Rady našich veterinářů

myxomatóza

MYXOMATÓZA – SMRTELNÁ NEMOC KRÁLÍKŮ

4.3
(193)

MYXOMATÓZA U KRÁLÍKŮ

Myxomatóza je vážné onemocnění u králíků, které se může projevovat několika příznaky.

Tyto příznaky mohou někdy vést ke špatné diagnóze jakou je Pasterelóza nebo bakteriální infekce,které bývají na rozdíl od myxomatózy úspěšně léčeny antibiotiky.

Myxomatóza u domácích králíků způsobuje smrtelné onemocnění.

CO JE MYXOMATÓZA?

Myxomatóza je virové onemocnění způsobené Myxovirem, což je druh viru neštovic, který postihuje pouze králíky. Existuje více kmenů tohoto viru, které se vzájemně liší svou virulencí (tj. schopností vyvolat onemocnění). Onemocnění může postihnout divoké i domácí králíky.

JAKÉ SE MYXOMATÓZA PROJEVUJE?

U králíků postižených myxomatózou může dojít náhle ke zhoršení zdravotního stavu, zarudnutí očí v důsledku zánětu spojivek a zvýšení tělesné teploty. Králíci ztrácí chuť k jídlu a stávají se letargickými.

Pokud se u králíka rozvinou tyto příznaky, není neobvyklé, že během 48 hodin dojde k jeho úmrtí.

myxomatóza
zánět spojivky při myxomatóze

Někdy onemocnění může trvat delší dobu a dochází ke zduření sliznic a dalších tkání, jakými jsou oči, nos, uši, oblast genitálií a řitního otvoru.

Může dojít k otoku celé tváře a k tvorbě hustého hnisavého výtoku z nosu.

Právě z důvodu otoku a tvorby hnisu trpí poté králíci dýchacími obtížemi.

Většina králíků bohužel zemře během 14 dnů od projevení se klinických příznaků.

Při chronickém průběhu onemocnění(v závislosti na kmeni viru a imunitě králíka) se na těle začínají tvořit uzlíky (tzv. myxomy). Králíci s touto formou onemocnění mohou přežít a stát se poté imunními proti viru myxomatózy. Bohužel se u domácích králíků jedná spíše o méně pravděpodobný průběh onemocnění.

Většina králíků, u kterých je myxomatóza diagnostikována, trpí akutními formami onemocnění a nakonec dochází k jejich úhynu.

JAK SE KRÁLÍK NAKAZÍ MYXOMATÓZOU?

Myxovirus se šíří hmyzem sajícím krev, jako jsou blechy, komáři, vši, někteří roztoči a mouchy.

Je spíše neobvyklé, nicméně možné, že se virus šíří i přímým kontaktem mezi králíky, nepřímým kontaktem (prostřednictvím předmětů se kterými nemocný jedinec přišel do styku, jako jsou například oděvy) a je možný i přenos vzduchem.

Králičí blecha je nejčastějším parazitem, který má za vinu šíření myxomatózy v populaci domácích králíků.

JAK SE MYXOMATÓZA LÉČÍ?

Bohužel neexistuje žádná specifická léčba myxomatózy. Je tedy možná pouze podpůrná terapie, která spočívá v podávání antibiotik jako prevence sekundární bakteriální infekce, léků proti bolesti a zvýšení příjmu tekutin.

Protože domácí králíci jsou velmi náchylní k viru myxomatózy a trpí při projevu výše zmíněných klinických příznaků, je často doporučena euthanázie.

V některých případech však podpůrná terapie může vést k obnově zdraví u králíka.

JAK OCHRÁNIT KRÁLÍKY PŘED MYXOMATÓZOU?

Nejjistějším způsobem, jak zabránit propuknutí myxomatózy je ochrana králíků před krev sajícími parazity.

Komár je hlavní přenašeč myxomatózy v našich podmínkách.

Vyhýbejte se s králíkem oblastem s vysokou koncentrací komárů a pokud je to možné, držte králíka doma.

Používejte u králíků preventivně přípravky proti blechám obsahující účinnou látku, která není pro králíka toxická, jako je např. selamectin. O vhodnosti určitého přípravku se poraďte se svým veterinářem.

Tato preventivní aplikace přípravků proti ektoparazitům je vhodná i v případě, kdy plánujete mít králíka pouze v bytě, bez přístupu ven, protože si vždy nějaký hmyz cestu do domu najde.

Zamezte kontaktu s jinými králíky,jako jsou například výstavy, veletrhy nebo místa s vyšší koncentrací králíků (zejména pokud se ve vašem regionu myxomatóza vyskytuje).

Dodržujte karanténu u nově pořízených králíků. Proveďte kroky, kterým zamezíte přímému přenosu přes vaše oblečení, jídlo apod..

Pokud máte doma nemocného králíka,umístěte přes klec síť proti komárům, aby nebyla možnost dalšího šíření myxomatózy.

Každý králík, který byl v kontaktu s nemocným jedincem, by měl být po dobu 14 dnů umístěn do karantény a monitorován pro možné propuknutí klinických příznaků myxomatózy.

OČKOVÁNÍ PROTI MYXOMATÓZE

Další prevencí vzniku onemocnění je očkování králíka, i když účinnost tohoto očkování nezaručí vždy 100% ochranu.

U nás používáme vakcínu Nobivac Myxo-RHD.

Jedná se o kombinovanou vakcínu proti myxomatóze a moru králíků.

Tuto vakcínu lze použít u králíků od stáří 5 týdnů.

Délka trvání imunity je 1 rok, poté je Potřeba králíka znovu naočkovat.

Vakcinace se provádí pouze u zdravých králíků a je aplikována pod kůži. Po očkování se může objevit přechodné zvýšení teploty o 1-2°C. Během prvních 2 týdnů po očkování je v místě aplikace běžně pozorován malý, nebolestivý otok, který se postupně vstřebá do 3 týdnů.

MYXOMATÓZA VE SVĚTĚ

Vakcinace proti myxomatóze králíků se neprovádí ve Spojených státech a Austrálii.

V Austrálii je populace králíka divokého řazena mezi velmi úspěšný invazivní druh, který se tam dostal prvními loděmi v roce 1788.

Přemnožená populace zde napáchala obrovské škody a to zejména spásáním vegetace. Díky tomuto nadměrnému spásání vegetace dochází k jejímu nedostatku pro původní zde žijící býložravce a dobytek a také k rozsáhlé erozi a splachu úrodné půdy.

Jedním ze způsobů, jak zabránit neustálému růstu populace divokých králíků bylo právě vypuštění viru myxomatózy do této populace. Zpočátku byl tento postup velmi účinný, ale virus časem začínal podléhat náhodným mutacím a díky tomu docházelo k tvorbě imunity u králíků napadených méně účinnou variantou viru a jejímu přenosu na další jedince.

Tímto nedopatřením se pak nemoc rozšířila po celém světě.

Nejčastější nemoci králíků
Nejčastější nemoci králíků

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Celkem hlasů 193

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *