Služba

VETERINÁRNÍ OFTALMOLOGIE

veterinární oftalmologie

VETERINÁRNÍ OFTALMOLOGIE

Veterinární oftalmologie se zabývá nemocemi oka jako jsou záněty spojivek, nemoci víček, poranění rohovky, šedý zákal a mnohé další.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI OKA PSA A KOČEK

ZÁNĚT SPOJIVEK

Konjunktivitida neboli zánět spojivky je nejčastějším onemocněním oka.  U psů je to nejčastěji kvůli alergiím nebo poruchám slzného filmu. U koček jsou běžné infekční příčiny konjunktivitidy.

zánět spojivek u kočky
zánět spojivek u kočky

VŘEDY ROHOVKY

Rohovkový vřed je rána nebo poškození v povrchových tkáních oka. Vředy rohovky jsou obvykle bolestivé. U hlubokých nebo infikovaných vředů může být nezbytné agresivní lékařské ošetření nebo chirurgické ošetření, aby se oko a zrak zachránily. Pro povrchové vředy mohou být pro podporu hojení vyžadovány procedury jako je mřížková keratotomie nebo ošetření diamantovým kotoučem.

VETERINÁRNÍ OFTLAMOLOGIE
vřed rohovky v konečném stádiu

DISTICHIÁZA

Jde o  řasy, které rostou ze žlázek víčka špatným směrem ( do oka) . Tyto odchylné chlupy mohou vést k podráždění očního povrchu a ulceraci rohovky. Obecně se doporučuje odstranění chlupu a jeho folikulu kauterizací nebo kryoterapií.

distichiaza
Distichiáza u buldoka

ENTROPIUM

Entropium je oční porucha, při které se víčko vtáčí dovnitř směrem k povrchu oka. Rohovka tak může být podrážděna neustálým odíráním řas nebo kůží víčka. Obvykle je jediným řešením chirurgická korekce stavu.

plastika víčka kočka
Kocour po plastice víčka

NÁDORY VÍČKA

I malé tumory mohou způsobit podráždění očního povrchu a může být proto doporučena operace.

KOČIČÍ HERPESVIRUS

Kočičí herpesvirus je jednou z nejčastějších příčin infekce horních cest dýchacích u koček. Oční onemocnění jako konjunktivitida a ulcerace rohovky jsou při infekci herpesvirem velmi časté.

herpesvirus
herpesvirus u koťátka

SYNDROM SUCHÉHO OKA (keratoconjunctivitis sicca  – KCS)

KCS zahrnuje zánět povrchu oka způsobený sníženou tvorbou slz. Toto velmi časté onemocnění u psů a může postihovat jedno nebo obě oči. Tento stav vyžaduje dlouhodobou lékařskou péči.

VÝHŘEZ SLZNÉ ŽLÁZY 3. VÍČKA

Také známý jako Cherry Eye, prolaps žlázy třetího víčka je běžný u mnoha plemen psů. Vzhledem k tomu, že zdravé třetí víčko a jeho žláza jsou zodpovědné za významný podíl slzného filmu, doporučuje se chirurgická korekce stavu, aby byl povrch oka dlouhodobě chráněn.

UVEITÍDA (zánět duhovky)

Uveitida je zánět duhovky; obvykle způsobený traumatem, infekcí, rakovinou nebo imunitně zprostředkovaným onemocněním. Vyšetření základní příčiny je důležité, má-li být stanoven vhodný léčebný plán.

Starý úraz Oka
Starý úraz oka

ENUKLEACE

Jde o chirurgické odstranění oka. Zákrok je vyhrazen pro oči, které jsou slepé a bolestivé buď chronickým onemocněním, penetrujícím traumatem, nádorem nebo glaukomem v konečném stádiu.

perská kočka po enukleaci
perská kočka po enukleaci

PLASTIKA VÍČEK

Chirurgická korekce abnormalit víček souvisejících s plemenem, např. entropium a ektropium.

Kocour tesně po vyndání stehů po plastice víčka

CIZÍ TĚLESA – OSINY

Cizí tělesa, nejčastěji travní osiny, se můžou dostat a zapíchnout za třetí víčko a způsobit silnou bolestivost a zánět.

Osina v oku
Osina v oku