Poruchy cyklu u koček | Prodloužené mrouskání | Cysty na vaječníku
CYSTY NA VAJEČNÍKU U KOČEK
Jedná se o poměrně časté onemocnění vaječníků koček, jehož následkem vznikají problémy v reprodukci. Často jsou ovariální cysty diagnostikovány až během preventivní kastrace kočky, jako náhodný nález.
Tzv. Cystický ovariální syndrom (COS) může být zaměněn s cystickou hyperplazií endometria nebo s nádory vaječníků (ty jsou u koček velmi vzácné).
Ovariální cysty vznikají z nezovulovaných, tedy neprasklých, folikulů, jež zůstávají na vaječnících po delší dobu.
Vyskytují se u mladých koček ve věku od 12ti týdnů stejně tak jako u koček dospělých.
Symptomy se obvykle objevují během puberty.
PRODLOUŽENÉ MROUSKÁNÍ
Setkáme se s prodlouženou dobou mrouskání anebo dlouhotrvajícím mrouskáním. Extrémem býva stav nazývaný permanentní mrouskání, když kočka mrouská nepřetržitě i několik let. Průměrná délka mrouskání u koček je 7 dnů. V individuálních případech může mrouskání trvat až kolem 19ti dnů. Prodloužené nebo dlouhodobé mrouskání samo o sobě kočku nijak zásadně nevyčerpává, ale pokud kočka mrouská nepřetržitě např. jeden měsíc a déle, může to být příznak určitého zdravotního problému, jako je například ovariální cysta, nádor vaječníku, popřípadě i endokrinní problém a další.
FOLIKULÁRNÍ CYSTY
- jsou běžným nálezem při rutinní ovariohysterektomii (kastraci) s tendencí k výskytu spíše u starších koček, které doposud nerodily.
- U mnohých z nich je častý souběžný výskyt cystické hyperplazie endometria (dělohy).
- Velkost folikulárních cyst se pohybuje cca okolo 0,5 cm. Výjimečně najdeme i cysty obrovský ch rozměrů.
- Na klinice MetropoleVet jsme zaznamenali největší cystu s průměrem skoro 5cm.
- Pokud jsou cysty funkční, zaplavují tělo hormony estrogeny.
- Proto kočky s folikulárními cystami mohou vykazovat/vykazují známky hyperestrogenismu, jako jsou přetrvávající estrogenní chování, nymfomanie a agrese.
- Vhodnou léčbou je kastrace.
LUTEÁLNÍ CYSTY
- Folikulární cysty se mohou přeměnit v cysty luteální, které produkují hormon progesteron.
- Luteální cysty se oproti folikulárním vyskytují méně často.
Chovné kočky s folikulárními cystami trpí nízkou plodností.
DIAGNOSTIKA CYST VAJEČNÍKU U KOČEK
Diagnostika cyst vaječníků nebývá obtížná. Podezřelé jsou všechny nekastrované kočky, které trpí poruchou cyklu – prodloužené nebo permanentní mrouskání, ale taky kočky, které nemrouskají vůbec. Ovariální cysty se často vyskytují taky u chovných koček, které nemohou zabřeznout, nebo potratily. Cysty velkých rozměrů dokážeme odhalit pouhým prohmatáním břicha. Menší cysty jsou dobře zobrazitelné při sonografickém vyšetření. Rentgen není moc nápomocný, ale velké cysty se mohou zobrazit dobře i na něm. Velmi dobře se cysty zobrazí při CT vyšetření nebo při magnetické rezonanci. Nápomocné může být i stanovení pohlavních hormonů z krve v laboratoři.
LÉČBA OVARIÁLNÍCH CYST U KOČEK
Definitivním řešením potíží s cystami je samozřejmě kastrace.
U chovných koček je dostupná léčba pomocí hormonálních preparátů v injekční formě. (Receptal, Pregnyl..)
Další možností je operace ( laparoskopie či probatorní laparotomie), kdy se chirurg pokusí o manuální rupturu cyst. Při následném mrouskání (po obou výše zmíněných metodách léčby) by měla být kočka chována s průbojným až agresivním samcem, aby došlo k vyprovokování ovulace a následnému zabřeznutí, aby se v ideálním případě problém znovu neopakoval.
Je třeba si ale uvědomit, že ne všechny cystické struktury na vaječníku jsou právě folikulární cysty.
Je vždy důležité informovat vašeho veterinárního lékaře o případných výchylkách v chování či cyklu vaší kočky.