Rady našich veterinářů

artróza u psů

ARTRÓZA U PSŮ – PŘÍZNAKY A LÉČBA

4.6
(167)

– minislovníček pojmů:

  • osteoartróza (OA) je označení pro různorodou skupinu onemocnění kloubů různě po těle s podobnými příznaky, degenerativního charakteru – vzniká z nadměrného opotřebení chrupavky kloubu
  • běžně se na věřejnosti hovoří o artróze, označení osteoartróza je přesnější, neboť onemocnění nepostihuje jen strukturu samotného kloubu, ale i přilehlé kosti
  • pojmy artróza, osteoartróza a osteoartritida považujeme za synonyma
  • artritida označuje obecně zánětlivé onemocnění kloubu

Osteoartózu (OA) či degenerativní onemocnění kloubů, definujeme jako progresivní a trvalé opotřebovávání chrupavek v kloubech.

Zatímco artritida je obecný medicínský termín popisující zánět kloubů, OA je termín používaný pro chronický zánět přímo způsobený opotřebováváním chrupavek uvnitř kloubu.

Vzhledem ke způsobu vzniku jsou všichni geriatričtí pacienti ve vysokém riziku, že se u nich rozvine nějaká forma osteoartrózy.

Díky uvedení nových veterinárních produktů na trh, včetně variabilních výživových doplňků a krmiv, došlo v posledních letech k výraznému pokroku v terapii OA. Bohužel OA a další formy degenerativních onemocnění jako například dysplazie kyčlí jsou považovány za primárně genetické či vrozené vady, není možné vytvořit žádnou medicínskou prevenci, která by stoprocentně ochránila naše čtyřnohé kamarády. Z dlouhodobého hlediska je nejdůlěžitější chovatelská prevence – vyřazení postižených zvířat z chovu.

Na druhou stranu díky správné výživě, optimálnímu pohybovému vyžití a pomocí výživových doplňků s protizánětlivým účinkem jsme schopni zajistit vysokou kvalitu života a zmírnění závažnosti projevů onemocnění.

PŘÍZNAKY A PROJEVY ARTRÓZY U PSŮ

Mezi pejskařskou veřejností je osteoartóza poměrně známá, nicméně často velmi stresující diagnóza jak pro majitele, tak pro jeho mazlíčka. Symptomy se mohou lišit dle závažnosti od stěží postřehnutelných až po velmi omezující. Proto je velmi důlěžité pečlivě sledovat zdraví Vašeho miláčka, zejména když začíná přicházet do let.

Konzultace a vyšetření u Vašeho veterináře je vhodná pokud si všimnete některých z následujících příznaků, které doprovázaejí OA.

  • Snížení aktivity
  • Ztuhlost, kulhání, ulevování nějaké končetině, nepřirozený sed atp.
  • Obtíže se vstáváním, zejména po delším klidu
  • Neochota k pohybu, skákání, hraní si, chození do schodů atp.
  • Známky bolestivosti (zašklebení při dotyku, podrážděnost, únava, atp.)
  • Částečná či kompletní zchromlost/neschopnost chůze
  • “Zapomínání” a loudání se za páníčkem při vycházkách
  • Pokňourávání či jiné zvukové projevy bolesti
  • Zvýšená agresivita či naopak schovávání se, zalézání
  • Jakékoliv další změny chování značící nepohodu

V jakém věku – jestli dříve, či spíše později, se projeví onemocnění kloubů, velmi záleží na konkrétním plemeni a tělesné dispozici psa. Velká a obří plemena jsou mnohem náchylnější k variabilním obtížím s klouby či jinými částmi kostry než menší psi.

LÉČBA BOLESTI KLOUBŮ U PSŮ

Léčba osteoartrózy u psů za poslední dvě dekády významně pokročila. Vzhledem k dědičné komponentně tohoto onemocnění, úplná prevence po narození jedince není možná. Stejně tak OA není vyléčitelná, lze pouze tlumit její projevy a zpomalovat degeneraci chrupavek.

Existuje kvantum chondroprotektiv, které ulevují od příznaků onemocnění a zpomalují jeho postup, avšak veškeré změny již vytvořené na chrupavkách jsou nevratné. Víc informací o kloubní výživě pro psa najdete zde – https://www.incacollagen.cz/blog/nejlepsi-kloubni-vyziva-pro-psy/

Primárním zájmem při managementu OA je terapie bolesti. V momentě, kdy začneme pozorovat klinické příznaky, je potřeba zvolit s Vaším veterinárním lékařem, vhodný terapeutický plán. Důležité je i RTG vyšetření pro zhodnocení rozsahu degenerace kloubů. Chirurgické řešení obtíží je nutné komunikovat se specializovaným ortopedem, rozhodneme-li se pro paliativní terapii za použití medikamentů, je nutné zvolit ideální kombinaci a postup pro co nejuspokojivější výsledky.

Medikamentozní přístup k terapii OA je složen z více částí. Po konzultaci u veterinárního lékaře budete schopni ušít na míru takový postup, který bude vyhovovat konkrétně Vašemu pejskovi.

UDRŽOVÁNÍ OPTIMÁLNÍ HMOTNOSTI – DIETA A REDUKCE NADVÁHY

Opatření pro redukci hmotnosti či udržování optimální váhy jsou klíčovou součástí dlouhodobého managementu kloubních onemocnění. Toto platí hlavně u obézních psů. Platí logické pravidlo, čím méně hmotnosti pes nosí, tím menší zátěž na jeho pohybový aparát. Pokud pomůžete Vašemu pejskovi zhubnout přebytečná kila a následně bude jeho hmotnost udržována, bude tím značně zredukován diskomfort pramenící z onemocnění kloubů.

PRAVIDELNÝ POHYB – ČASTĚJI, NÍZKÁ INTENZITA, KRATŠÍ DOBA

Dalším důležitým krokem v managementu OA je vytvoření pravidelné pohybové rutiny. Vždy množství pohybu přizpůsobujeme závažnosti onemocnění, věku pacienta a celkovému zdravotnímu stavu.

Obecně platná pravidla: do pohybového programu zapojte málo náročné pohyby jako jsou chůze, plavání, případně pomalá chůze do schodů či ze schodů. Doporučeno je aktivity provozovat s větší frekvencí, ale po kratší dobu. Tedy jít na krátkou procházku raději pětkrát denně, než na delší třikrát atp. Je důležité si uvědomit, že se musíme vyvarovat přehnané námahy a nadbytečnému zatěžování pohybového aparátu.

Stálá každodenní rutina má nejvíce benefitů – pravidelný pohyb zlepšuje tonus svalů a hybnost kloubů. Je vhodé zkonzultovat i zvířecího fyzioterapeuta, který navrhne vhodný treninkový plán a speciální cviky.

TEPLO A POHODLNÉ MÍSTO NA SPANÍ

Stejně jako artróza u lidí, tak i u psů se mohou obtíže zhoršovat v zimě a ve vlhku. S tímto vědomím je potřeba zajistit psovi příjemné, teplé a prostorné místo, kde si může hovět při nepřízni počasí.

Kromě zvýšení teploty v domácnosti můžete ještě svého psa vybavit i hřejivým kusem oblečení, či přikrývat jej dekou. Dále lokální prohřívání suchým teplem (nahřátý ručník atp.) na inkriminovaných kloubech nabízí úlevu od příznaků OA.

Dalším tipem je najít vhodný a dostatečně prostorný vyměkčený pelíšek, kde si pes navykne odpočívat. Pěnové či jiné paměťové matrace jsou velmi vhodné a umožňují odpočinek a plnohodnotný spánek.

Psi, kteří již nejsou příliš pohyblivý, mají raději pelíšek na zemi. Není vhodné nechat je skákat na postel či na gauč. Ujistěte se, že pelíšek je na pro psa příjemném místě s vhodnou teplotou, mimo jakýkoliv průvan.

MASÁŽE A FYZIOTERAPIE

Další výbornou možností, jak ulevovat od příznaků OA, jsou různé masážní techniky a různé fyzioterapeutické cviky. Na tuto oblast se specializují kvalifikovaní zvířecí fyzioterapeuti, kteří Vás seznámí se všemi cviky a vše Vás naučí.

S cvičením je potřeba začít zvolna a hlavně udržet pravidelnost, tedy opět nastolit každodenní rutinu.

KAŽDÝ DEN MUSÍ BÝT CO NEJMÉNĚ BOLESTIVÝ

Jelikož osteoartóza způsobuje bolest kloubů a celkový diskomfort, je nutné každodenní rutinu Vašeho miláčka učinit co nejvíce bezbolestnou. I jednoduché úkony, jako chození do schodů a ze schodů, či vyskakování do auta, mohou způsobovat značnou bolest. Proto je vhodné zamyslet se nad možnými alternativami. Používání výtahů, nošení do schodů či instalovatelné rampy pro nástup do auta jsou jedny z možností.

Udržujte vše ve vhodné výšce. Pokud budou misky na jídlo a vodu vyvýšené tak, aby se k nim pes nemusel ohýbat, zvýší se mu jeho komfort, zejména pokud má zatuhlý krk či záda.

Vždy se poraďte se svým veterinárním lékařem, než začnete přidávat libovolné krmné doplňky či medikaci, i když jde například o volně prodejné léky. Cílem je najít optimální kombinaci léčiv a dalších opatření tak, aby vše vyhovovalo právě Vašemu pejskovi.

Vytvořením promyšleného plánu, který cílí na všechny aspekty OA – udržování hmotnosti, vhodná dieta, optimální míra fyzické aktivity a krmné doplňky, umožníme pejskovi žít delší a spokojenější život s minimální bolestí a diskomfortem.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 167

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Comments (5)

  1. Romana Brisudova

    Dobrý den pane Doktore ,chtěla bych se zeptat .Mame pejska Labradora 2 roky 29kg ,začal strašným zvracení průjem a i se pocural a nemohl chodit ,navštívili jsme jednoho doktora ten mi řekl že má chřipku dál mu 3 injekce, ale jeho stav se nelepsil,tak jsme jeli k jiné doktorce a po rentgenu nam bylo sděleno že má zánět strev po buvoli kosti,tak dostal antibiotika léky na bolest a probiotika ,po nasazení všech léků se stav zlepšil stolice v pořádku, ale stále mi pokulhává snad na všechny 4 packy nedokážu odhadnout ,tak bych se chtěla zeptat jestli je to k tomu zánetu?Děkuji Brisudova

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den,
    doporučím Vám vyhledat ortopeda.

  3. Aneta

    DObrý den pane doktorem mám 12 letou fenku, která mám velkou artrozu a neuropatickou bolest nohou ma Gabapentin na to aby se vubec na ty nohy postavila. Chodí obtížně a poslední dobou se to zhoršilo, že nám kulha ná pravou zadní nohu take a přední pravou a bolí jí to má špatné přední zkřížené vazy a pravá zadní noha ma navíc opotřebovaný meniskus. Ráda bych věděla zda jsou nějaké leky proti bolesti aby měla konfortnější život na staří abych nezapomněla před rokem měla operovanou slezinu tak aby nějaké léky neublížili jinak bere Alavis pro koně ale to je spíš jen podpora.
    Děkuji Slouková

  4. Aneta

    Ještě jsem zapomněla dodat je to Švýcarský bílýovčák
    Děkuji
    Slouková

  5. Samuel Evinic

    Dobrý den,
    léků je dokonce několik, doporučuji probrat medikaci s ošetřujícím lékařem.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *