HÁRÁNÍ A POHLAVNÍ CYKLUS FENY

hárání feny

HÁRÁNÍ A POHLAVNÍ CYKLUS FENY

KDY SE DOSTAVÍ PRVNÍ ŘÍJE ( = HÁRÁNÍ) ?

Fena jde do říje při dosažení puberty. Lidově hárání, tedy říje, je období, kdy může fena zabřeznout. V průměru dosahují feny puberty kolem šesti měsíců věku, ale jednotlivá plemena se liší. Velká plemena zpravidla dosahují puberty později, malá dříve, některá plemena mohou hárat jen jednou do roka a podobně. Plemenná příslušnost hraje značnou roli. Velká a obří plemena mohou mít první říji klidně kolem osmnáctého měsíce, ale taktéž individuální rozdíly jsou značné.

JAK ČASTO FENA HÁRÁ?

Většina fen hárá dvakrát do roka, nebo tedy každých šest měsíců. Nicméně i tento interval bývá značně individuální a liší se podle plemenné příslušnosti i fena od feny. Malá plemena mohou cyklovat třikrát do roka, zatímco obří plemena jednou za 12-18 měsíců. Když mladá fena začne cyklovat, je běžné, že z počátku je cyklus poměrně nepravidelný. K ustálení by mělo dojít zhruba do dvou let. Aktuálně se nepopisuje preference nějakého ročního období a výrazně vyššího výskytu hárání u domácích plemen psů – hárání se tedy dostavuje i v zimě, či v létě, k čemuž v přírodě zpravidla kvůli větším nárokům na péči o potomstvo nedochází.

JAK DLOUHO TRVÁ ŘÍJE?

Existují individuální odchylky, ale v průměru se udává délka jednoho hárání u feny 2-3 týdny. Začátek je znatelný díky zvětšení přezky ( = vulva, vnější pohlavní orgán). Následně se objeví výtok z pohlavních cest, který v průběhu mění svůj charakter. Říje končí ve chvíli, kdy již nezaznamenáváme žádný výtok z pohlavních cest a vulva se vrátí do normální velikosti.

JAKÉ JSOU PŘÍZNAKY ŘÍJE?

Nejčasnějším příznakem je zvětšení vulvy díky překrvení, ale toto nemusí být vždy zřejmé (dlouhosrstá plemena atp.). Většinou prvním jasně zřetelným příznakem říje je krvavý výtok.

U některých jedinců nemusí být výtok markantní ihned ze začátku říje, případně může být patrné jen malé množství výtoku, který fena okamžitě očistí. Díky velké individualitě jsou vnější příznaky říje jakožto metoda pro načasování úspěšného krytí málo spolehlivé. Nejspolehlivější je stanovení data ovulace pomocí odběru krve na hormon progesteron.

Vlevo fena necyklující, vpravo fena v říji s markantně zvětšenou vulvou

hárání feny

Výtok z pohlavních cest v průběhu říje mění charakter i barvu. Na začátku je velmi krvavý, ale v průběhu se mění do vodnatějšího, růžovo-červeného výtoku. Toto se děje zhruba 7-10 den cyklu. Fena v říji zpravidla častěji močí, případně začne značkovat své území malým množstvím moči na různé objekty. Během říje moč obsahuje feromony a hormony, které dávají informaci psům v okolí ohledně fáze jejího cyklu, a že se blíží doba svolnosti k páření.

Samci dokáží detekovat fenu v říji na velké vzdálenosti a mohou doma začít značkovat v pokusech označit si své teritorium.

VE KTERÉ FÁZI CYKLU JE FENA SCHOPNA ZABŘEZNOUT?

K ovulaci většinou dochází ve chvíli, kdy se mění charakter vaginálního sekretu z hustšího na vodnatější. V tomto období je šance na zabřeznutí nejvyšší a fena je i zpravidla ochotna k páření. Nicméně literatura udává, že přežitelnost spermií v pohlavním aparátu feny je až jeden týden a stále jsou schopny oplodnit vajíčka, tudíž přesná doba oplodnění a následný výpočet data porodu mohou být mírně zavádějící. Navzdory populárnímu názoru, fena může zabřeznout i pokud po spáření nedošlo k plnohodnotnému “svázání” se psem.

Nahoře: Počáteční fáze páření Dole: “svázání”

JAK DLOUHO JE FENKA GRAVIDNÍ A ODKDY MŮŽE BÝT BŘEZOST POTVRZENA?

Březost trvá přibližně 9 týdnů (63 dnů). Nicméně detekce březosti během prvních tří týdnů není dost dobře možná. Teoreticky velmi zkušený veterinář specializující se na reprodukci, případně zkušený chovatel, je schopen nahmatat gravidní dělohu na fence, která je ochotna uvolnit břicho pro prohmatání zhruba 28-32. den březosti. Nejspolehlivější diagnostika je pomocí ultrasonografického přístroje zhruba po 25. dnu předpokládané březosti. Pokud v této době ultrazvuk neprokáže březost, je doporučitelné zopakovat vyšetření ještě za týden, právě z důvodu delšího přežívání oplodnění schopných spermií v pohlavních cestách, kdy proto k oplození může dojít až o týden později, než je počítáno podle posledního krytí. Ultrazvuk s naprostou jistotou neurčí přesné množství štěňat, nejvyšší šanci pro určení počtu má rentgenologické vyšetření, které lze provést po 6 týdnu březosti, kdy kostry štěňat již začnou kalcifikovat, a proto jsou detekovatelné pomocí rentgenu.

JAK ZABRÁNIT NECHTĚNÉ BŘEZOSTI?

Nejspolehlivější metodou, jak zabránit nechtěnému krytí, je kastrace. Doporučujeme kastraci před prvním háráním, tím je riziko březosti zcela vyloučeno, stejně tak i šance, že se u feny vyskytne v pozdějším věku rakovina mléčné žlázy je takřka nulová. Dále je kastrace prevencí proti zánětu dělohy v pozdějším věku.

NECHTĚNÉ NAKRYTÍ … A CO TEĎ?

Pokud jste byli svědky, že došlo u Vaší feny k nechtěnému nakrytí, je vhodné konzultovat s Vaším veterinárním lékařem další postup. Existují hormonální preparáty, které je možné použít, ale nesou s sebou vyšší riziko, že dojde k poškození zdraví feny. Stejně tak ne každé krytí je úspěšné, proto nejrozumněji se jeví varianta vyčkat do 25. dne po nechtěném nakrytí a nechat fenu vyšetřit sonograficky. Jeví-li se sono negativně, je doporučitelné zopakovat vyšetření ještě za týden. Pokud se stane, že je u fenky potvrzena březost, přistoupí se k ukončení březosti. Pokud si majitel přeje zachovat chovnost, jsou podány zmiňované hormonální preparáty, díky kterým fena potratí. Majitel musí fenu důkladně hlídat a sledovat, neboť hrozí riziko rozvoje zánětu dělohy. V případě, že majitel si nepřeje na fence dále chovat, je nejvhodnější volbou pro ukončení březosti kastrace, kde samozřejmě platí, že čím dříve, tím pro fenku lépe.

MÁ FENA ALESPOŇ JEDNOU HÁRAT, ČI MUSÍ MÍT ALESPOŇ JEDNOU ZA ŽIVOT ŠTĚŇATA?

Tyto pověry jsou velmi rozšířené mezi chovatelskou veřejností, avšak průzkumy neprokázaly žádné benefity, naopak rostou zdravotní rizika. Například výrazně vyšší šance na výskyt rakoviny mléčné žlázy v pozdější dospělosti. Fena může úspěšně zabřeznou již při jejím prvním háráním, což může být v půl roce věku. Dále vzhledem k tomu, že psi neřeší, kdo je jejich partner, může lehce docházet k páření blízkých příbuzných.

Oblíbeným mýtem je také to, že fena po odchování štěňat se stane více kontaktnější a přátelštější. Opět výzkumy neprokázaly markantní změny v chování fen po odchovu štěňat.

Two puppies in a cardboard box with a “Please Spay and Neuter!” sign on the front.

Prosíme buďte zodpovědní a nechte své mazlíčky vykastrovat, ať nepřispíváte k produkci nechtěných štěňat, která pak končí na ulici a následně v útulcích!
Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *