Rady našich veterinářů

přerostlé hlodáky u králíka se špatným postavením hlodáků

Nemoci zubů u králíků a hlodavců

4.7
(47)

Zdravý chrup králíků

Králíci mají, stejně jako lidé, mléčné a trvalé zuby. Naopak výjimečné u nich je to, že korunky hlodáků (řezáků) a stoliček, pravých i nepravých, mají schopnost kontinuálního růstu po celý život. Dočasné (mléčné) hlodáky se mohou vyskytovat do 1-2 týdnů po narození, ale obvykle k jejich vypadnutí dochází ještě před narozením nebo těsně po. Dočasné stoličky jsou vstřebány během prvních dnů po narození a nahrazeny trvalými do věku 1 měsíce.

Přerostlý spodní hlodák zraňující tvrdé patro u potkana
Přerostlý spodní hlodák zraňující tvrdé patro u potkana

Králíci mají dva páry horních řezáků, proto se neřadí mezi hlodavce, kteří mají pouze jeden pár (např. morče, potkan). V klidovém stavu se dolní řezáky opírají o vnitřní stranu horních řezáků a nedochází zde tedy k poškození měkkých tkání horního patra. Stoličky horního patra za fyziologických podmínek kopírují zuby spodního patra na třecí straně. Na vnitřní straně spodních stoliček se nacházejí dva ostřejší hřebeny (stoličkové háčky).

Fyziologie žvýkání u králíka

Při žvýkaní dochází k obrušování zubů, což zabraňuje patologickému přerůstání zubů. Z hlediska výživy je pro králíka důležité, aby v průběhu dne měl stále co žvýkat. Žvýkaní se dá definovat jako žvýkací cyklus, který rozdělujeme na 3 typy. První typ je pohyb čelisti dopředu a dozadu, slouží k ukousnutí potravy. Druhý typ je žvýkání potravy, kdy se u králíků vždy jednostranně zapojují arkády stoliček a zde je pohyb dopředu a do strany. Třetí typ zajišťuje polknutí rozmělněné potravy. Při žvýkaní je králík schopen vykonat kolem 120 pohybů čelistí za minutu.

Háček stoličky zraňující jazyk u králíka
Přerostlé kořeny stoliček na RTG čelisti králíka

Patologické procesy chrupu

Při ulehčení, resp. změně ve žvýkání, nedochází k obrušování zubů a následuje tedy vybočení od fyziologického stavu chrupu k patologickým změnám, které téměř vždy musí být řešeny na odborném veterinárním pracovišti úpravou chrupu. Tento stav je způsoben nejčastěji špatnou dietou, ale mohou být na vině také různé infekce, nádory, cizí tělesa a další.

Přerůstání zubů u králíků a hlodavců

Dochází k tomu při nedostatečném fyziologickém obrušování zubů. U stoliček dochází k růstu molárních háčků, tzv. molárních ostruh, které způsobují bolestivé poškození jazyka a sliznice tváře. V těžším stádiu přerostlé stoličky uvězní jazyk, který následně není schopen posouvat rozžvýkanou potravu dále.  Přerostlé kořeny stoliček mohou způsobit tvorbu abscesů čelisti (viz. dále).

Přerostlé kořeny a korunky stoliček na RTG u králíka
Přerostlé kořeny a korunky stoliček na RTG u králíka

U přerostlých hlodáků nastává problém s příjmem potravy, jelikož ztrácí svojí funkci hlodání. Při enormním prodloužení spodních hlodáků dochází také k poškození měkkých tkání horního patra. Terapií je zde zkrácení hlodáků pomocí diamantového kotouče.

Abscesy v okolí ústní dutiny

Abscesy jsou často způsobené přerůstajícími kořeny stoliček nebo hlodáků. Absces je váček vyplněný hnisem, který se tvoří při lokálním zanícení. Králičí hnis je velmi zapáchající hmota pastovité struktury. Takto vytvořené abscesy můžeme nalézt, dle místa působícího problému, v oblasti podčelistní či nadčelistní. Jejich delší přítomnost může způsobovat závažné problémy, proto je nutné najít příčinu (např. z RTG snímku konkrétní kořen zubu), která se musí odstranit a zároveň provést ošetření abscesu – tzv. marsupializaci.

Absces spodní čelisti u králíka na RTG
Absces spodní čelisti u králíka na RTG

Marsupializace je chirurgický zákrok, kdy se nařezává část stěny abscesu. Odstraní se hnis, stěna se přišije ke kůži a dutina po abscesu se vyčistí. Tento zákrok zajišťuje rychlé a efektivní hojení. Při jiném ošetření dochází u králíků i hlodavců vždy k recidivám.

Další možné problémy se zuby

  • Zlomeniny řezáků – nejčastěji jsou způsobeny pádem z výšky; nutné je podání léků proti bolesti a zánětu a kontrolovat správnost růstu
  • Předkus a podkus – musí být vždy řešeny extrakcí hlodáků, které jinak zraňují dutinu ústní a brání zvířeti v normálním příjmu potravy
Přerostlé hlodáky u králíka se špatným postavením hlodáků
přerostlé hlodáky u králíka se špatným postavením hlodáků

Veškerá zubní ošetření provádíme výhradně v inhalační anestezii. Úpravy zubů bez použití anestézie, či s použitím pomůcek k tomu nevhodných (např. kleště na drápy), se považuje za týrání zvířat (dle zákonu na ochranu zvířat proti týrání).

Jak poznat, že má váš králík problém se zuby?

  • Hlavním příznakem je porucha přijmu potravy – nemocné zvíře vynechává tvrdé komponenty krmiva (seno, tvrdá zelenina, apod.) a preferuje měkčí stravu (saláty, bylinky); později přestává žrát úplně
  • Od sníženého příjmu potravy se odvíjí také i úbytek na hmotnosti a snížené bobkování či vylučování měkkých bobků
  • Nárůst boulí (abscesů) v okolí dutiny ústní, často podčelistní oblast
  • Skřípání zuby
  • Výtok z očí a z nosu z důvodu komprese slzného kanálku, způsobené přerostlými kořeny; může dojít až k poškození oka
  • Nadměrné slinění
  • Nervozita
Přerostlé kořeny stoliček na RTG čelisti
Háček stoličky zraňující jazyk u králíka

Zde je důležitá rychlá návštěva veterinárního lékaře, jelikož může dojít v důsledku anorexie k dehydrataci, vyčerpání organismu a následné smrti vašeho mazlíčka.

Prevence nemocí zubů u králíků

Významným faktorem pro předcházení problémům se zuby je správná a vyvážená dieta. Hlavní složkou krmné dávky by mělo být seno. Králíci potřebují alespoň jeden svazek sena vysoké kvality, který je stejně velký jako králík samotný a mělo by být vždy k dispozici. Tímto základem se zajistí kontinuální žvýkání, a tím i obrušování zubů. Více o správné výživě se dočtete v článku Jak a čím správně krmit králíka.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Celkem hlasů 47

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?Martin Jánoš je studentem veterinárního lékařství na Veterinární univerzitě v Brně.Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *