Stříhání koček

stříhání koček

Stříhání koček

STŘÍHÁNÍ KOČEK – PROČ VLASTNĚ KOČKY STŘÍHÁME?

Za normálních okolností není důvod stříhat kočky. Důvody, proč ostříhat kočku, jsou dredy nebo plstnatá srst. Kočka si s takovou srstí nedokáže poradit a dredy se postupně zvětšují. Kůže pod plstnatou srstí bývá často suchá, nebo naopak zapařená s vyrážkou. U venkovních koček je taková srst ideálním místem pro pobyt blech.

V horších případech se stává, že zapařenina přiláká mouchy a ty do kůže nakladou vajíčka.  Problém s plstnatěním srsti mívají dlouhosrstá plemena koček jako jsou main coon, perská, ragdoll atp.

RIZIKOVÉ SKUPINY KOČEK

Starší, obézní kočky mají problém s pečováním o srst na zádech (zejména oblast nad ocasem je pro jejich jazyk kvůli obezitě nedostupná). Ze začátku se jim tam často tvoří lupy, srst je matná, bez lesku a nakonec se vytvoří nehezké dredy. Dredy se u dlouhosrstých koček tvoří nejčastěji v podpaží, kolem ocasu, na břiše a na krku. Obézní kočky nezvládají péči o svoji srst na zádech.

PREVENCE PLSTNATÉ SRSTI

Každodenní kartáčování a česání je jeden ze způsobů, jak omezit tvorbu dredů. Proto je dobré v rámci prevence navyknout kočku již od útlého věku na pravidelnou péči a česání jejího kožíšku. Četnost kartáčování je vhodné zvýšit v průběhu jara a léta, kdy zvířata přirozeně více línají.

Některé kočky bohužel kartáčování a jakoukoliv péči o srst bytostně nesnáší a při pohledu na kartáč rychle utečou nebo na vás vytáhnou drápky.   Těmto kočkám nemáte šanci sami doma pomoci. Ostříhání v sedaci je u nespolupracujích pacientů jediná možnost jak je zbavit dredů. Kočky, které mají dredů málo nebo jsou klidné a nevadí jim stříhání strojkem, je možno ostříhat doma nebo v salónu pro kočky.

JAK OSTŘÍHAT KOČKU?

Rozhodně nedoporučujeme používat na stříhání nůžky. Kočičí kůže je velmi jemná a tenká. Proto i při maximální opatrnosti hrozí nepříjemné zastřihnutí kůže, kdežto při použití strojku poranění nehrozí. Ovšem většina strojků je poměrně hlučná a kočky se jejich zvuku bojí podobně jako vysavače nebo fénu. Nespolupracující kočky nezbývá než ostříhat v sedaci.

JAK PROBÍHÁ STŘÍHÁNÍ KOČKY U NÁS NA KLINICE?

Stříhání je samo o sobě nebolestivý úkon. Kočky se bojí zejména hluku strojku nebo jednoduše nesnesou manipulaci se svým kožíškem. Při stříhání koček používáme v zásadě velmi jemnou anestézii. Dnes máme k dispozici  moderní anestetika, kdy hned po ostříhání aplikujeme injekci na probouzení a pacient se do 10 minut probere.

Plstnaté kočky stříháme strojkem nakrátko. Hlavu a packy nestříháme, ocásek dle potřeby.

Kočkám s velmi suchou a nekvalitní srstí je vhodné po ostříhání doplnit stravu o mastné kyseliny, vitamin E, zinek a biotin (například v preparátech Giom na srst nebo Allerderm). Nová srst je pak opět krásně lesklá a kvalitní.
Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *