ruptura předního křížového vazu v kolenním kloubu – LCC
  5. Léčba osteoartrózy
  6. Nádorová onemocnění na končetinách (včetně amputace končetin)

HCM – Hypetrofická kardiomyopatie koček

HCM Hypertrofická kariomyopatie koček
HCM Hypertrofická kariomyopatie koček

Nejčastějším onemocněním srdce, se kterým se setkáváme u koček v praxi téměř denně, je hypertrofická kardiomyopatie (HCM). Jedná se o nemoc, při které dochází k patologickému zesílení stěny levé komory. Nejčastěji postihuje kočky středního věku, častěji se jedná o kocoury.

infekční nemoci koček

INFEKČNÍ NEMOCI KOČEK

PANLEUKOPÉNIE – KOČIČÍ MOR

panleukopénie
panleukopénie

Panleukopénie je virové onemocnění koček. Pro svůj akutní průběh končící často smrtí bývá nazýváno jako kočičí mor. Původcem nemoci je kočičí parvovirus. Přejít na celý článek.

DERMATOFYTÓZA

woodova lampa a microsporum canis
dermatofytóza

Dermatofytóza koček je nemoc vyvolaná plísněmi. Tyto plísně se živí kůží a chlupama. Typickým příznakem jsou lysiny, zvýšené línání, tvorba lupin a šupin. Přejít na celý článek.

FELV

FeLV je závažné retrovirové onemocnění koček. FeLV je zatím neléčitelná nemoc, ale i FeLV pozitivní kočičky můžou žít při dnešní péči normální život. Přejít na celý článek.

FIV

FIV je nevyléčitelná nemoc stejně jako HIV. Ale mnoho FIV + koček může žít normální život se správnou péčí. Testování nových koček je základem prevence. Přejít na celý článek.

KOČIČÍ RÝMA

kočičí rýma
kočičí rýma

Komplex respiračních onemocnění u koček zahrnuje choroby projevující se sliněním, slzením, zánětem spojivek, kýcháním, rýmou, zánětem dutin až vředy v dutině ústní. Přejít na celý článek.

PLICNIVKY U KOČEK

Plicnivky – Nejčastějším parazitem nacházejícím se v dýchacím aparátu u domácích koček je Aerulostrongylus abstrusus. Plicní červivost je relativně běžná. Přejít na celý článek.

GIARDIE U KOČKY

giardie v mikroskopu
giardie v mikroskopu

Giardie je jedním z nejčastěji špatně diagnostikovaných parazitů. Giardióza psů a koček je častou příčinou akutních a chronických průjmů. Přejít na celý článek.

TOXOPLAZMÓZA STRAŠÁK NEBO REÁLNÁ HROZBA

Toxoplazmóza je jedna z nejznámějších nemocí, která straší všechny ženy světa. Podle některých laiků, by se neměla kočka v domácnosti těhotné ženy vůbec vyskytovat. Nakažení toxoplazmózou by totiž mohlo ohrozit plod. Ano v tom mají pravdu, ale pojďme si říct jak je to se zákeřnou toxoplazmózou doopravdy. Přejít na celý článek.

KOČIČÍ SVRAB

kočičí svrab

Kočičí svrab je častou nemocí venkovních koček. Drbe si Vaše kočka uši? Minimálne 50% případů zánětu zvukovodů u koček je způsobeno ušním svrabem. Přejít na celý článek.

SAMETKY

sametky
Sametka

Sametky zarděnkové jsou drobný parazit, který napadá člověka a všechny savce. V češtině se pro toto onemocnění používá termín srpnová vyrážka. Přejít na celý článek.

DRAVČÍKOVITOST

Dravčík je roztoč, který žije na kůži psů, koček a králíků. Způsobuje svědění, olizování, vypadávání srsti a lupovist. Přenáší se kontaktem s nemocným zvířetem. Přejít na celý článek.

Líbil se Vám článek? mohl by se Vám líbit i náš Velký průvodce chovatele koček: