Rady našich veterinářů

BŘEZOST U KOČKY

4.4
(66)

5 FÁZÍ BŘEZOSTI KOČKY:

1. OPLODNĚNÍ

Než zodpovíme otázku “Jak dlouho je kočka březí?”, podívejme se nejdříve, odkdy je kočka vlastně schopná zabřeznout. Obecně kočky dosahují pohlavní dospělosti ve věku kolem šesti měsíců, orientální plemena i dříve. Jeden vrh koťat může mít více než jen jednoho otce a jedna venkovní kočka stihne několik vrhů ročně. Jediným způsobem, jak snížit počet neudaných a na ulici vyhozených koťat, která pak končí zubožená v útulcích a musí být utracen, je zabránit jejich vzniku, tedy nechat kočku vykastrovat. Pokud však již k nakrytí nechtěně či chtěně došlo, a my si plánujeme koťata ponechat, podívejme se, co se bude dít dál.

Průměrně se udává, že kočka je březí dva měsíce, nebo devět týdnů, ve dnech 58-72 dnů.

2. BŘEZOST U KOČKY –  RANÁ FÁZE 

Možná vás překvapí, že i kočka může trpět v období březosti ranní nevolností. V prvních dvou týdnech může kočka méně jíst, protože jí není dobře od žaludku, ale tyto příznaky odezní a během třetího týdne kočka zpravidla začne opět aktivně přijímat potravu a začne nabývat na váze. Kolem třetího týdne březosti mohou být hmatatelné malé jako by kuličky, které představují budoucí koťátka.

3. BŘEZOST U KOČKY –   STŘEDNÍ FÁZE 

V tomto období kočka znatelně přibývá na váze, koťata se zvětšují a na kočce již bývá patrné zvětšené břicho. Pokud chcete znát počet koťat, je možné nechat udělat rtg snímek u Vašeho veterináře a jednotlivá koťátka spočítat. Ultrazvuk slouží pouze k potvrzení březosti a zkontrolování srdeční aktivity, tedy životnosti koťátek. Nelze s jeho pomocí přesně stanovit počet koťátek, to lze pouze orientačně odhadnout.

Ultrazvuk u březí kočky

4. PŘEDPORODNÍ FÁZE

Toto období začíná přibližně týden před porodem. Mléčná lišta začne být nateklejší, bradavky jsou velmi výrazné a je možné i vidět ukapávající mléko. Kočka začne vyhledávat místa, kde je teplo a cítí se v bezpečí, a tam si začne vytvářet hnízdo pro koťátka. V tomto období můžete pomoci kočce tím, že jí budete nabízet různé vhodné krabice a pelíšky v místech, která se jeví, že kočka preferuje. Kočka může zhruba dva dny před porodem přestat jíst, případně jíst méně.

BŘEZOST U KOČKY

5. POROD U KOČEK

Březost u kočky končí porodem. Že kočka začíná rodit bývá zpravidla dobře zřetelné. Začne se olizovat v okolí vulvy a může začít vydávat zvuky značící mírný diskomfort. Teplota těla 12-24 h před porodem klesá zhruba na 37,8°C, klíčová informace je, že dochází k poklesu teploty oproti normálu. Pokud se jedná o její první vrh, může neklidně přecházet a chovat se nervózněji. Porod započne znatelnými kontrakcemi, po kterých následuje odtok plodové vody. První kotě by se mělo narodit přibližně hodinu poté, co zaznamenáme první příznaky porodu, ale poměrně záhy po odtoku plodové vody. Mezi jednotlivými koťaty bývá pauza zhruba 15 až 20 minut.

Obecně platí, že kočka po porodu koťata intenzivním olizováním očistí a snaží se sežrat placenty, což je přirozený instinkt, neboť ve volné přírodě by mohl jejich pach lákat predátory.

Zpravidla není nutné panikařit a vézt kočku k veterináři ihned jak začne porod! Často porod proběhne nikým nezaznamenán v noci, kočka si sama poradí, a je lepší ji nerušit…nicméně:

KDY PŘI PORODU KOČKY KONTAKTOVAT VETERINÁŘE?


Statistika ukazuje, že větší pravděpodobnost komplikovaných porodů se vyskytuje u siamských a perských koček. Vyhledat odborníka je nutné v momentě, kdy dojde k odtoku plodové vody, kočka již delší dobu tlačí, ale neobjevuje se žádné kotě. Případně pokud výtok je hutný, má tmavou barvu, zapáchá, či je krvavý. V případě jakékoliv nejistoty je vhodné nechat kočku v klidu a poradit se s veterinárním lékařem telefonicky o dalším postupu.PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 66

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiComments (2)

  1. Lucie Čepelová

    Prosím jak dlouho od porodu může kočka opět otěhotnět? Děkuji

  2. Samuel Evinic

    Když kočka přijde o koťata, tak někdy začne mrouskat téměř okamžitě.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *