Rady našich veterinářů

výtok z očí u psa

Výtok z očí u psa

4.6
(9)

Co je to epifora u psa?

Epifora je lékařský termín pro nadměrné slzení, slzotok nebo vytékání slz přes okraj víčka. Můžete si všimnout, že vlhkost při nadměrném slzení vede k červenohnědému zbarvení srsti kolem očí. Změna barvy je způsobena normálním pigmentem v slzách nazývaným porfyrin a může vést ke zbarvení, které je zvláště patrné u psů s bílou srstí.

Normální produkce slz je důležitá pro udržení správné vlhkosti oka. Další slzy se ukládají v slzných kanálcích v očních koutcích, které jsou poblíž jejich nosu. Když jsou oči podrážděny prachem, chlupy, pylem či jinými dráždivými látkami, mohou uložené slzy rychle vypláchnout tyto částice z očí.

Vodnatý výtok z očí je u psů velmi častý příznak a je spojen s problémy, které dráždí oko. Někdy vodnatý výtok může být normální pro určité plemeno psa. Majitel domácího mazlíčka by měl vyhledat veterinární péči, pokud je výtok z oka barevný a pes má tendenci si oko škrábat. To může znamenat například poranění oka nebo zánět.
výtok z očí u psa
výtok z očí u psa

Jak se projevuje epifora u psa?

  • Nadměrné slzení
  • Červenohnědé zbarvení srsti pod vnitřním koutkem oka
  • Tření / svědění očí
  • Vlhká srst pod okem
  • “Skleněné oči “

Proč slzí psovi pouze jedno oko?

Epifora může postihovat jedno nebo obě oči. Častěji jsou postiženy obě oči. Občas se stane, že pes bude mít podrážděné pouze jedno oko, takže si tře pouze postižené oko. Někdy se slzný kanálek, vedoucí od očí k nosu, ucpe pouze na jedné straně a to může vést k jednostrannému abnormálnímu odtoku slz.

Žlutozelený výtok nebo přivírání pouze jednoho oka může být příznakem vředu na rohovce. Pokud má váš pes výtok z jednoho oka, který není vodnatý nebo zjevně čirý a je doprovázen šilháním nebo bolestí, měl by být co nejdříve vyšetřen veterinářem.

Co způsobuje nadměrný výtok z očí u psů?

Epifora je obvykle způsobena stavy, které dráždí oko nebo abnormálním odtokem slz z jiné příčiny. Nutno zdůraznit, že u některých plemen psů je epifora do jisté míry normálním stavem.  

Několik nemocí může způsobit akutní nebo chronické podráždění očí. Níže jsou uvedeny některé z častějších stavů vedoucích k podráždění očí a následnému slzení očí:

Alergie: Pyl a prach jsou běžné dráždivé látky 
Abnormality řas: Existuje několik různých abnormalit řas, kdy řasa buď zarůstá (trichiáza), vyrůstá z abnormálního místa (distichiáza) nebo roste na vnitřní straně víčka (ektopická řasa).
Abnormality očních víček: Někdy se pes může narodit s očními víčky, která jsou buď příliš svinutá (entropium) nebo vyvalená (ektropium). To může mít za následek tření kůže a/nebo chlupů o oko nebo nadměrné vysušení oka a následné slzení.
Prolaps třetího víčka: Tento stav se běžně označuje jako „cherry eye“ a vyskytuje se, když žláza třetího víčka vyhřezne z kapsičky, ve které se normálně nachází.
Malé nádory očních víček: Jsou poměrně časté a mohou se třít o povrch oka, což vede k chronickému podráždění.
Viry: Některé viry mohou způsobit podráždění a slzení očí. Nejčastější je v našich podmínkách psincový kašel. 
Glaukom: Glaukom, neboli zelený zákal, je nemoc způsobující zvýšený nitrooční tlak. To se  může projevit i nadměrným slzením.

Následující stavy mohou vést k abnormálnímu odtoku slz a následnému slzení očí:

Mělké oční důlky: Některá plemena mají velké, vypouklé oči a velmi mělké oční důlky. To může mít za následek přetékání slz, protože v očním důlku není dostatek místa pro uložení vytvořených slz. Typicky sem patří čivava, shi-tzu, mops a další.

Ucpaný slzný kanálek: Kanálek, který vede od vnitřního oka k nosu, se může ucpat nečistotami nebo se zanítit či infikovat.

Vodnaté oči mohou být pro některá plemena normální. Například pudlové, shih-tzu a pekinéz mohou mít epiforu bez zjevného podráždění oka.

Jak veterinář diagnostikuje epiforu u psa?

Veterináři diagnostikují nadměrný slzotok klinickým vyšetřením. Váš veterinář může změřit množství produkovaných slz pomocí metody zvané Schirmerův slzný test. Do spodního víčka se na jednu minutu umístí malý absorpční proužek, který změří produkci slz.

Pokud má váš veterinář podezření na poranění oka, může zkontrolovat poškození rohovky (škrábance a rohovkové vředy) obarvením rohovky fluoresceinem. Váš veterinář může také zkontrolovat tlak v očích vašeho psa pomocí tonometru. Tato bezbolestná procedura může odhalit glaukom.

Jak se léčí epifora u psa?

Léčba je různá, podle toho co je příčinou slzení očí vašeho psa. Pokud je příčinou podráždění z alergií, jako je pyl, může váš veterinář doporučit antihistaminikum spolu s kapkami umělých slz k propláchnutí očí. Pokud se vyskytne abnormalita, jako je zarostlá řasa, stočené oční víčko nebo nádor očního víčka, může být k nápravě problému doporučena operace.

V některých případech není nutná žádná léčba, pokud je nadměrné slzení důsledkem mělkých očních důlků nebo normálním stavem daného plemene. U těchto psů může být užitečné pravidelné jemné otírání slzných cest jemnými ubrousky s čističem očního okolí , aby se zabránilo hromadění nečistot a sekundárním bakteriálním infekcím kůže pod očním koutkem.

Většinu příčin, které způsobují slzení očí u psů, lze léčit a mají dobrou prognózu. Chronické podráždění způsobené abnormalitami očních víček nebo řas lze vyřešit chirurgickým zákrokem.

Alergie se nedá vyléčit a vyžaduje dlouhodobý management. Alergie mohou být sezónní nebo celoroční a lze je léčit různými léky na alergii. Alergiím u psa se věnujeme v samostatném obsáhlém článku. 

U plemen, která jsou geneticky náchylná k slzení očí bez abnormalit slzného kanálku, lze tento stav pouze mírnit. Cílem je zabránit vlhkosti na kůži kvůli růstu bakterií, kvasinek a rozvoje sekundárních kožních zánětů.


Mám se obávat, že mému psovi slzí oko?

Pokud vašemu psovi slzí oči, ale vypadají klidně a pes je nemhouří, nezapomeňte to zmínit během příští preventivní návštěvy. Pokud má váš pes slzící oči s mhouřením, šilháním, barevným výtokem, sníženou chutí k jídlu, letargií nebo jinými známkami nemoci, okamžitě vyhledejte veterináře.

Je epifora pro psa bolestivá

Nadměrné slzení není bolestivý stav. Příležitostně mohou psi pociťovat mírné nepohodlí nebo svědění očí z chronického podráždění.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 9

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři