Rady našich veterinářů

demodex u psa

Demodex u psa

4.6
(65)

DEMODEX U PSA VÝSKYT A VZHLED

Demodex u psa je parazitární onemocnění kůže. U psa je původcem malý roztoč – Demodex canis. Demodikóza se vyskytuje i u křečků a u koček. Parazit má doutníkovitý tvar těla se 4 páry krátkých končetin.

Délka těla je asi 0,2 – 0,4mm, takže je viditelný pouze pod mikroskopem. Žije ve chlupových váčcích a mazových žlázách. U jedinců se sníženou imunitou dojde k jeho přemnožení, následnému zánětu chlupových váčků,a nakonec vypadáním chlupů.

demodex u psa
demodex u psa

DEMODEX U PSA – NAKAŽLIVOST

Parazit sám o sobě nemusí škodit, vyskytuje se dle literatury až u víc jak poloviny klinicky zdravých psů. (osobně po něm u zdravých psů nepátrám, takže tenhle údaj nemohu potvrdit). Ke vzniku kožních změn dochází pouze u pacientů geneticky predisponovaných k tomuto onemocnění nebo u oslabených štěňat (třeba začervením, podvýživou, stresem). K přenosu parazita dochází pravděpodobně pouze při porodu a to přímým přenosem z kůže matky na kůži štěněte.  Nemocný pes tedy není schopen nakazit jiného dospělého psa, jak o je tomu u většiny jiných parazitů.

DEMODEX U PSA  – KLINICKÉ PŘÍZNAKY A PLEMENNÁ PREDISPOZICE

K onemocnění jsou náchylnější krátkosrstá a krátkolebá plemena psů. Já osobně se s demodikózou nejčastěji potkávám u staffordů, buldočků, pitbullů a mopsů.

Demodikóza mívá více forem. Nejčastější je forma lokální, při které na kůži pozorujeme okrouhlá vylysalá ložiska se zvýšenou tvorbou jemných šupin a zarudnutím.  Změny začínají na hlavě, kolem očí a na hřbetě nosu, pak se můžou šířit dál po celém těle. Ložiska obvykle nebývají moc svědivé. Spousta štěňat s lokální formou se dokáže  samovyléčit.

Ale zhruba u 10 % může přejít až do celotělového postižení.  Při celotělovém postižení dochází k chronickému zánětu kůže, který se projevuje vypadáváním srsti, zarudnutím, šupinatěním a zhrubnutím kůže. K demodikóze se často přidává sekundární bakteriální nebo kvasinková infekce, které můžou komplikovat jak diagnostiku tak samotnou terapii.

DEMODEX U PSA – DIAGNOSTIKA

V diagnostice je nejdůležitejší průkaz parazita v mikroskopu. Jako vyšetřovaný materiál se volí hluboký kožní seškrab u postiženého místa, vytržený chlup nebo obsah pupínků. Demodex se dá prokázat i kožní biopsií s následným histopatologickým vyšetřením. Nejmodernějším způsobem diagnostiky je průkaz pomocí PCR ( jeden z nejnovějších testů Laboklinu)

DEMODEX U PSA – TERAPIE

Při terapii demodikózy máme víc možností. Kdysi byl nejčastěji používaným medikamentem amitraz, buďto jako pravidelné koupele nebo spot-ony. Nevýhodou amitrazu je jeho charakteristický nepříjemný zápach. Amitraz zabírá zhruba u 80% pacientů.

Existuje několik terapeutických protokolů, které se většinou liší od dávkování předepsaného přímo výrobcem. Proto je nutné léčbu svěřit do rukou veterináře. U lokálních i celkových  forem se jako velmi dobře účinné jeví tablety  Bravecto, které jsou primárně určeny proti blechám a klíšťatům.

CO FUNGOVAT NIKDY NEBUDE

Kdysi se k léčbě lokální demodikózy doporučoval preparát Advocate, z vlastní zkušenosti ho však považuji v téhle indikaci za skoro neúčinný. Zcela neúčinné jsou taky  všechny antiparazitární obojky a pipety určené k prevenci blech a klíšťat.

To samé platí pro antiparazitární šampony. I mnohými dermatology doporučovaný benzoylperoxidový šampon nepovažuji osobně za nijak zvlášť přínosný.

ZÁVĚREM

Důležité je pravidelně kontrolovat efektivitu léčby – léčiva se musí aplikovat až do 2 negativních kožních seškrabů (kontrolní kožní seškraby se dělají každé 4 týdny terapie). Ze začátku je většinou nutné zvládnout sekundární bakteriální nebo kvasinkové infekce. Jako doplňkovou terapii lze doporučit podávání vitaminu E, zinku, biotinu a nenasycených mastných kyselin , případně imunostimulačních látek.

Terapie celotělové demodikózy je bohužel někdy velmi zdlouhavá a taky finančně náročná. U zvířat s poruchami imunity dochází celoživotně k recidivám, nejčastěji jsou recidivy spojeny se stresem, háráním, březostí nebo jiným oslabením organizmu. Zvířata, které překonaly generalizovanou demodikózu by se neměly dál využívat v chovu.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 65

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *