Služba

VETERINÁRNÍ DERMATOLOGIE

Veterinární dermatologie
Veterinární dermatologie pro psy a kočky

Veterinární dermatologie se zabývá onemocněním kůže, uší a drápů. Kožní potíže patří obecně mezi nejčastější zdravotní problémy psů všech plemen. Skoro každý pes má alespoň jednou za život zánět v uchu nebo chytne venku blechy. U koček jsou kožní onemocnění méně časté. U králíků a hlodavců se s onemocněním kůže setkáváme taky poměrně často.

NEMOCI KŮŽE PSŮ A KOČEK

Onemocnění kůže bývají velmi nepříjemná nejen pro pacienta samotného, ale vzhledem k výrazným změnám vzhledu domácího miláčka (ztráta srsti, mokvající ložiska, krusty) i pro jeho majitele. Kožní nemoci můžeme rozdělit obecně na infekční a neinfekční. Mezi infekční patří zejména parazitární nemoci (blechy, svrab, klíšťata, demodex, dermatofytové plísně), bakteriální a virové nemoci..  Nejčastější neinfekční kožní nemocí je atopická dermatitida a jiné alergie (alergie na bleší kousnutí, kontaktní alergie, potravinové alergie) , patří sem ale také autoimunitní nemoci a nádorová onemocnění.

VSTUPNÍ KOŽNÍ VYŠETŘENÍ

 • Počáteční vyšetření zabere 30 až 60 minut
 • Bude provedeno důkladné dermatologické vyšetření
 • Na základě vyšetření vašeho domácího mazlíčka lze doporučit a provést další diagnostiku včetně kožního seškrabu nebo cytologie.
 • Na základě výsledků pak naši lékaři vypracují kompletní léčebný plán, včetně možností léčby, nákladů a nezbytné nebo volitelné diagnostiky.
 • Poté vám budou poskytnuty pokyny pro domácí péči a předepsané léky.

DIAGNOSTICKÉ METODY VE VETERINÁRNÍ DERMATOLOGII

 • Parazitologické vyšetření ( kožní seškrab, trichoskopie, vyšetření lepící páskou)
 • Trichoskopické vyšetření (vyšetření chlupů pod mikroskopem)
 • Cytologické vyšetření (vyšetření otisků z kožních lézí, aspirační biopsie z nodulů, tumorů, mízních uzlin)
 • Bakteriologická kultivace (stanovení původce a jeho citlivosti u hlubokých pyodermií a pyodermií nereagujících na léčbu)
 • Mykologická kultivace ( k diagnostice a kontrole terapie dermatofytových plísní)
 • Biopsie kůže (odběr vzorků na dermatohistopatologické vyšetření)
 • Biochemické a hormonální vyšetření (monitoring funkce vnitřních orgánů – hormonální poruchy, hepatopatie, atd.)

Léčba kožních nemocí zahrnuje:

 • Antiparazitární ošetření
 • Antibiotická  a antimykotická terapie
 • Léčba chronických a nehojících se ran
 • Chirurgická excize kožních tumorů a abscesů
 • Plastická chirugie kožních vrásek
 • Dlouhodobý management atopiků a alergiků
 • Lokální terapie pomocí šampónů a mastí
 • Dietologický management pacienta

VETERINÁRNÍ DERMATOLOG

Veterinární dermatolog je veterinář se zkušenostmi v diagnostice a léčbě nemocí kůže, uší, chlupů, drápu a kožních alergií. Veterinární dermatologie je vzhledem k rozsáhlosti jedním z nejnáročnějších oboru veterinární medicíny. Práce dermatologa často připomíná práci detektiva. K stanovení správné diagnózy a nastavení vhodné léčby je často zapotřebí provést mnoho diagnostických testů.

Váš mazlíček může kdykoliv potřebovat dermatologa. Pokud se zajímáte o kvalitu života vašeho domácího mazlíčka, nebo pokud onemocnění neodpovědělo na obecnou léčbu, je na čase navštívit dermatologa. Zde je několik příznaků, kdy byste měli vyhledat veterinárního dermatologa:

 • Vypadávání chlupů (alopecie)
 • Zčervenání / zardudnutí kůže (erytém)
 • Svědění a vykusování kůže (pruritus)
 • opakující se infekce (pyodermie)
 • Drbání uší a klepání hlavou

 

Na veterinární klinice MetropoleVet se dermatologii hlouběji věnuje MVDr. Samuel Evinic.

veterinář Samuel Evinic

MVDr. Samuel Evinic

NEJČASTĚJŠÍ KOŽNÍ NEMOCI PSA A KOČKY

Acral Lick Granulom

Acral lick granulom je léze způsobena nebo zhoršena obsedantním lízáním zvířete. Obvykle je lokalizovaná na spodní části jedné z končetin psů.

Alopecie X

Alopecie X je diagnostikována na základě klinických příznaků a krevních testů, kterými se vyloučí další možné příčiny vypadávání chlupů, jako je hypotyreóza, Cushingova choroba, nebo zvýšené pohlavní hormony z testikulárních nebo ovariálních nádorů. Nejčastěji se vyskytuje u pomořanských špiců.

Akné u koček

kočičí akné

Kočičí akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění, ale je zvládnutelné, zejména pokud je odhaleno brzy. V textu se dozvíte o příčinách a léčbě.

Atopie

Alergie u kočky

Atopie je přecitlivělost na environmentální alergeny projevující se podrážděním kůže a uší. Nejčastějšími alergeny jsou pyly, roztoči, plísně a prach. Typickým projevem atopické dermatitídy bývá svědění a  zarudnutí kůže na typických místech.

Calcinosis Cutis

Je o nemoc způsobenou dlouhodobým užíváním steroidů (perorální nebo injekční) nebo zvýšenými hladinami kortizolu (Cushingova choroba), při kterém se v dermis kůže tvoří usazeniny vápníku. Méně často může být způsobeno atypickou systémovou infekcí nebo expozicí vápníku v životním prostředí. 

Demodikóza

Demodikóza u psů se vyskytuje, když se na kůži množí abnormálně vysoká množství roztočů zvaných Demodex canis. Méně častá je u koček, kde je původcem Demodex gatoi a u křečků je původcem Demodex criceti. Hlavním příznakem je vypadávání srsti.

Psí Eosinofilní Granulom

Je vzácné onemocnění u psů, které obvykle postihuje ústa, ale může postihnout i kůži.

Cheyletiella – dravčíkovitost

Psi a kočky postižené roztoči Cheyletiella mohou trpět intenzivní svědivostí nebo téměř žádnou. Často mívají suché lupy podél jejich zad, které se můžou rozšířit až celotělově. Jak infekce postupuje, svědění se stává závažnějším. Vypadávání chlupů může nastat v důsledku silného škrábání. Některé kočky mohou mít jen velmi málo příznaků jiných než samovolné vypadávání chlupů.

Alopecie barevných mutantů

Jedná se o genetický defekt ovlivňující způsob distribuce pigmentu v chlupech postižených psů. Jsou postiženi psi s neobvyklým zbarvením srsti, jako je modrá nebo plavá. Abnormální pigment (melanin), shlukující se v chlupech a následné změny v lomu světla jsou zodpovědné za neobvyklé zbarvení a u těžce postižených zvířat způsobuje nadměrné shlukování pigmentů rozbití chlupů a abnormální nebo zakrslý růst chlupů.

Cushingova nemoc

Cushingova choroba vyplývá z nadměrné produkce kortizolu, hormonu normálně produkovaného nadledvinami. Cushingův syndrom se vyskytuje zejména u starších psů menších plemen. Klinické příznaky jsou různé od nadměrného pití, až po línání, tenkou kůži s hyperpigmentacemi.

Diskoidní lupus DLE

DLE zahrnuje ztrátu pigmentace, kdy se hnědá / černá barva nosu mění na břidlicově modrou nebo růžovou barvu, zarudnutí a šupinatění nosu.

Ušní hematom / Othematom

Othematom

Když má zvíře bolestivé nebo svědivé ucho, může se škrábat tak intenzivně až si přivodí hematom v uchu. Ušnice je silně nateklá a bolestivá. Pes často nosí hlavu na bok. 

Infekce ucha

Ušní infekce nebo otitis je zánět vnějšího, středního nebo vnitřního ušního kanálu. Nejčastěji se u zvířete vyvine otitis ve vnějším uchu, zánět se ale může zhoršit a rozšířit až do středního ucha.

Chronické otitídy

Chronické otitídy mají mnoho příčin od alergií až po parazitární infekce. Rozpoznání příčiny je klíčové k jejich vyřešení.

Otodectový svrab

Vysoce nakažlivé, ušní roztoči jsou běžnou příčinou mnoha problémů s uchem u koček a méně často u psů. Ušní roztoči se vyskytují u koček všech věkových kategorií, ale koťata bývají infikována častěji. Tyto roztoče mohou způsobit intenzivní svědění. Typický je ušní maz vzhledu kávové sedliny.

Epiteliotropní lymfom

Epiteliotropní lymfom vypadá jako generalizovaná rudá zanícená a šupinatá kůže -a ztráta pigmentu a ulcerace / krusty nosu, rtů a kolem očí majitelů může pozorovat, že černý nos pomalu ztrácí pigment, aby se zcela odbarvil.

Eosinofilní granulom koček

Eosinofilní plak u kočky

Komplex kočičího eozinofilního granulomu je tvořen třemi různými prezentacemi onemocnění. Prvním z nich je kočičí indolentní vřed, známý také jako eozinofilní vřed. Nemoc vzdáleně připomíná lidský herpesvirus.

Alergie na bleší kousnutí

Čivava s těžkou formou alergie na bleší kousnutí

Zvířata, která mají alergii na bleší kousnutí, jsou přecitlivělá na sliny blechy, které se dostávají do jejich těla při pokousání.

Alergie na jídlo

Složky v některých krmivech pro domácí zvířata mohou vyvolat alergickou reakci u hypersenzitivních koček a psů. Reakce jsou charakterizovány svěděním a / nebo gastrointestinálními poruchami a jsou obvykle odpovědí na zdroj bílkovin nebo sacharidů ve stravě.

Hepatokutánní syndrom

Kožní léze se často vyskytují v oblastech traumatu, jako je tlama, dolní končetiny a chodidla. Léze mohou také postihnout ústa, ušní boltce, lokty a genitálie. Většina lézí se skládá z krusty, erozí nebo ulcerací, ale mohou se objevit i puchýře.

Histiocytom

Jde  o kožní nádor. Obvykle bývá jeden, rychle rostoucí vyvýšený, kulatý, bezsrstý růžový, červený nebo ulcerovaný kožní uzlík. Vyskytují se nejčastěji na hlavě, uších a nohách.

Hot Spot dermatitída

Hotspoty vznikají, když pes neustále olizuje, žvýká nebo škrábe ohniskovou oblast těla v reakci na bolestivý nebo svědivý pocit. Výsledkem je rychle se rozvíjející oblast zarudnutí, vypadávání chlupů a erodované kůže, která je často bolestivá a infikovaná bakteriemi.

Idiopatický sterilní granuloma a pyogranuloma

Granulom v meziprstí

Toto onemocnění může vypadat stejně jako infekční onemocnění (bakteriální, plísňové), reakce na cizí materiál (např. osina) nebo některé typy rakoviny.

Juvenilní celulitida

Mezi počáteční příznaky patří otok obličeje (oční víčka, rty a čenich), které postupují do puchýřů a krust. Boltce a ušní kanály jsou často oteklé a vyplněné hnisem. Lymfatické uzliny bývají často zvětšené.

Mastocytom

Kožní mastocytom

Mastocytom je maligní nádor z žírných buněk, který vzniká v kožní vrstvě kůže. Tyto nádory mohou vzniknout v kterékoliv oblasti těla a mohou mít různé podoby.

Přecitlivělost proti komárům

Léze se obvykle vyskytují v oblastech, které nejsou ochlupené nebo mají řidší srst, jako je například hřbet nosu, ušnice nebo polštářky nohou.

Panikulitída

Panikulitída se často objeví jako hluboké uzliny, které mohou vzniknout jednotlivě nebo ovlivnit více oblastí těla. Uzliny mohou být pevné nebo měkké a mobilní. Léze se mohou nakonec stát cystickými a ulcerovanými, často vypouštějícími mastný, nažloutlý až krvavý výtok.

Plešatost

Symptomy obvykle začínají v pozdní pubertě nebo v mládí. Symetrické řídnutí nebo vypadávání chlupů se běžně vyskytuje na ušních boltcích a pod krkem, na hrudi, zádech, stehnech a za ušima.

Pemphigus Foliaceus

Pemfigus u kočky

Pemfigus patří mezi autoimunitní nemoci. Léze obvykle začínají podél nosu, kolem očí a uší. Je typické, že se léze šíří a vyskytují podél trupu, nohou, drápů, třísel a chodidel.

Perianální fistulace

Prasklý absces anální žlázky u kočky

Další autoimunitní nemoc, nejčastěji pozorovaná u německých ovčáku a jejich křížencích. Typická je obtížná a bolestivá defekace, perianální olizování a okusování, nepříjemný zápach perianálního výtoku, nízce držený ocas, hubnutí a letargie.

Pododermatitida

Pododermatitída a otlaky u králíka

Pododermatitida znamená zánět nohou a je považována za více popisnou než skutečnou nemoc. Mnoho nemocí může způsobit pododermatitídu, včetně demodexe a atopie. .

Alopecie po ostříhání – Post clipping alopecia

Jde o špatné obrůstání srsti v místě oholení kvůli chirurgickému zákroku. Problém se vyskytuje u zdravých zvířat.

Pyodermie

Lokalizované, multifokální nebo generalizované oblasti bezsrstých, pupínků, červených kolaret a krust jsou nejčastěji pozorovány v souvislosti s povrchovou bakteriální pyodermií.

Reaktivní histiocytóza

Kutánní histiocytóza: Léze jsou obvykle vícečetné, červené plaky nebo uzliny, které se vyskytují kdekoli na těle. Noduly mohou být ulcerované, ale obvykle nejsou bolestivé nebo svědivé.

Dermatofytóza

Dermatofytóza u morčete

Dermatofytóza je infekční plísňové kožní onemocnění, které napadá zvířata i člověka. Typické jsou kruhovité oblasti vypadávání chlupů s červeným, vyvýšeným vnějším okrajem.

Sarkoptový svrab

Sarkoptový je jedním z nejvíce nepříjemných kožních onemocnění, které může pes dostat. Vysoce nakažlivý sarkoptový svrab je způsobena roztočem zvaným Sarcoptes scabeie var. canis a je přenosný na člověka.

Komedo syndrom kníračů

U mírně postižených zvířat je jediným znakem tvorba asymptomatických komedonů (černých teček), které jsou rozšířené vlasové folikuly na středové linii hřbetu.

Sebaceózní adenitida

Autoimunitní onemocnění maďarských ohařů, ridgebacků, samojedů a dalších plemen. Bilaterálně symetrické vypadávání chlupů a nadměrné šupinatění zejména kolem obličeje, hlavy, uší a trupu.

Solární dermatitida

Sluneční dermatitida – Postižená kůže je zarudlá, šupinatá a může ztratit chlupy. Při pokračujícím vystavení slunečnímu záření zesílí kůže, červené hrboly, plaky a vyvíjely se uzliny, které se mohou ulcerovat a tvořit krusty.

Spinocelulární karcinom

Léze se vyskytují nejčastěji na trupu, nohách, prstech, šourku, rtech, řitním otvoru a nosu. Léze jsou typicky ulcerované nebo mají podobu květáku, snadno krvácí a jsou typicky solitérní.

Lupoidní Onychodystrofie

Obvykle jí doprovází akutní nástup ztráty drápů. Zpočátku dojde ke ztrátě jednoho až dvou drápu. Postupem času pacient přichází o všechny drápy, které se odlupují.

Vaskulitida

Vaskulitida – modřiny, lokalizované oblasti nekrotické (mrtvé) kůže a kožních vředů, zejména v oblastech, jako jsou ušní boltce, pysky, ústa, tlapky, ocas a šourek.

Virové papilomy

Často postihují dásně, jazyk, patro, hrdlo a pysk, stejně jako nos, oční víčka a dokonce i oko. Tyto léze se obvykle jeví jako bílé až šedé, karfiolové hmoty.

Vitamin A-responzivní dermatóza

Kožní léze zahrnují ucpané, rozšířené póry / folikuly, krusty a krustózní plaky, zejména na ventrální a laterální hrudníku a břiše.

Vitiligo

Oblasti ztráty pigmentu mohou zahrnovat kůži, vlasy nebo obojí. Mezi nejčastěji postižené oblasti patří pasky, nos, oční víčka, obličej a chodidla.

Kvasinková dermatitída

Nemoc postihuje nejčastěji westíky, ale i jiné plemena. Typická je lokalizovaná, multifokální nebo generalizovaná ztráta chlupů, červená kůže a žlutá krusty nebo šupinatění. Kůže a srst mohou být mastné.

Dermatóza reagující na zinek

Zinek hraje důležitou roli v regulaci buněčného metabolismu, syntézy mastných kyselin, zánětu a zdraví pokožky nebo kůže. Nedostatek zinku lze pozorovat u našich domácích zvířat jako dva odlišné syndromy.