Rady našich veterinářů

jak a čím správně krmit králíka

Jak a čím správně krmit králíka

4.4
(267)

Stejně jako lidé, si i králíčci rádi pochutnávají na dobrém jídle. Dobrá směs sena, zeleniny, ovoce a čerstvé vody je základním předpokladem, že váš králík bude zdravý a šťastný. Přečtěte si další informace o tom, čím a jak nakrmit vašeho domácího králíka.

Stravovací plán vašich králíků by měl zahrnovat čistou vodu a alespoň jeden svazek vysoce kvalitního sena denně o velikosti králíka samotného. Můžete také poskytnout omezené množství listové zeleniny. Navíc by vaši králíci měli mít ideálně přístup k rostoucí trávě na pastvě. Kromě toho lze podat příležitostně malé množství mrkve nebo jablka.

Mýty a omyly při krmení králíků

Existuje mnoho mylných představ o tom, co by králíci měli jíst:

 • Králíci potřebují hodně mrkve a hlávkového salátu.
 • Králík má dostávat pravidelné porce granulí.

Skutečnost je ale taková, že mrkev je vhodná jako příležitostná strava. Králíci ve skutečnosti v přírodě moc nekonzumují ovoce ani zeleninu.

Lidské müsli by se nikdy nemělo krmit králíkům, protože může způsobit zdravotní problémy.

Hlavním zdrojem potravy králíka by mělo být seno, aby měl zdravé zuby a trávení!

Podíváme se podrobněji na jednotlivé složky králičí stravy:

Seno – základní složka králičího jídelníčku

Seno by mělo tvořit přes 90% králičího jídelníčku

Králíčci milují a potřebují čerstvé seno! Nezapomeňte jim poskytnout neomezenou dávku, aby ho mohli neustále okusovat.

Králíci potřebují alespoň jeden svazek sena vysoké kvality, který je stejně velký jako králík samotný!

Čerstvé seno dobré kvality by mělo být vždy dostupné a v ideálním případě by králíci měli mít přístup k rostoucí trávě pro pastvu. Nikdy nekrmte králíka trávou ze sekačky!

Čerstvé seno by mělo tvořit většinu potravy králíka a musí být vždy k dispozici. Dospělí králíci mohou jíst timotejku a jiné druhy trávy , zatímco mladší králíci by měli být krmeni vojtěškou. Jetel by se neměl podávat dospělým králíkům z důvodu vyššího obsahu bílkovin a cukru. Seno je důležité pro králíky, protože poskytuje nezbytnou vlákninu potřebnou pro dobré zdraví trávicího traktu a pomáhá opotřebovat králičí zuby (které neustále rostou).

Při výběru sena se ujistěte, že vypadá a voní svěže. Nevybírejte seno, které vypadá zatuchle nebo plesnivě nebo nevoní hezky. Skladujte seno na suchém místě v nádobě, která umožňuje proudění vzduchu, aby se zabránilo plísni. Nákup sena ve velkém od místního farmáře bývá mnohem výhodnější než nákup balíků z obchodu se zvířaty.

Timotějka (Bojínek luční) je nejvíce doporučované seno pro králíky. Vypadá jako sušené stéblo trávy, poměrně široké a jeho barva je zelená až šedo/hnědá zelená.

Ovesné seno se skládá z velkých dutých válcových stopek a plochých lopatek, které jsou zlatožluté až světle zelené s klasem na konci. Zbarvení a přítomnost ovsa odlišuje toto seno od ostatních. Ovesné seno je sklizeno těsně před tím, než oves odkvete do zrna. To je přesně ta fáze, kdy je oves pro zvířata nejpřínosnější. Ovesné seno má stejné vlastnosti jako travní sena a díky vysokému obsahu vlákniny a nízkému obsahu bílkovin perfektně pokrývá výživové nároky býložravců. Kromě toho obsahuje seno plevy plné vlákniny, které jsou pro králíky velmi chutné. Mnoho lidí si plete ovesné seno se slámou. Podobnost je ve zbarvení. Sláma není zdrojem potravy, ale obvykle se používá jako podestýlka. Ovesné seno je vynikajícím zdrojem vlákniny.

Proč je pro králíka důležitá vláknina?

Králíci mají zažívací trakt, který je speciálně upraven pro rozklad vlákniny. Seno poskytuje vlákninu nezbytnou pro udržení zdravého a pohyblivého trávicího systému. Narušení trávicího cyklu králíka může způsobit gastrointestinální stázi, stav, při kterém se obsah trávicího traktu zhutní a králík má potíže s průchodem hmoty. Poskytnutí neomezeného množství ​​čerstvého sena pomáhá zabránit tomuto vážnému, potenciálně smrtícímu stavu.

Seno a zuby

Nejen, že je seno nezbytné pro dobré zdraví trávicího traktu, ale také pro zuby králíků, které neustále rostou. Pravidelná konzumace sena pomáhá králíkům zabránit vývoji ostrých háčků na jejich zubech známých jako molární ostruhy. Molární ostruhy mohou být velmi bolestivé a způsobit králíkům, že přestanou jíst. Jakmile k tomu dojde, může dojít navíc ke stázi střeva.

Jaký druh sena králíkovi vybrat?

Bojínek luční

Pro mláďata a králíky v růstu je vhodná vojtěška. Má vysoký kalorický obsah nezbytný pro jejich růst a vývoj. Jakmile králíci dosáhnou věku sedmi měsíců, postupně je převeďtě na timotejku, luční seno a/nebo ovesné seno. Pokud jste alergik, kupujte králíkovi radši druhé seno (tzv. otava). Při sklizni sena je první sklizní hrubší seno, které obsahuje mnoho stonků a semen (a nevyhnutelně hodně pylu). Druhé sečení se skládá z měkčího sena, které obsahuje více listů a méně stonků a hlav semen, čímž se výrazně snižuje alergická reakce lidí.

Vojtěška

Kde koupit kvalitní seno pro králíky

Většinou najdete pytle sena v každém obchodě se zvířaty. Absolutně nejekonomičtější místo pro nákup sena je však přímo z místní farmy. Podívejte se na místní inzeráty, kde najdete farmáře se senem. Seno si můžete zakoupit hromadně (balíkem) za zlomek nákladů. Jeden balík (uložený na chladném a suchém místě) vydrží pro jednoho králíka měsíce. Pokud ve vaší oblasti nejsou žádné farmy, nezoufejte. V současné době existuje mnoho renomovaných online prodejců sena.

Mrkev

Mrkev by neměla být hlavním zdrojem jídla. Králíci přirozeně nejí kořenovou zeleninu/ovoce. Mrkev/ovoce má vysoký obsah cukru a měla by být krmena pouze v malém množství jako příležitostná odměna. Králíci potřebují hlavně seno a/nebo trávu, trochu listové zeleniny a čistou vodu. Čerstvé, bezprašné seno by mělo být jejich hlavním zdrojem jídla, který je neustále k dispozici.

Salát

Krmení by nemělo být založeno na salátu. Králíci by neměli jíst hlávkové saláty (např. ledový), protože obsahují lactacurium, které může být ve velkém množství škodlivé. Některé hlávkové saláty jsou „horší“ než jiné – odrůdy světlé barvy mají vysoký obsah vody a mají jen malou výživnou hodnotu, proto se nedoporučují. Tmavší, listnatější a vláknitější odrůdy (např. římský salát) jsou pro králíka vhodnější, protože mají vyšší obsah vlákniny a skutečných živin. Salát zavádějte do krmné dávky postupně, abyste se vyhnuli zažívacím potížím. Velké množství salátu pro králíka, který na něj není zvyklý, může způsobit zažívací potíže.

Granule

Granule nejsou přirozenou stravou králíka

Králičí granule byly prapůvodně vyvinuty pro výkrm králíků ve velkochovu. Konzumace granulí způsobuje u králíků často obezitu, ale co je ješte mnohem důležitější – krmení nadměrného množství granulí může zabránit konzumaci dostatečného množství sena a/nebo trávy. U dospělého králíka neexistuje důvod proč by měl dostávat k jídlu granule. Pokud ale granule chcete krmit, tak myslete na to, že granule by u dospělého králíka měly tvořit maximálně 5% krmné dávky. Hledejte pelety s vysokým obsahem vlákniny a nízkým obsahem bílkovin. Jak králík stárne, budete muset omezit jeho příjem granulí. Granule s vysokým obsahem bílkovin mohou u králíků vést k obezitě a dalším zdravotním problémům.

Nezapomeňte, že seno a/nebo tráva jsou mnohem důležitější a měli by tvořit většinu stravy. Jíst hodně sena/trávy pomáhá opotřebovat neustále rostoucí zuby králíků a udržuje zdravé trávení. Umožňujte králíkovi pastvu, je důležitá pro normální chování.

Voda a napájení králíků

Čerstvou čistou vodu musí mít každý králík k dispozici neustále.

Zajistěte, aby králíci měli stálý přístup k čerstvé čisté vodě. Králíci dávají přednost miskám s vodou, ale použít můžete i závěsnou napáječku. Zajistěte, aby voda v létě neobsahovala řasy a v zimě nezamrzla. Pokud používáte lahve, každý den zkontrolujte, zda králíci mají přístup k vodě a jestli není konec napáječky ucpaný.

Pokud máte klec, zavěšená láhev na vodu je skvělou volbou. . V horkém dni můžete dát do vody kostky ledu, voda vydrží déle svěží. Králíci, kteří jsou na pastvě nebo jí hodně salátu/zeleniny, vypijí mnohem méně vody, než králík krmený senem nebo granulemi.

Zelenina pro králíka

Součástí každodenní stravy králíka by měl být pestrý sortiment zeleniny. Při výběru zeleniny hledejte něco čerstvého a bez pesticidů. Před krmením zeleninu vždy pečlivě umyjte. Krmte novou zeleninu v malém množství, dokud nebudete moci posoudit, zda váš králík na ni dobře reaguje. Nekrmte králíkům listy z pokojových rostlin, protože mnoho z nich je pro králíky jedovatých!

Vhodné druhy zeleniny pro králíka:

 • Bazalka
 • Brukev čínská
 • Listy brokolice
 • Mrkvová nať
 • Celer
 • Koriandr
 • Jetel
 • Brukev
 • Pampeliška
 • Listy kopru
 • Máta
 • Hořčičná zelenina
 • Petržel
 • Řeřicha

Králičí pamlsky

většina pamlsků prodávaných v obchodech je pro králíky zcela nevhodná!
Většina pamlsků prodávaných v obchodech je pro králíky zcela nevhodná!

Pamatujte prosím, že „pamlsek“ je něco, co podáte několikrát týdně, ne součást každodenní stravy králíka.

Každý má rád občas pamlsky, ale pro zajištění zdraví vašich králíků by mělo být jejich podávání pouze příležitostné.

Nekrmte králičí mlsky s vysokým obsahem sacharidů, jako je chleba, sušenky, těstoviny, preclíky, hranolky nebo cereálie!

Mnoho komerčně prodávaných pamlsků má vysoký obsah tuku a cukru, a proto by se neměly vůbec dávat.

Nikdy nedávejte čokoládu, protože je toxická pro králíky!

Ovoce je nejlepší možný pamlsek pro králíka. Ovoce můžete podávat pouze v malém množství kvůli obsahu cukru. Snažíme se zakoupit ovoce, o kterém víme, že neobsahuje pesticidy. Stejně jako u zeleniny se ujistěte, že jsou důkladně omyty.

Mezi ovoce, které si králíci užívají, patří:

 • Jablka (bez semen)
 • Jahody
 • Maliny
 • Banány
 • Ananas

Seznam toxických rostlin pro králíky – http://www.allearssac.org/badplants.html

Pár tipů závěrem

 • Zaznamenávejte si hmotnosti králíků v pravidelných intervalech.
 • Nikdy se o králičím jídelníčku neraďte v chovatelských obchodech – většina prodavačů není odborně vyškolena a podává špatné rady!
 • Upravte jídlo králíkovi tak, aby neměl nadváhu nebo podváhu.
 • Mladí/březí/kojící/nemocní králíci mají různé potřeby. Požádejte svého veterináře o radu ohledně vhodné stravy. Pokud si nejste jisti, jak zajistit králíkům nejlepší stravu, promluvte si se svým veterinářem.
 • Pokud Váš králík nepřijímá jídlo víc jak 48 hodin, nečekejte ani vteřinu a vyražte na veterinu.
 • Pokud králík hubne a vybírá si v jídle, je velká pravděpodobnost, že mu přerůstají zubyy. Opět byste měli rychle vyhledat veterinární pomoc.
 • Přerůstající zuby jsou nejčastějším zdravotním problémem bytových králíků.
Nejčastější nemoci králiků

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 267

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiComments (10)

 1. Libor Ujčík

  Dobrý den chtěl jsem se zeptat nikde jsem nečetl zda králíci můžou brambory slupky od brambor od okurky To se dává všude ale brambory nakrájené syrové jestli můžou já je tím krmím Ale slyšel jsem že škrob z brambor škodí tak se chci na to ptát a děkuji vám za odpověď.

 2. Samuel Evinic

  Dobrý den,

  brambory nejsou vhodné pro králíka.

 3. viktorie

  muze kralík rukolu

 4. Samuel Evinic

  může

 5. Robin

  Dobry den. Jak poznam jestli kralik dobre pribira a ma spravnou vahu? Jsou na to nejake tabulky? Kolik by mel treba mlady kralicek za mesic pribrat? Mam 9 tydnu mlade a za tyden pribral 30g na 630g.

 6. Samuel Evinic

  Dobrý den,
  každé plemeneno má svůj standard, najdete na stránkách jednotlivých chovatelských klubů.

 7. Radovan Urban

  Moc prosím, mohu dát králíkům vařenou rýži?

 8. Samuel Evinic

  Ne, rýže není vhodná.

 9. Jana

  Dobrý den, můžou králíci prosím Vas listy jabloně a pampelisek? Děkuji za Vaší odpověď.

 10. Samuel Evinic

  Dobrý den,

  ano, zejména pampelišky jsou skvělá volba.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *