Rady našich veterinářů

dehydratace u kočky

DEHYDRATACE U KOČKY

4.5
(61)

KOLIK VODY VLASTNĚ KOČKA POTŘEBUJE VYPÍT?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Jako u všech žijících tvorů je voda nezbytná pro zachování základních vitálních funkcí. Kočka, která nepije dostatek tekutine se stává dehydratovanou a je náchylná k rozvoji onemocnění ledvin. Stejně tak kočky mohou mít obtíže i v opačném případě, tedy pokud pijí vody moc, tedy trpí-li polydipsií. Obecně kočka obvykle zkonzumuje asi hrnek vody denně (cca 250 ml). Toto množství se zvýší, pokud jsou krmeny striktně suchým krmivem, tedy granulemi. Pokud si všimnete, že vaše kočka začala pít výrazně větší množství vody, než je obvyklé, je vhodné nechat ji vyšetřit veterinárním lékařem, obzvlášť pokud kočka pozvolna hubne.

PROČ KOČKY OBECNĚ MÁLO PIJÍ?

Kočky pocházejí z pouštních oblastí, takže jejich tělo je navyklé přijímat většinu vody z jejich kořisti – drobný hlodavci a podobně. Moderní způsoby krmení pro kočky nabízí určité procento hydratace, ale rozhodně se nevyrovnají živé kořisti.

Jelikož kočky v minulosti byly zvyklé přijímat většinu tekutin z jejich kořisti, nikdy nebyly nuceny pít příliš mnoho vody jako takové. Tento fakt způsobuje, že dnešní doma chované kočky jsou mnohem náchylnější na dehydrataci a z ní plynoucí zdravotní rizika.

DEHYDRATACE U KOČKY

Dehydratace u kočky může nastat z mnoha různých důvodů, a to od prostého nedostatku vody vhodné k pití až po celkové onemocnění. Zvýšená produkce moči, tedy i častější močení, je průvodním příznakem například u selhání ledvin či u diabetes mellitus (cukrovka). V těchto případech je riziko dehydratace život ohrožující.

JAK SE PROJEVUJE DEHYDRATACE U KOČKY?

  • zácpa
  • letargie, neochota k pohybu, nezájem o okolí
  • suchá tlamka
  • zapadlé oči
  • zvýšený srdeční tep
  • špatná elasticita kůže
  • zpomalené CRP

JAK DOMA KONTROLOVAT HYDRATACI KOČKY?

  1. Kontrola elasticity kůže  – Vezměte do prstů kožní řasu na krku těsně za hlavou a pusťte. Pokud se kůže okamžitě nevrátí, kočka je dehydratovaná. https://www.youtube.com/watch?v=yyJTJ0sFkmQ (0:50) … lepší video bohužel nepotkáno
  2. CRP = capillary refill time = čas kapilárního plnění  – Odhrňte kočce pysk a přitiskněte prst na dáseň nad horním špičákem. Ve chvíli, kdy tlak uvolníte, objeví se bílé místo, které by se mělo do dvou sekund zase zabarvit zpět do růžova. Pokud je časový interval delší než dvě sekundy, kočka je dehydratovaná.

Sledovat příjem tekutin u koček je velice důležité. Pokud by byl příjem nízky, můžeme základními opatřeními příjem tekutin zvýšit, a tím významně prodloužit spokojený kočičí život.

KOČKA DOMÁCÍ VERSUS KOČKA DIVOKÁ

V přírodě kočka přijme 70% vody ze své kořisti. Suchá dieta pro domácí kočky obsahuje maximálně 10% vody, zatímco konzervy či kapsičky obsahují zhruba 80%. Z toho jasně vyplývá, že kočka krmená jen granulemi bude potřebovat konzumovat mnohem více vody než ta, krmená konzervami. Pro zjištění stavu hydratace slouží výše popsané testy, stejně je možné otestovat i vlastní hydratace a to pomocí kožní řasy na hřbetu ruky.

NENÁVIDÍ KOČKY VODU?

Říká se, že kočky nenávidí vodu, ale to není pravda. Zpravidla se nerady celé koupou, ale tekoucí voda je fascinuje. Často preferují pití tekoucí vody oproti pití z misky. Spousta koček si s vodou ráda hraje. Předpokládá se, že preference k volně tekoucí vodě plyne z dob minulých, kdy byla větší pravděpodobnost, že v zurčícím potůčku bude čistá voda oproti potenciálně nebezpečné, bakteriemi naplněné vodě stojaté.

Kočky mají velmi citlivé polštářky, kterými testují teplotu vody. Nabízejte kočce čerstvou vodu několikrát za den, je-li to možné. Také můžete misku s vodou dát jinam, než kde je miska na krmení, neboť výzkumy ukázaly, že kočky preferují toto rozdělení.

MÁTE OBAVY, ŽE VAŠE KOČKA PIJE MÁLO?

Zajistit, aby kočka více pila zpravidla vyžaduje chvíli strávit pokusy a omyly, ale jakmile je nalezena ta magická kombinace, která konkrétní kočce vyhovuje, tak máme vyhráno a kočka bude řádně hydratována.

SEDM TYPŮ JAK PŘINUTIT KOČKU VÍC PÍT VODY

  1. TYP VODY – Není voda jako voda. Existují rozličné druhy od vody z kohoutku, přes destilovanou až k minerálním vodám. Každá kočka má své osobní preference. Můžete zkusit několik misek s různým typem vody, ideálně stejné misky, aby si kočka mohla vybrat. Vodu musí být maximálně čerstvá, proto je nutné ji často a pravidelně měnit.
  2. MISKY –  Materiál, ze kterého je miska vyrobena hraje také velmi velkou roli. Miska z nerezové oceli či z keramiky mívá největší úspěch. Plastové či porézní materiály mají tendenci nasávat pachy. Kočky mají mnohem citlivější čich, než lidé, tudíž i pro nás nezachytitelný pach jim může vadit. Také miska musí být dostatečně široká, aby se do ní kočce vešel celý obličej včetně vousků, aby měla kočka rozhled na své okolí. TIP! Miska pro každého. Stejně jako někteří lidé, tak i kočky nerady pijí z misky, ze které pil už někdo jiný. Vždy by každý mazlíček v domě měl mít k dispozici vlastní misku s čerstvou vodou. Pokud máte vícepatrový dům, je vhodné dát misku na každé podlaží.
  3. ČISTOTA  –  Miska by měla být denně čištěna vhodným saponátem a řádně opláchnuta.

  4. UMÍSTĚNÍ –  Kočky mají také své preference na umístění zdroje pitné vody. Zkuste umístit několik misek na různá místa v době a sledujte, které bude nejvíce vyhovovat.

  5. VÍCE KOČEK V DOMÁCNOSTI –  Mít více koček v jedné domácnosti znamená, že je potřeba mít taktéž více misek na vodu. Některé kočky nerady pijí po sobě navzájem a preferují vlastní zdroj.

  6. OCHUCOVADLA – Dokud majitel nenajde správnou kombinaci výše zmíněných požadavků, může být potřeba vodu pro kočku dochucovat, abychom zvýšili chuť pít. Vodu můžeme přidávat do granulí i do konzerv či kapsiček. Miska s vodou může být také “ovoněna” přidáním trochy nemastného a nekořeněného kuřecího vývaru či tekutiny z konzervy tuňáka apod. Kočky zpravidla rády přijímají rozředěný kuřecí vývar.

  7. PÍTKA A FONTÁNKY – TEKOUCÍ VODA –  Kočičí fontánky mají spoustu benefitů. Zpravidla v nich cirkuluje větší množství vody, které je neustále filtrováno, a tedy čištěno a okysličováno, tudíž voda si zachovává čerstvost.

Fontánky se vyrábějí v nepřeberném množství tvarů a materiálů od fontánek pro jednu kočku až po kombinace mističek pro vícero koček. Voda stále chutná čerstvě, protože je filtrována a není stojatá. Zpravidla kočkám nedělá obtíže sdílet jednu fontánku, jelikož voda je v ní vždy čerstvá, pokud je pravidelně měněn filtr.

KOČKY UMÍ I PLAVAT



PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:



Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 61

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *