Rady našich veterinářů

osteoartróza

OSTEOARTRÓZA PSŮ A KOČEK

4.6
(11)

Co to je osteoartróza?

Osteoartróza je velmi častý problém malých zvířat, stejně jako u lidí. Odhaduje se, že 30-50% psů a koček bude někdy během života postiženo osteoartrózou. Ta způsobuje dlouhodobou degeneraci kloubu a zasahuje mnoho okolních struktur jako chrupavku, kost pod chrupavkou, kloubní pouzdro a kloubní tekutinu (synovii).

U lidí je osteoartróza obvykle spojena s vyšším věkem a opotřebením kloubu. U psů má obvykle zvláštní skrytou příčinu a objevuje se často i v mladém věku jedince. Jako příčina bývá často označována dysplazie lokte, dysplazie kyčle, prasklý kolenní vaz, nitrokloubní zlomeniny (zlomenina kondylu humeru) , osteochondróza a podobně. Kočky jsou postiženy podobně jako lidé – tedy v pozdějším věku v důsledku vyššího opotřebení kloubu.

Jaké jsou příznaky osteoartroźy?

Hlavními příznaky osteoartrózy jsou bolest, ztuhlost a kulhání. Ztuhlost a kulhání jsou nejvíce zřejmé po odpočinku, před kterým bylo zvíře aktivní. Ztuhlost většinou vymizí po pár minutách. Bolest kloubu způsobená osteoartrózou se může projevit velmi různě. Naříkáním, neklidným spánkem a změněným chováním (třeba i agresí). Neochota skákat a běhat jsou časté doprovodné jevy.

příznaky osteoartrózy

Trpí všechna zvířata s osteoartrózou bolestí?

Jakmile se osteoartróza v kloubu objeví, nelze ji odstranit a bude ovlivňovat jedince do konce jeho života. Můžeme ji rozdělit do dvou skupin.

1) Chronická aktivní osteoartróza, která způsobuje bolest a kulhání.

 2) Chronická klidná osteoartróza, která může způsobit pouze ztuhlost, ale ne bolest a kulhání.

Kočky a psi mohou mít klidnou formu osteoartrózy s příležitostnými vlnami aktivní formy, které se mohou vyvinout například po přetížení a podvrtnutí osteoartritického kloubu.

Jak je osteoartróza diagnostikována?

Klouby postižené osteoartrózou jsou obvykle zbytnělé s omezeným rozsahem pohybu a objevuje se i atrofie (úbytek) svalů na postižené končetině. Detekce příznaků bolestivosti během manipulace s postiženým kloubem pomůže odlišit aktivní od klidné formy osteoartrózy. Rentgenové snímky jsou nejčastější metodou diagnostiky osteoartrózy a vylučují ostatní možné příčiny bolesti a kulhání. Radiograficky se osteoartróza zobrazuje typicky jako abnormální shromáždění kostní tkáně okolo kloubu. Tak jako u lidí je někdy třeba dalších pokročilejších zobrazovacích metod pro objevení osteoartrózy (MRI, CT, USG). Další možností v diagnostice je artroskopie. Artroskopie je vyšetření,  které umožňuje inspekci uvnitř kloubu kamerou a může být indikována v určitých případech. Odběr a vyšetření kloubní tekutiny může přinést důležitou informaci o přítomnosti infekce, nebo revmatoidní artritidy.

loket psa s těžkou formou osteoartrózy
Loket psa s těžkou formou osteoartrózy na RTG snímku

Jak se osteoartróza léčí?

Jelikož nelze osteoartrózu vyléčit, cíl terapie spočívá ve změně aktivní formy nemoci v klidnou. Není možné použití některé jednoduché metody, která funguje ve všech případech a mnoho psů a koček vyžaduje více způsobů léčby současně.  Jakmile začne být osteoartróza bolestivá, jsou obvykle použity analgetika (léky proti bolesti). V některých případech je nutná dlouhodobá medikace, ta ale může mít riziko vedlejších efektů.

Na veterinární klinice MetropoleVet Vám zkušení lékaři odborně vyšetří vašeho miláčka. Zhodnotí rozsah a lokalizaci osteoartrózy. Dále dostanete informaci, zda je možné nějakým způsobem tento proces zpomalit a jak ulevit vašemu čtyřnohému příteli od bolesti.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 11

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *