Rady našich veterinářů

nádory mléčné žlázy

Nádory mléčné žlázy u psů a koček

4.4
(51)

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY – ČETNOST VÝSKYTU V POPULACI

Nádory mléčné žlázy se vyskytují nejen u žen, ale trápí taky zvířecí pacienty. U nekastrovaných fen jde dokonce o zdaleka nejčastější nádorové onemocnění.

Predispoziční faktory zvyšující pravděpodobnost výskytu nádorů jsou obezita, opakovaná aplikace hormonální antikoncepce, časté falešné gravidity. Plemenná predispozice je popisovaná u siamských koček, pudlů, kokrů a německých ovčáků. Mléčná žláza u feny i kočky má 2 mléčné lišty, každá se skládá ze 4-5 cecíků.

Plně funkční se mléčná žláza stává po zahájení pohlavního cyklu. Nádory zpočátku vypadají jako tuhé nebolestivé útvary v mléčné žláze, postupně se zvětšují. Přestože se nádor může objevit na kterékoli žláze, nejčastěji postihuje čtvrtou nebo pátou žlázu.

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY – TYPY NÁDORŮ

V mléčné žláze vzniká více než 20 druhů různých nádorů.

Dle charakteru dělíme nádory mléčné žlázy na zhoubné a nezhoubné.

Vyskytují se však i nádory na pomezí těchto dvou skupin a i nádory původně nezhoubné mohou metamorfovat na nádory zhoubné. Zhoubné nádory nacházíme přibližně u 40 – 50 % postižených fen, u koček je tohle procento daleko vyšší (až 90%).

Nejčastější zhoubné nádory jsou karcinomy, které nemusí být příliš agresivní a prognóza může být relativně dobrá. (výjimkou je tzv. Inflamatorní karcinom, kde je prognóza zcela nepříznivá). Mnohem horší prognózu mají sarkomy, které se vyskytují převážně u velkých plemen psů.

Při výskytu nádorů mléčné žlázy u koček a velkých plemen psů je potřeba zasáhnout co nejdříve.

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY – VYŠETŘENÍ NÁDORŮ

Klinickým vyšetřením nelze stanovit zhoubnost nádoru.

Typ nádoru a následnou prognózu je možno stanovit až na základě histologického vyšetření. Zhoubné nádory mají tendenci metastazovat.

Nejčastějším místem metastáz jsou mízní uzliny sbírající mízu z mléčné žlázy a plíce. Nádor však může metastázovat prakticky kamkoli, kromě výše zmíněného to bývají játra, ledviny, slezina, ale také kosti či mozek. Z toho důvodu je vhodné podobně jako u lidí provést předoperační vyšetření krve a hlavně RTG plic.

Včasným odstraněním nádorů jsme schopni významně snížit riziko metastázování.

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY – LÉČBA

Z obecného hlediska platí v léčbě nádorů mléčné žlázy jedno pravidlo – čím dříve je nádor z těla zvířete odstraněn, tím lepší je prognóza onemocnění.

Pravděpodobnost metastázování je u nádorů do průměru 5 mm prakticky nulová,kdežto u nádorů nad 5 cm nebo hnisajících, zvředovatělých, rychle rostoucích naopak velmi vysoká.

Podle velikosti a počtu nádorů se operativně odstraňuje buď jen vlastní nádorek (nádor do velikosti 3mm), jednotlivá mléčná žláza (jednotlivý nádor do velikosti cca 1 cm), půlka celé mléčné lišty (mastektomie částečná,) či celá mléčná lišta (mastektomie totální).

nádor mléčné žlázy
Nádor mléčné žlázy u feny

Při pozitivním histologickém nálezu (tj. jde-li o zhoubný nádor) doporučujeme vzít i zbytek mléčné lišty, popř. druhou stranu. Pokud se rakovina diagnostikuje včas, je v 50% případů pravděpodobné, že se jí podaří úplně odstranit.

U některých typů nádorů je možná i chemoterapie. Ozařování je ve veterinární medicíně obtížně dostupné.

V každéM případě je vhodné pacienta podporovat podáváním vitamínových, enzymatických a imunostimulačních preparátů. Dnes už dokonce existují komerčně vyráběné diety pro pacienty s nádorovým onemocněním. Existují také vhodné doplňky stravy, které podporují imunitu a brání nádorovému růstu.

parciální mastektomie
Rána po odstranění zadní části mléčné lišty

Chcete-li předejít zbytečným zdravotním problémům své fenky, je dobré pravidelně kontrolovat mléčnou žlázu zejména po hárání a po falešné březosti.

V případě nálezu tvrdých útvarů, abnormálního sekretu toto konzultovat s veterinářem. Důležité jsou také pravidelné preventivní veterinární prohlídky, ideálně jednou ročně s vakcinací.

Je prokázáno, že u nechovných fen je nejspolehlivější prevencí včasná kastrace. Včasnou kastrací se rozumí sterilizace mezi prvním a druhým háráním. Kastrace v pozdějším věku už nemají bohužel žádný vliv na nádory mléčné žlázy.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 51

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *