Rady našich veterinářů

stříhání koček

Stříhání koček

4.6
(57)

STŘÍHÁNÍ KOČEK – PROČ VLASTNĚ KOČKY STŘÍHÁME?

Za normálních okolností není důvod stříhat kočky. Důvody, proč ostříhat kočku, jsou dredy nebo plstnatá srst. Kočka si s takovou srstí nedokáže poradit a dredy se postupně zvětšují. Kůže pod plstnatou srstí bývá často suchá, nebo naopak zapařená s vyrážkou. U venkovních koček je taková srst ideálním místem pro pobyt blech.
V horších případech se stává, že zapařenina přiláká mouchy a ty do kůže nakladou vajíčka.  Problém s plstnatěním srsti mívají dlouhosrstá plemena koček jako jsou main coon, perská, ragdoll atp.

RIZIKOVÉ SKUPINY KOČEK

Starší, obézní kočky mají problém s pečováním o srst na zádech (zejména oblast nad ocasem je pro jejich jazyk kvůli obezitě nedostupná). Ze začátku se jim tam často tvoří lupy, srst je matná, bez lesku a nakonec se vytvoří nehezké dredy. Dredy se u dlouhosrstých koček tvoří nejčastěji v podpaží, kolem ocasu, na břiše a na krku. Obézní kočky nezvládají péči o svoji srst na zádech.

PREVENCE PLSTNATÉ SRSTI

Každodenní kartáčování a česání je jeden ze způsobů, jak omezit tvorbu dredů. Proto je dobré v rámci prevence navyknout kočku již od útlého věku na pravidelnou péči a česání jejího kožíšku. Četnost kartáčování je vhodné zvýšit v průběhu jara a léta, kdy zvířata přirozeně více línají. Některé kočky bohužel kartáčování a jakoukoliv péči o srst bytostně nesnáší a při pohledu na kartáč rychle utečou nebo na vás vytáhnou drápky.   Těmto kočkám nemáte šanci sami doma pomoci. Ostříhání v sedaci je u nespolupracujích pacientů jediná možnost jak je zbavit dredů. Kočky, které mají dredů málo nebo jsou klidné a nevadí jim stříhání strojkem, je možno ostříhat doma nebo v salónu pro kočky.

JAK OSTŘÍHAT KOČKU?

Rozhodně nedoporučujeme používat na stříhání nůžky. Kočičí kůže je velmi jemná a tenká. Proto i při maximální opatrnosti hrozí nepříjemné zastřihnutí kůže, kdežto při použití strojku poranění nehrozí. Ovšem většina strojků je poměrně hlučná a kočky se jejich zvuku bojí podobně jako vysavače nebo fénu. Nespolupracující kočky nezbývá než ostříhat v sedaci.

JAK PROBÍHÁ STŘÍHÁNÍ KOČKY U NÁS NA KLINICE?

Stříhání je samo o sobě nebolestivý úkon. Kočky se bojí zejména hluku strojku nebo jednoduše nesnesou manipulaci se svým kožíškem. Při stříhání koček používáme v zásadě velmi jemnou anestézii. Dnes máme k dispozici  moderní anestetika, kdy hned po ostříhání aplikujeme injekci na probouzení a pacient se do 10 minut probere. Plstnaté kočky stříháme strojkem nakrátko. Hlavu a packy nestříháme, ocásek dle potřeby. Kočkám s velmi suchou a nekvalitní srstí je vhodné po ostříhání doplnit stravu o mastné kyseliny, vitamin E, zinek a biotin (například v preparátech Giom na srst nebo Allerderm). Nová srst je pak opět krásně lesklá a kvalitní.

KOLIK STOJÍ STRÍHÁNÍ KOČKY V SEDACI?

Cena služby je individuální, podle hmotnosti kočky, rizikovosti anestézie a náročnosti práce. Obecně počítejte s částkou 1.200 až 2.000 Kč. Na zákrok je potřeba se předem objednat-

PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 57

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiComments (2)

  1. Renáta Kučerová

    Dobrý den,
    naší kočku jsme oholili strojkem, ale ona si s tím nedokáže poradit. Je agresivní, pořád běhá sem tam, divně chodí a pořád si to olizuje a kouše. Také neustále mňouká.
    Děkuji za odpověď.

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den, bylo by dobré vzít kočku k veterináři. Agrese ani bolestivost není po ostrihani normální.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *