MROUSKÁNÍ KOČEK A POHLAVNÍ CYKLUS KOČKY

mrouskání koček

MROUSKÁNÍ KOČEK A POHLAVNÍ CYKLUS KOČKY

REPRODUKČNÍ CYKLUS KOČEK

Kočky pohlavně dospívají zhruba v šesti měsících. Stejně jako u lidí, přesný čas nástupu puberty se může mezi jednotlivými kočkami lišit. Někteří „opozdilci“ mohou do puberty nastoupit až v téměř jednom roce života. U velkým plemen jako jsou norská lesní nebo mainská mývalí nastupuje pohlavní dospělost později. Na rozdíl od lidí, u kterých se reprodukční cykly střídají v pravidelných intervalech, u koček o tom, kdy začnou mrouskat, rozhoduje příroda.

KDY KOČKA POPRVÉ MROUSKÁ?

Většina koček  dosáhne pohlavní dospělosti brzy na jaře. Kočky narozené na podzim budou pravděpodobně dospělé dříve než kočky narozené v létě. Vliv může mít také hierarchie ve smečce. Kočky, které jsou chované ve skupině začnou mrouskat dříve jak jedináčci.

POHLAVNÍ DOSPĚLOST KOCOURA

Pro srovnání, kocouři dosahují pohlavní dospělosti obvykle později než kočky, přibližně v jednom roce věku. Ale stejně jako u koček, i mezi kocoury jsou velké rozdíly, takže některý může být dospělý už v šesti měsících.

Myslete na to, že první mrouskání může nastat již u koťat, která nejsou na krytí, březost a porod ještě připravená.

K chovu by se ale měly využívat kočky starší jednoho roku.

Hormonální cyklus koček je aktivován, když je kočka pohlavně stimulována nebo když je slunce na obloze zhruba 10 hodin denně (ve většině střední Evropy tomu odpovídá období od března do září). Kočka chovaná v bytě s 24 hodinovým umělým osvětlením ale může začít mrouskat prakticky kdykoliv.

MROUSKÁNÍ KOČEK

Reprodukční cyklus koček má několik stádií. To, kterému říkáme „mrouskání“, což je doba, během které může kočka zabřeznout, trvá od 3-7 dní a opakuje se každé 2-3 týdny. Kočka je v tomto období neklidná, hladovější, může být mazlivější než obvykle. Svoji ochotu pářit se oznamuje kocourům vřískáním. Když vaše kočka mrouská, držte ji uvnitř, aby nepřilákala nějaké nápadníky, a informujte se u svého veterináře o možnosti kastrace. Kastrace nejenom pomůže udržet kočičí populaci pod kontrolou, ale také u kočky sníží riziko výskytu některých typů rakoviny reprodukčního aparátu. Kočkám tak kastrace pomůže k zdravějšímu a méně stresujícímu životu.

JAK SE MROUSKÁNÍ KOČEK PROJEVUJE?

Poznat mrouskající kočku většinou není problém, protože se projevuje výraznou změnou v chování. Existuje ale malé procento koček, u kterých proběhne mrouskání bez výraznějších příznaků.

Kočky při mrouskání nekrvácí tak, jak to znáte u feny!

PROESTRUS

Mrouskání kočky má dvě fáze, první se říká proestrus: 

 • trvá přibližně 1 až 2 dny
 • kočka začne být nápadně neklidná
 • je mnohem víc přítulná než normálně
  • válejí se na zádech po podlaze
  • otírají se o nohy nebo předměty
 • obecně je kočka hlasitější, víc přede a vrní
kočky v říji jsou mnohem hlasitější
Kočky v říjí mnohem hlasitěji mňoukají

ESTRUS

Druhá fáze se nazýva estrus a často je k nerozpoznání od proestru:

 • kočka je svolná k páření (k tomu je zapotřebí kocoura)
 • vydává ještě hlasitější zvuky než v proestru
 • mazlivost a přítulnost dosahují absolutního vrcholu
 • kočka často naříká, jakoby ji něco bolelo
 • častěji chodí močit, její moč v tomto období přitahuje kocoury
 • stejně jako v estru se kočka hodně otírá o nohy, zdi, skříně…
 • často se převaluje na zádech
 • ocas nosí kočky v estru nápadně nahoru a nastavují se 
 • venkovní kočky často utíkají za kocoury dál od domova  

MROUSKÁNÍ KOČEK – JAK DLOUHO TRVÁ?

Délka říje a četnost mrouskání se u jednotlivých koček značně liší. Většina koček se mrouská 4-7 dní ve 2 až 3 týdenních intervalech. Existují ale kočky, které se mrouskají pouze 2 krát v roce. Říji nastartuje prodlužující se den, takže první mrouskání lze čekat v polovině ledna nebo v průběhu února. Naopak zkracující se dny na podzim mrouskání zastavují. U bytových koček vystavených pouze umělému světlu to ale takto fungovat nemusí. Říji docela spolehlivě nastartuje přítomnost jiné mrouskající se kočky nebo přítomnost nekastrovaného pohlavně dospělého kocoura.

KOČKA NEUSTÁLE MROUSKÁ – PERMANENTNÍ MROUSKÁNÍ

V některých případech se u koček můžeme setkat s nepřetržitou tzv. permanentní říjí. Projevuje se neustálou svolností k páření a střídáním dlouhých říjí.  Prodloužené nebo dlouhodobé mrouskání samo o sobě kočku nijak zásadně nevyčerpává, ale pokud kočka mrouská nepřetržitě např. jeden měsíc a déle, může to být příznak určitého zdravotního problému, jako je například ovariální cysta, nádor vaječníku, popřípadě i endokrinní problém a další. Permanentní říji je potřeba vždy konzultovat s veterinářem, elegantním řešením bývá kastrace. 

kachektická kočka s pemranentní říjí
Kočky v permanentní říjí bývají vysílené a vyhublé na kost.

JAK ZABRÁNIT NEŽÁDOUCÍMU NAKRYTÍ? 

Nežádoucí nakrytí hrozí pouze v přítomnosti kocoura. Mrouskající kočky mají tendence utíkat za kocourem, proto je potřeba zkontrolat a zabezpečit všechny možné únikové cesty.

Rozhodně byste se neměli spoléhat na to, že první říji u vaší kočky poznáte včas a ve vhodný okamžik vaši kočku od kocoura také oddělíte.

Nevykastrovaný kocour má oproti nám výhodu, že dokáže rozpoznat nástup říje dříve než my.  Pokud máte v plánu věnovat se chovu, měli by jste kočky a kocoury od věku 6 ti měsíců od sebe oddělovat.

Pokud však neplánujete odchovávat koťátka, tak kastrace kočky je nejlepší a nejlevnější řešení.

PROČ JE DOBRÉ KASTROVAT NECHOVNÉ KOČKY?

Časté říje kočku vysilují a kočka ztrácí hmotnost. Kastrací se lze u koček vyhnout zánětu dělohy, vzniku cyst na vaječnících a podstatně se tak sníží riziko rakoviny mléčné žlázy (které jsou u koček skoro vždy zhoubné). Zánět dělohy se nejčastěji objevuje u starších nevykastrovaných koček a u koček s častou, opakující se říjí.

ANTIKONCEPCE PRO KOČKY

Existuje hormonální antikoncepce pro kočky. V Česku jsou registrované dva hormonální preparáty ( Covinan a Depo-Promone). Jedná se o injekční preparáty, které mohou zastavit mrouskání na dobu 6-12 měsíců.

Jedná o hormonální léky, které mají řadu nežádoucích účinků – může dojít k odbarvení srsti v místě aplikace, ale horší je fakt, že zvyšují několikanásobně riziko cukrovky a zánětu dělohy.

V zahraničí existuje antikoncepce pro kočky i v tabletové podobě. Rovněž jde o hormonální preparáty s řadou nežádoucích účinků.

Lidská antikoncepce je pro kočky zcela nevhodná a může mít velmi závažné, až život ohrožující nežádoucí účinky!

Antikoncepce pro kočky je z výše uvedených důvodů zcela nevhodná a v žádném případě jí nedoporučujeme.

KDY POPRVÉ NAKRÝT KOČKU? 

První mrouskání není vhodné ke krytí. Jak jsme uvedli výše, kočku je rozumné poprvé nakrýt nejdříve ve věku 12 ti měsíců.  Vhodný věk pro první krytí bychom však vždy měli zvážit dle dané situace, četnosti opakujících se říjí a celkového zdravotního stavu zvířete. Pokud si nejste jistí, vždy je lepší se o vhodném věku ke krytí poradit s veterinářem. Pokud nemáte doma krycího kocoura, je potřeba s kočkou nějakého navštívit. Ideálním termínem návštěvy je druhý až třetí den říje.  Kočku necháme s kocourem po dobu alespoň  2 dní.

BŘEZOST KOČKY

Nekastrované kočky mohou mít do roka 2 – 3  vrhy koťat. Délka gravidity je zhruba 9 týdnů a ve vrhu je obvykle 4-6 koťat. Zvětšení a ztmavnutí bradavek kočky je jedním z příznaků březosti a nastupuje zhruba ve 3. týdnu. Krom toho jsou březí kočky také o poznání větší a těžší, jelikož i pro tlusté kočky gravidita představuje značný přírůstek na váze.

CO S BŘEZÍ KOČKOU

Když si všimnete, že je vaše kočka březí, nejlepší je donést ji k veterináři, který posoudí, jestli jsou ona i koťata zdravé. K tomuto účelu vám veterinář doporučí ultrasonografické vyšetření a pak vás poučí o tom, co přijde dál. Doma by jste měli především zamezit stresu, zajistit kočce dostatek potravy a čerstvé vody a dopřát jí klid. S blížícím se datem porodu vaše kočka začne být nepokojnější a typicky si začne hledat a připravovat místo k porodu, které považuje za bezpečné. To si doměkka vystele: může k tomu použít ručník nebo klidně i vaše prádlo ukradené ze skříně.

KOČKA A POROD

Samotná délka porodu závisí od počtu a velikosti koťat, každopádně by ale porod neměl trvat déle než několik hodin. V některých případech vám veterinář může doporučit přinést kočku před porodem do ordinace, aby byl porod v rukou lékařů monitorován a v případě potřeby se dalo rychle zakročit. Při domácím porodu stačí kočce ponechat dostatek prostoru a nechat ji v klidu dělat, co sama uzná za vhodné a stačí jen z dálky sledovat průběh a délku trvání porodu. Vaša kočka totiž instinktivně ví, co má dělat. Vyhledat lékařskou pomoc by jste měli v případě, že se vyskytne výrazně prodloužená doba mezi porodem jednotlivých koťat nebo pokud kočka nedokáže ze svých porodních cest dostat zaseknuté kotě.
Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *