Rady našich veterinářů

veterinární ortopedie

Zlomeniny u psů a koček

4.4
(14)
Vnitřní fixace zlomeniny pomocí dlahy a intramedulárního pinu
Vnitřní fixace zlomeniny pomocí dlahy a intramedulárního pinu

Léčba zlomenin – přehled

Bohužel se zlomeniny, tak jako u lidí, vyskytují i u psů a koček. Existuje obrovská variabilita typů zlomenin a každá z nich vyžaduje jiný způsob léčby. To sebou nese také odlišnou prognózu (vyhlídky pacienta). Utrpět zlomeninu může být velmi nepříjemné pro oba – majitele i jeho zvíře. Dobrá zpráva je, že s odpovídající léčbou, se může většina zlomenin zahojit velmi dobře a velké procento pacientů může následně končetinu normálně používat.

Stabilizace SH fraktury pomocí křižných pinů u štěněte cane corso (2)
Stabilizace SH fraktury pomocí křižných pinů u štěněte cane corso (2)

Jak vznikají zlomeniny u domácích mazlíčků?

Mnoho zlomenin vznikne jako výsledek úrazu, jako je autonehoda, nebo pád z výšky. U těchto pacientů je velmi důležité včas rozpoznat a prvotně léčit zásadní – život ohrožující poranění. Je třeba provézt základní klinické vyšetření, (které je ve většině případů doprovázeno navíc sonografickým vyšetřením, rentgenovými snímky nebo vyšetřením krve apod.) pro vyloučení poškození jiných struktur. Zejména mozku, míchy, plic, či orgánů dutiny břišní.

Jak se léčí zlomeniny u psů a koček?

Poté co je jisté, že je pacient stabilizován je možno se zaměřit na léčbu zlomeniny. Forma léčby je přímo závislá na typu fraktury. Některé zlomeniny (ale není jich mnoho), zvláště u velmi mladých jedinců, mohou být léčeny bez nutnosti operace (konzervativně). Pro většinu pacientů je ale pro dosažení dobrého výsledku nejlepší možností operace. Zásadní rozdíl při léčbě zlomenin u malých zvířat a člověka je v tom, že se nemůžeme spolehnout na klidový režim, který je nutný pro dobré zhojení zlomeniny. Použití bandáží a jiných, v humánní medicíně běžných variant, může vyústit ve velmi vážné komplikace (poškození svalů, nervů a ztuhlost kloubů), proto je od této metody stabilizace upouštěno ve prospěch adekvátní operace. Ta umožní, aby byla zlomená kost navrácena do původní polohy a stabilizována.

Stabilizace pomocí intramedulárních pinů
Stabilizace pomocí intramedulárních pinů

Možnosti pro stabilizaci kostí jsou: osteosyntetické dlahy, nitrodřeňové hřeby, zevní skeletální fixace a cerkláže.

Několik dní po operaci je většina pacientů ve velmi dobré pohodě a jsou schopni končetinu používat k normální chůzi.

Péče o psa / kočku po operaci zlomeniny

Pooperační péče o pacienta se zlomeninou je velmi variabilní a závisí na typu zlomeniny, typu zákroku a pacientovi. Většině pacientů je omezen pohyb, zvláště ihned po zákroku. Zejména je nutné zvířeti zabránit v běhání a skákání. V době, kdy pacienti nejsou pod dohledem je často nutné je umístit do přiměřeně omezeného prostoru (pokoj, kotec apod.) Ve většině případů jsou na kontrole po 6-8 týdnech zhotoveny kontrolní rentgenové snímky. Pokud tyto ukáží, že je kost zahojená, obvykle není třeba dalších omezení a pacient se může pohybovat zcela normálně.

Vnitřní fixace tažným šroubem a uzamykatelnou dlahou
Vnitřní fixace tažným šroubem a uzamykatelnou dlahou

Jaká jsou rizika a komplikace spojené s operací zlomeniny?

Navzdory maximální snaze všech zúčastněných sebou nese každá operace zlomeniny riziko komplikací a problémů. Jedná se o především o riziko infekcí, nedostatečné hojení kosti a selhání implantátů. Naštěstí jsou tyto komplikace ve zkušených rukách velmi vzácné a naprostá většina pacientů absolvuje bezproblémový průběh rekonvalescence.

Vnější fixace za pomocí tažného šroubu a externího fixátoru
Vnější fixace za pomocí tažného šroubu a externího fixátoru

Zvláštní kapitolou jsou zlomeniny zasahující klouby.  Taková fraktura může vézt ke vzniku osteoartrózy a ta může vyžadovat další dlouhodobou léčbu. U mnoha pacientů však nenacházíme žádné problémy.

Všechny aspekty léčby o Vaše zvíře včetně možných komplikací a problémů s Vámi budou detailně diskutovány předtím, než jakákoliv léčba započne.

Jaká je prognóza pro pacienta po operaci zlomeniny?

V případě správného naplánování a provedení zkušeným chirurgem, je výhled pacienta s většinou zlomenin velmi dobrý. Většina pacientů znovu získá excelentní funkci končetiny a normální kvalitu života.

Vnitřní fixace zlomeniny pomocí dvou dlah
Vnitřní fixace zlomeniny pomocí dvou dlah

Proč bych měl/a přinést mého miláčka na Metropolevet pro řešení zlomeniny?

U některých zlomenin je jednoduché určit způsob léčby, u jiných to bývá velmi komplikované. U řešení zlomenin je nezbytné vhodné ortopedické vybavení, implantáty, zkušenosti a zejména znalosti. Vědomosti v odvětví ortopedie malých zvířat se během poslední doby velmi prohloubily a byla stanovena nová doporučení ohledně metody stabilizace u jednotlivých typů zlomenin. I v odborných publikacích několik let starých můžeme nalézt nevhodná doporučení a překonané metody způsobů léčby fraktur. Je proto nezbytné, aby byl lékař průběžně vzděláván na zahraničních seminářích, stážích a kongresech. To si na MetropoleVet uvědomujeme a proto se MVDr. Martin Daníček podobných akcí pravidelně účastní.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 14

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *