Odblešení koček

Služba

ODBLEŠENÍ KOČEK

Jak se zbavit blech u kočky
Blecha je najčastější příčinou svědení u kočky.

JAK SE ZBAVIT KOČIČÍCH BLECH?

Odblešení kočky není tak jednoduché jak tomu bylo v minulosti. Blecha je nepříjemný parazit, který napadá především psy, kočky a jiná zvířata. Říká se, že každý pes chytne alespoň jednou za život blechy.

40
Vajíček snese za jeden den dospělá blecha

U venkovních koček jsou poměrně časté. Zbavit se blech není zdaleka tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Jak se tohoto parazita zbavit jednou pro vždy se dočtete v následujícím článku.

NEJDŘÍV SI PŘEDSTAVÍME PROTIVNÍKA – BLECHA KOČIČÍ

U koček se ve Střední Evropě vyskytuje převážně blecha kočičí.

Kočky napadá také blecha psí, blecha králičí, blecha ježčí a další druhy. Dospělé blechy se živí krví. Samička blechy přijme denně 13,6 µl krve.

Přibližně za den a půl po napití začne samička klást vajíčka s lepivým povlakem. Vajíčka se zachytí na srsti a následně odpadnou, čímž se rozšiřují po domácnosti. Vajíčka jsou všude, kam se dostane kočka – v posteli, na pohovce, v koberci, v textilu atd.

Nejvíce jich je pochopitelně tam, kde se kočka zdržuje nejčastěji a nejdéle. Za jeden den dokáže blecha vyprodukovat neuvěřitelných 20 až 40 vajíček.

životní cyklus blechy
Životní cyklus blechy

Z vajíček se líhnou larvy při optimálních podmínkách již po pěti dnech (zkuste si spočítat, kolik vajíček dokáže vyplodit 5 blech během 7 dní na Vaší kočce).

Ideálními podmínkami jsou teplo, vlhko a přítomnost psů a koček.

Při nízké teplotě se vývoj vajíček zpomalí. Velmi vzácně lze najít vajíčka či larvy v srsti koček. Nejčastějším důkazem přítomnosti blech je jejich trus.

Blechy jsou u koček problémem nejen proto, že jejich kousání svědí, ale zejména proto, že blechy jsou mezihostiteli určitých druhů tasemnic, které na kočku mohou přenést.

blechy v kočičí srsti

Spousta koček trpí také alergií na bleší kousnutí, která se projevuje těžkým zánětem kůže. Délka života dospělé kočičí blechy je za neutrálních teplot prostředí (cca 24°C) asi 9-12 měsíců, ovšem při nízkých teplotách a periodách hladu se významně prodlužuje.

Nejčetnější napadení blechami jsou ve Střední Evropě zaznamenávána zejména koncem léta a během začátku podzimu. Hlavními zbraněmi blech jsou vysoká produkce vajíček, rychlé množení a velká rezistence vůči antiparazitikům.

 

JAK PROTI BLECHÁM BOJOVAT?

V boji s blechami si musíme uvědomit hlavně fakt, že nebojujeme pouze s blechami na kočkách samotných, ale také s blechami v prostředí (je jich mnohem víc).

Základem úspěšného vymýcení blech jsou tedy dva body – zbavit se blech v prostředí a zbavit se blech na zvířatech.

 

JAK SE ZBAVIT BLECH NA ZVÍŘATECH?

Existuje spousta preparátů proti blechám. Některé jsou volně prodejné v drogerii či v lékárně, některé jsou dostupné pouze u veterináře.

Existují šampony, pudry, spreje, obojky, spot ony (pipety) a tablety. Jak jsem již zmínil, blechy jsou velmi rezistentní. Před 20 lety je člověk zabil prakticky čímkoliv. Dnes je situace daleko komplikovanější.

ČTYŘI NEJÚČINNĚJŠÍ PREPARÁTY PROTI BLECHÁM U KOČEK:

Zkušenost z posledních let je taková, že volně prodejnými preparáty se blech nikdy nezbavíte. V podstatě pouze zbytečně vyhazujete peníze a plýtváte energií.

U koček máme v současnosti pouze 4 spolehlivě působící preparáty. Jsou to pipety Stronghold,  Advocate, Bravecto a tablety Comfortis.

Jakýkoliv jiný přípravek je pouze kompromisem, který nevede k úspěchu.

 

STRONGHOLD SPOT ON

Stronghold jsou pipety s účinnou látkou selamectin. Selamectin je adulticidní, larvicidní a ovicidní, tj. zabíjí jak dospělce, tak vajíčka a larvy.

Jeho přidanou hodnotou je fakt, že působí taky na jiné parazity jako jsou všenky, ušní a celotělový svrab, oblé červy a měchovce. Nepůsobí na tasemnice a naše klíšťata. Stronghold se zvířeti  nakape do kůže a působí 4 týdny, na vajíčka  pouze 3 týdny.

Výhoda strongholdu je jeho velmi dobrá snášenlivost kočkami. S vedlejšími reakcemi jsem se u strongholdu nikdy nesetkal. Aplikovat se může kočkám od 6. týdnu stáří. Neměl by se nikdy aplikovat bez předešlé konzultace s veterinářem.

Před jeho aplikací zejména u koťat doporučuji zvíře nejdřív odčervit pastou (ideálně Flubenol nebo Banminth).

Na trhu je stronghold dostupný ve třech sílách – stronghold kočky do 2,5kg, pro střední kočky od 2,6 kg do 7,5kg a pro velké kočky od 7,6  do 10kg. V zahraničí se prodává pod názvem Revolution.

 

ADVOCATE SPOT ON

Advocate je podobný preparát jako stronghold. Liší se účinnými látkami, v advocatu je kombinace látek imidacloprid a moxidectin.

Spektrum účinku je totožné jako u strongholdu. Účinek proti blechám je taky na 4 týdny. Aplikuje se koťatům od 9 týdnů stáří, taky vždy po konzultaci s veterinárním lékařem.

Občas se po aplikaci může vyskytnout svědění v místě podání. Pár krát jsem se setkal taky s lokální alergickou reakcí, ale obecně je preparát taky velmi dobře snášen.

Na trhu je advocate ve dvou verzích: pro kočky do 4 kg a pro kočky od 4 do 8kg. Je mírně levnější jako stronghold.

 

COMFORTIS TABLETY

Odblešní kočky nejrychleji dosáhnete preparátem Comfortis. . Jak můžete vidět na přiloženém videu, jeho efekt nastupuje v řádu minut.

Comfortis má učinnou látku spinosad. Spinosad účinkuje pouze proti blechám, má účinek adulticidní a ovocidní.

Efekt trvá  4 týdny. Tablety se podávají s trochou jídla nebo po nakrmení. Není dobré je podávat na lačno – jednak se tím může zkrátit účinek léky, jednak to může někdy vyvolat zvracení.

Nevýhodou je, že ho lze aplikovat až od 14 týdnů věku resp. kočkám nad 1,2kg. Jeho aplikaci u epileptiků konzultujte vždy s ošetřujícím lékařem.

Z nežádoucích účinků se vyskytuje zvracení po podání na lačno, občas průjem, nechutenství nebo slinění. Většinou ale rychle odezní a nevyžadují další terapii.  Pro kočky je Comfortis na trhu v 5 sílách dle hmotnosti.

Výhodou je jeho cena, je nejlevnější ze všech zmíňených preparátů. Tablety ale nejsou úplně nejmenší, takže pokud máte problém s podáním tablety u kočky, tak bych volil rozhodně jiný preparát.

 

BRAVECTO SPOT ON

Bravecto pipety jsou nejnovějších přírůstkem mezi protiblešími preparátu.

Na trhu jsou od 1. ledna 2017. Přípravek Bravecto obsahuje léčivou látku fluralaner. U psů je přípravek ve formě žvýkacích tablet, u koček pouze ve formě spot-on. Největší výhodou Bravecta je jeho délka účinku.

Na rozdíl od ostatních preparátů  působí proti blechám a klíšťatům po dobu až 12 týdnů. Proto je preparátem volby u venkovních koček a u koček s alergií na bleší kousnutí.

Blechy na zvířeti usmrcuje do 12 hodin od nakapání na srst. Nejčastějším nežádoucím účinkem roztoku pro nakapání na kůži je mírná krátkodobá kožní reakce v místě aplikace, jako je erytém (zarudnutí) a pruritus (svědění) nebo vypadávání chlupů.

Jelikož usmrcení blech či klíšťat přípravkem je podmíněno jejich přisátím se na psa, nelze vyloučit riziko přenosu onemocnění, kterými mohou být blechy či klíšťata infikovány. Bravecto není vhodné pro koťata mladší 11 týdnů nebo  u koček s hmotností nižší 1,2 kg.

Na trhu je dostupný v pipetách pro kočky 1,2kg – 2,8kg, pro kočky s hmotností 2,8kg až 6,25kg a taky pro kočky s hmotností 6,25kg až 12kg. Ze všech účinných preparátů je jeho cena nejvyšší, ale když přepočítáme cenu na 1 měsíc, tak vychází naopak nejlépe. Stejně jako předešlé 3 preparáty je dostupný pouze u veterináře.

 

ODBLEŠENÍ KOČKY – JE POTŘEBA SE ZBAVIT TAKY BLECH V PROSTŘEDÍ?

Zvířata máme ošetřená, na řadu přichází domácnost. Místa, na kterých se zdržují zablešená zvířata jsou silně kontaminovaná blešími vajíčky.

Nejhůře na tom bývají pelechy a jiná zvířecí „odpočívadla“. Ideálním místem pro líhnutí vajíček jsou všechny textilie a zejména vysoké koberce. Očistu prostředí začneme důkladným úklidem.

Staré a bezcenné pelechy je nejlepší spálit nebo vyhodit. Textilie, které lze prát na vysokou teplotu, vyperte. Věci, které se do pračky nevejdou (sedačka, matrace, koberce) je dobré ošetřit pomocí parního čističe (soused Vám ho jistě rád zapůjčí).

Citlivější materiály lze ošetřit pomocí postřiků. Výbornou zkušenost mám s Bio Kill sprejem, který nezanechává po aplikaci žádné fleky. Bohužel je toxický pro kočky, proto nesmíme postřik provádět v přítomnosti koček a po aplikaci je potřeba místnost důkladně vyvětrat!

  • Blecha je poměrně odolný parazit, není lehké se jich zbavit.
  • Blechy se velmi rychle rozmnožují.
  • Tablety proti blechám působí velice rychle.
  • Je důležité ošetřit také místa, která byla v kontaktu s blechami. 

Přípravky proti blechám

DenOtevírací doba
Pondělí09:00 – 21:00
Úterý09:00 – 21:00
Středa09:00 – 21:00
Čtvrtek09:00 – 21:00
Pátek09:00 – 21:00
Sobota09:00 – 19:00
Neděle09:00 – 19:00

Proč si vybrat naše služby?

  • Klademe důraz na osobní přístup, komunikaci a vysvětlení postupu při terapii.
  • Naše klinika je nadstandardně přístrojově vybavena, což nám umožňuje rychlé stanovení diagnózy.
  • Díky transparentnímu ceníku služeb víte vždy kolik Vás budou naše služby stát.
  • Zdarma Vám připravíme detailní léčebný a cenový plán.
  • Pacienty uspáváme nejmodernějším inhalačním přístrojem s precizním monitoringem životních funkcí.
Rezervovat termín