Rady našich veterinářů

progesteron u feny

PROGESTERON U FENY A TERMÍNOVÁNÍ KRYTÍ

4.9
(109)

Jak často fena hárá? Kdy je vhodný čas na krytí? Jak naplánovat krytí pomocí stanovení progesteronu u feny? To vše se dozvíte v textu.

POHLAVNÍ CYKLUS FENY

Fena je řazena mezi zvířata diestrická, což znamená, že u ní probíhají 2 říje za rok, u menších fen však může k říji docházet i 3x do roka a naopak u obřích plemen pouze jednou ročně. 

Pohlavnímu cyklu, jeho fázím a příznakům u fen je věnován celý článek na našich stránkách viz.odkaz  https://www.metropolevet.cz/pohlavni-cyklus-feny/

V tomto článku se budeme věnovat hlavně krytí a jeho termínování v případě, že u své uchovněné feny plánujete štěňátka.

PRVNÍ NAKRYTÍ FENY

Vhodná doba pro první nakrytí feny je zhruba od 2. roku života (2. – 4. hárání).

Zhruba 14 dní před plánovaným krytím je velmi vhodné provést odčervení feny proti vnitřním parazitům, případně provést vakcinaci.

Pokud fena nebo pes trpí jakýmkoli zdravotním problémem, je nutné navštívit veterinárního lékaře a zkonzultovat s ním, zda je vůbec vhodné fenu nakrýt či poskytnout psa ke krytí.

Pokud jste se rozhodli, že byste rádi fenu nakryli, máte několik možností. 

PŘIROZENÉ KRYTÍ NEBO INSEMINACE

Je možné nechat vše proběhnout přirozenou cestou, tedy najít vhodného chovného psa, vydat se za ním při zjištění optimální doby k páření a zbytek nechat na přírodě.

Další možností je umělá inseminace, kdy je sperma vybraného jedince vpraveno přímo do dělohy feny. Sperma je možné zasílat zmrazené v tekutém dusíku i ze zahraničí. K umělé inseminaci tedy není nutná přítomnost psa, ale k oplodnění stačí pouze jeho semeno.

IDEÁLNÍ DOBA KRYTÍ

Určit nejideálnější dobu k nakrytí feny není vždy zcela jednoduché, protože existují rozdíly v délce pohlavního cyklu u jednotlivých fen. 

Proto nelze říci, že u všech fen je nejvhodnější doba k nakrytí stejná.

Ideální dobu lze stanovit podle více kritérií:

1. Svolnost k páření 

Vlastní páření by mělo probíhat za 3-4 dny po zjištění svolnosti feny. V tomto případě hraje velkou roli individualita feny, protože existují feny, které jsou k páření svolné po celou dobu říje a feny, u kterých naopak svolnost k páření zcela chybí.

2. Změna charakteru výtoku z pochvy

Ideální ke krytí je doba, kdy se barva výtoku změní z krvavého na narůžovělý až zcela světlý a tekutější. Opět jako u předchozího kritéria jde o změnu se značnou individualitou, kdy jsou feny u kterých se krvavý výtok nemusí vůbec objevit a feny, u kterých je i v ideální době ke krytí přítomen krvavý výtok.

3. Délka hárání

Další z velmi individuálních kritérií. Je popsáno, že nejideálnější dobou k nakrytí feny je 10. – 12. den. Z důvodu velké variability délky hárání u jednotlivých fen může být u některé feny nakrytí kolem 15. dne předčasné, u jiné je naopak krytí v 10. dni již opožděné.

4. Vaginální cytologie 

Lze provést vaginální výtěr, ve kterém se po obarvení a prohlédnutí pod mikroskopem zjišťuje zastoupení různých typů buněk, které je typické pro každé stádium pohlavního cyklu. Tato metoda je ale spíše odrazem estrogenizace feny a nedává zcela přesné informace o ovulaci.

5. Stanovení hladiny progesteronu 

Jedná se o nejpřesnější metodu k určení nejvhodnější doby krytí případně inseminace a proto se jí budeme věnovat trochu více.

PROGESTERON U FENY – CO TO JE A JAK SE STANOVUJE?

Progesteron je pohlavní hormon, který je tvořen ve žlutém tělísku nacházejícím se na vaječníku. V období březosti je tento hormon také produkován placentou.

Podílí se na vlastní ovulaci, zabezpečuje březost a dále také ovlivňuje vývin mléčné žlázy.

Pro stanovení progesteronu je třeba odebrat fence krev a zaslat ji do laboratoře ke zpracování a stanovení.


PROGESTERON U FENY – KDY PŘIJÍT NA ODBĚR KRVE?

Nejvhodnější je přijít na odběr v dopoledních hodinách, aby v případě zjištění nejideálnější doby ke krytí byla ještě ten den možnost dojet za krycím psem nebo provést inseminaci. Odběr krve na progesteron u feny by měl být vždy na lačno. Vhodný termín nakrytí lze tímto způsobem určit i s několikadenním předstihem.

progesteron do 15 minut od odběru!

Imunoanalyzátor FUJI AU10V

Od 1.3.2019 nabízíme stanovení progesteronu u feny do 15minut od odběru!

Stanovení progesteronu u feny provádíme na přístroji FUJI AU10V, který je nejnovějším přírůstkem naší laboratoře. Jak přesně přístroj funguje se můžete podívat na videu:

Tato metoda je velmi vhodná pro použití u fen s opakovaným nezabřezáváním nebo v případě, že pes, kterým chcete fenu krýt není tak jednoduše dostupný (například při krytí v zahraničí).

TERMÍNOVÁNÍ KRYTÍ PODLE HLADINY PROGESTERONU U FENY

Hodnoty progesteronu u feny

Pod 2 ng/ml – opakované vyšetření za 3-5 dní

2 – 3 ng/ml – opakované vyšetření nebo krytí za 3-4 dny

3,1 – 4,5 ng/ml – krytí za 2-3 dny

4,6 – 8 ng/ml – krytí za 1-2 dny

8,1 – 16 ng/ml – okamžité krytí

KRYTÍ

U psů dochází k ejakulaci po kapkách a proto je třeba, aby spolu dva jedinci byli určitou dobu spojeni. Penis psa je z tohoto důvodu vybaven topořivými tělísky (kavernami), jejichž zvětšení při nahromadění krve umožňuje svázání psa. 

Množství ejakulátu se v závislosti na plemeni pohybuje v rozmezí 3-5 ml.

Ejakulát je tvořen 3 tzv. frakcemi: 

První frakce, nazývaná též prespermatická, neobsahuje spermie nebo jen ojediněle a je tvořena nažloutlou tekutinou pocházející z prostaty. Tato frakce odchází již při tzv. vyhledávacím reflexu a jejím úkolem je vyčištění pohlavních cest psa od zbytků moči a dále také slouží jako lubrikant a příprava vhodného prostředí pro spermie.

Druhá frakce, nazývána též spermatická, již obsahuje spermie a začíná se uvolňovat po svázání psa s fenou. Má bílou až mléčnou barvu. K jejímu uvolňování dochází po skončení kopulačních pohybů a zklidnění psa při maximálním zduření pyje. 

Poslední frakcí je frakce postspermatická, jejíž obsah je tvořen prostatou. Většinou již neobsahuje spermie. Funkcí poslední a také objemově největší frakce je jednak zajištění zvětšení objemu ejakulátu a dále také zajištění transportu spermií k děložnímu krčku feny. Zajišťuje také ochranu spermií, zdroj energie atd. 

JAK PROBÍHÁ VLASTNÍ KRYTÍ?

Vlastní krytí můžeme rozdělit na 3 fáze:

1) Předehra

V této fázi dochází k seznámení jedinců a k vydráždění k vlastnímu krytí. Zvířata si společně hrají, pobíhají vedle sebe, očichávají se, olizují se a pes zkouší na fenu naskakovat.

2) Vlastní krytí

V této fázi dochází k zastavení hry a pobíhání. Fenka zůstává stát s ocasem na stranu a nechá na sebe psa naskočit bez toho, aniž by před ním uhýbala.

3) Svázání

Délka svázání může být až 30 minut. V této fázi dochází po zasunutí pyje do pochvy feny k naplnění kaveren krví a tím pádem k jeho zduření a následně k ejakulaci. 

Po rozvázání je dobré feně zabránit ve skákání a v nadměrné fyzické aktivitě nejlépe po dobu 1-2 hodin, aby si mohla odpočinout. Termín krytí nemusí odpovídat skutečnému začátku zabřeznutí, protože je třeba určité doby, aby spermie v pohlavních cestách dozrály (tzv. kapacitace spermií) a byly schopné vajíčko oplodnit. Literatura udává, že přežitelnost spermií v pohlavních cestách feny je až 1 týden a během této doby může kdykoli dojít k oplození vajíčka.

Mladé feny, které jsou kryty poprvé by v ideálním případě měly být kryty zkušeným psem, pes začátečník by měl naopak začínat krýt zkušenější feny.

Je důležité po krytí zabránit nežádoucímu překrývání nevhodným psem.

Pokud se krytí nepodaří, je zde možnost vyzkoušet jiného krycího psa případně se pokusit o umělou inseminaci.

ZÁVĚR

Prosíme, kryjte pouze uchovněné feny uchovněnými psy splňujícími standardy, ať již zdravotní nebo povahové, pro dané plemeno. Krytím nepapírových psů může docházet k šíření dědičných onemocnění do dalších generací jako jsou například některé oční choroby, dysplazie kyčelních a loketních kloubů, nemoci srdce, přecitlivělost na léky apod. Samozřejmě nelze zcela vyloučit, že i u štěňat s PP se může vyskytnout vrozená vada,nestandardní exteriér nebo povaha, ale toto riziko je mnohem nižší než u psů bez PP. Navíc neexistuje žádná odborná studie prokazující, že je prospěšné, aby každá fena měla alespoň jednou za život štěňata. Proto přistupujte ke krytí psů zodpovědně a pokud víte, že svou fenku nebo psa nechcete uchovnit a mít štěňata, nechte je vykastrovat v mladém věku, předejdete tak možným vážným zdravotním komplikacím v dalších letech.

Pokud máte jakékoli dotazy, nebojte se obrátit na svého veterinárního lékaře, který vám jistě se vším ochotně poradí a doporučí nejlepší postup.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Celkem hlasů 109

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *