Rady našich veterinářů

zvracení u psa

Zvracení u psa

4.6
(423)

KDYŽ PES ZVRACÍ

Zvracení u psa je častý problém, určitě se s ním alespoň jednou setkal každý majitel psa. Psi mohou zvracet z různých důvodů – zbavení se nevhodné potravy ze žaludku je jednou z nejčastějších příčin zvracení u psů. Někdy je však zvracení známkou vážného zdravotního problému. Čtěte dále a zjistěte, proč psi zvracejí, kdy byste měli začít být znepokojeni a co můžete udělat, abyste pomohli zvracejícímu zvířeti.

ZVRACENÍ NEBO REGURGITACE? 

 Měli bychom se naučit rozeznat rozdíl mezi zvracením a regurgitací.

REGURGITACE U PSA

  • je pasivní děj, při kterém nenatrávená potrava vystupuje z jícnu, bez úsilí a bez zapojení břišního lisu. Obvykle nám regurgitace poukazuje na možnou patologii jícnu. Je důležité tyto dva děje rozlišovat, neboť příčiny a léčba těchto stavů jsou odlišné.

 ZVRACENÍ U PSA

  • obvykle mu předcházejí známky nevolnosti provázené slintáním, olizováním se a nadměrným polykáním. Někteří psi požírají trávu, spekulace ukazují i na možnou funkci ochrany jícnu před ostrými předměty, jako jsou např. kosti, když pes zvrací. Trávu požírají samozřejmě i z důvodu čistění žaludku, neboť dříve či později pozření trávy vyvolá zvracení. 
  • Zvracení je aktivní proces. Zahrnuje kontrakce břišní stěny, což si můžeme představit jako tzv. “pumpování břichem”. Naproti tomu regurgitace je proces pasivní, kdy pes “vyhodí” obsah jícnu bez toho, aniž by zapojoval břišní stěnu. Zkrátka se jen nahrbí, ohne hlavu k zemi a vyjde z něj potrava, která se v jícnu nahromadila a neprošla do žaludku. Regurgitace povětšinou probíhá rychle, z ničeho nic je obsah venku. Při zvracení několik sekund čekáme, až pes několikrát “zapumpuje” svaly břišní stěny a teprve po tomto úsilí vyzvrátí obsah žaludku.

PROČ PES ZVRACÍ?

Pokud pes sežere něco zkaženého, cizí těleso atp., organismus na tuto skutečnost zareaguje zvracením a bude se snažit z těla vše vyloučit. Většina majitelů byla svědkem toho, že jejich pes snědl něco “špatného” a za několik minut či hodin to vyzvrátil bez dalších následných komplikací. Dalšími relativně neškodnými příčinami zvracení u psa jsou kinetózy (jízda v autě) a tzv. bilious vomiting syndrome neboli také “lačné zvracení”. Často se setkáváme se psy, kteří pravidelně zvrací ráno z důvodu prázdného žaludku, který je dráždí. Zvratky jsou většinou hlenové, zbarvené do žluto/oranžovo/hněda. Tito psi netrpí jinými problémy, jako jsou průjem, ubývání na váze či snížená chuť k jídlu. 

Zvracení je samozřejmě také příznakem mnoha potenciálně závažných onemocnění, jako jsou například:

  • Zánět žaludku a střev – Gastroenteritida 
  • Střevní obstrukce způsobená cizím materiálem, nádory,  vchlípení či dislokace orgánů atd.
  • Zánětlivá onemocnění střev
  • Paraziti
  • Toxiny
  • Některé typy rakoviny
  • Onemocnění jater
  • Onemocnění ledvin
Cizí těleso – ponožka v tenkém střevu štěněte zlatého retrievera
  • Infekce (bakteriální, virové nebo houbové)
  • Cukrovka – Diabetes mellitus
  • Onemocnění nadledvinek
  • Zánět slinivky břišní Pankreatitída
  • Hemoragická gastroenteritida
  • Žaludeční a střevní vředy
  • Úraz hlavy
  • Vedlejší účinky léčiv
  • Potravní intolerance
Zácpa z kostí může taky vyvolat zvracení u psa

TYPY ZVRATKŮ

Je nepříjemné, ale důležité, abyste si před uklizením zvratků vše důkladně prohlédli, a pokud je možnost, tak vyfotili. 

PES ZVRACÍ ŽLUTOU PĚNU

Například pěna, která může být zbarvená žlutě, poukazuje na to, že žaludek vašeho psa je prázdný (pěna pochází z hlenu, který je normálně přítomen v žaludku a žlutá je žluč ze střeva).

PES ZVRACÍ BÍLOU PĚNU

Příčin zvracení bílé pěny je vícero. Může se jednat nejčastěji  o infekci zažívacího traktu nebo o dietní chybu. Pokud se tento problém u pejska objeví jednou a vše se opět vrátí do normálu, pravděpodobně snědl něco, co neměl a jeho tělo se tomu tímto způsobem brání. Pokud si nejste jisti, proč pes zvrací a zvracení trvá déle či je velmi intenzivní, co nejrychleji vyhledejte veterináře.

PES ZVRACÍ VODNATÉ ZVRATKY

Vodnaté zvratky vypovídají o tom, že má pes žízeň, snaží se kompenzovat ztráty vody, ale nedokáže udržet tekutinu v žaludku a je tak vystaven riziku dehydratace.

PES ZVRACÍ KREV

Najdete-li ve zvratcích červenou krev nebo něco podobného kávovým zrnům (částečně natrávená krev), pes s největší pravděpodobností krvácí do trávícího traktu. V tomto případě byste měli okamžitě navštívit veterináře

PES ZVRACÍ STOLICI

Pokud zvratky vypadají nebo smrdí jako stolice, tak nečekejte ani vteřinu a utíkejte na veterinu. Zvracení stolice bývá příznakem ucpaného střeva nebo zánětu pobřišnice.

PES ZVRACÍ ZELENOU STRAVU

Jasně zelené zvracení může naznačovat pozření něčeho zkaženého či jedovatého. 

PES ZVRACÍ JÍDLO

Pokud pes zvrací částečně natrávenou nebo nestrávenou potravu, je zde několik dalších možností, proč se toto děje.

PES ZVRACÍ ŠKRKAVKY

Se zvracením škrkavek se potkáte v drtivé většině u štěňat. U dospělého psa se jedná o zcela ojedinělou záležitost. V tomto případě se nepokoušejte štěně odčervit sami (volbou nesprávného preparátu můžete pejskovi ještě víc ublížit) , ale poraďte se nejdřív s veterinářem.

Našli je ve zvratkách něco podezřelého?
Navštivte se svým pejskem naší veterinu v Praze

CO DĚLAT KDYŽ PES ZVRACÍ?

Pokud váš pes vykazuje některý z následujících příznaků, ihned nás kontaktujte.

  • Časté zvracení – psi, kteří často zvracejí, se mohou rychle vyčerpat a organismus bude oslabený. To platí zejména pro starší psy nebo psy se zdravotními obtížemi.
  • Vrhavé zvracení – potenciálně známkou obstrukce gastrointestinálního traktu.
  • Letargie a deprese – známka celkového nežádoucího oslabení organismu.
  • Těžký průjem – kombinace závažného zvracení a průjmu může vést k rychlé dehydrataci.
  • Snížené močení – snížená tvorba moči v důsledku dehydratace.
  • Bolest břicha a / nebo jeho zvětšení – tyto příznaky jsou obecně pozorovány při závažnějších příčinách zvracení u psů.
  • Opakované pokusy o zvracení, ale nic nevyzvrací – zde se může jednat o dilataci a torzi žaludku, život ohrožující stav,
  • Přítomnost čehokoliv neobvyklého ve zvratcích např. cizích předmětů, krve apod.

ZVRACENÍ U ŠTĚŇAT 

Všechny příčiny a doporučení, na téma zvracení u dospělých psů, se vztahují i ​​na štěňata. Zde ovšem s jedním důležitým upozorněním. Štěňata mnohem rychleji podléhají důsledkům zvracení (dehydratace, nerovnováha elektrolytů, …) oproti dospělým jedincům. Rychle zeslábnou nebo dokonce umírají a to i z relativně mírných příčin zvracení. Proto je potřeba zvracení u štěněte nikdy nepodcenit a v každém případě déletrvajícího zvracení (2-3x po sobě v jeden den nebo 1x za den dva dny po sobě) kontaktovat veterináře!

ÚPRAVA STRAVY PŘI ZVRACENÍ U PSA

 Pokud se dospělý (doposud zdravý) pes vyzvrací jednou nebo dvakrát během dne a celkově nevykazuje změnu v chování, cítí se dobře, je veselý a nepozorujeme u něj průjem, snížený příjem tekutin atp., zkuste následující kroky:

  1. Odstraňte všechny zdroje jídla a vody po dobu 6 – 12ti hodin.
  2. Pokud pes vydří nezvracet déle jak dvě hodiny, nabídněte mu malé množství vody. Napájíme po malých objemech, častěji během dne.
  3. Pokud po uplynutí 12 hodin pes pije a nezvrací, můžeme přejít k nabídnutí diety – rýže, kuřecí prsa bez kůže a mrkev. Rozvařené (vařit můžeme klidně i hodinu a půl). Krmit lze i dietní granule nebo konzervu.  Potravu nabízíme po malých troškách např. první dávka 1 polévková lžíce, pokud nezvrací, za hodinu 2 polévkové lžíce a postupně prodlužujeme intervaly mezi krmením a zvyšujeme dávku (dávku na rozkrmování je nutné přizpůsobit velikosti psa). 
  4. Pokud pes nadále již nezvrací a nepřidá se ani průjem, dietu ponecháme ještě další dva dny. Krmíme ideálně 3-4x denně menší porce.
  5. Pokud během podávání diety začne pes zvracet, neprodleně navštivte veterinárního lékaře. 

PREVENCE ZVRACENÍ U PSA

  • Neměňte náhle potravu, na kterou je váš pes zvyklý. Pokud se pro změnu rozhodnete, dělejte to postupně. 
  • Krmte pravidelně, ideálně 2x (i vícekrát) denně (v závislosti na druhu a velikosti plemene).
  • Nedávejte svým psům hračky, které mohou spolknout nebo rozžvýkat na kusy nebo z nich vytahat provázky. 
  • Nenechávejte otevřený odpadkový koš za vaší nepřítomnosti v místnosti, kde necháváte psa. 
  • Nedávejte psům kosti, pokud na to nejsou zvyklí od štěněte. Pokud kosti dáváte, krmte je syrové. Vyhněte se krmení od stolu. Některé potraviny určené pro lidi nejsou pro psy vhodné, některé jsou nebezpečné (např. hrozny, rozinky, čokoláda, xylitol v některých bonbonech, cibule, česnek, pažitka, makadamové ořechy a potraviny s vysokým obsahem tuku). Někteří psi s “citlivým” Zažíváním nejsou schopni tolerovat ani “bezpečné” jídlo od stolu
  • Nenechte svého psa požírat mršiny. Jejich pozření zvyšuje riziko nepříjemné infekce a vystavení případným toxinům.
  • Sledujte vašeho psa během venčení. Pažravým psům na venčení raději pořiďte košík s dvojitým dnem.
  • Pravidelné očkování proti parvoviróze je nejzákladnější očkování, které by měl dostat každý pes.
  • Pravidelné odčervení je naprostý základ zdravotní péče o psa.

Milujeme zvířata. Pomáhat jim je naším posláním
Objednejte se k vašemu veterináři

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 423

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři