Rady našich veterinářů

kašel u psa

Kašel u psa

4.3
(284)

Pozorujete kašel u psa?  Pes ztíženě dýchá a vy nevíte, jestli s tím jít k veterináři? V našem článku se dozvíte co všechno způsobuje kašel u psa a jak to od sebe odlišit.

Psincový kašel u psa

Psincový kašel, odborně infekční laryngotracheitida, dostal svůj název díky vysoké kontagiozitě mezi zvířaty v oblastech, kde je vysoká koncentrace psů, jako jsou útulky, výstavy, cvičáky nebo psí parky. Zde se dokáže šířit velice rychle a nejsnadněji postihuje zvířata s nižší imunitou, jako jsou štěňata, březí feny nebo senioři. Jeho průběh může být různý od lehkého pokašlávání až po těžší záněty průdušek spojené s horečkou.

Typický psincový kašel je suchý a dávivý. Lehce ho vyvoláte podrážděním průdušnice, ke příkladu táhnutím za obojek, nebo i při krmení. Majitelé mívají pocit, že jejich pes má něco zapíchnutého v krku. Někdy si pletou dávivý kašel s nevolností a natahováním na zvracení. Může se přidat i výtok z nosu nebo pšikání. V těžších případech nastupuje i horečka spojená s celkovou slabostí a nechutenstvím.

Vzhledem k různému průběhu nemoci používáme i různý přístup k léčbě. Lehčí infekce vyžadují pouze klidový režim a podpůrné léky, ty těžší se neobejdou bez antibiotik. Vždy je vhodné stav konzultovat s veterinářem.

Psincový kašel u psa lze i vakcinovat.

Chronická bronchitida

Relativně častý problém starších psů je způsoben nadměrnou zánětlivou odpovědí v průduškách spojenou s tvorbou velkého množství hlenu. Chronická bronchitida nemá zcela jasnou příčinu. Uvádí se vliv kouření v domácnosti (podobně jako u lidí), znečištění ovzduší, vysoká prašnost nebo imunitní poruchy.

Kašel je mnohem hlubší a drsnější, než když vychází z horních cest dýchacích. Je taky produktivní, což ale nemusí majitel pozorovat, protože psy obvykle hlen nevykašlou, ale polknou. Lze to ale poznat tím, že ke konci epizody kašle se pes začne dávit, chrchlat a následně polykat. Mimo kašle jsou psi obvykle v pořádku a jejich aktivita neklesá.

Pro stanovení definitivní diagnózy chronické bronchitidy je důležité zejména vyloučit ostatní příčiny kašle. Léčbou volby jsou kortikoidy.

Srdeční onemocnění

Jeden z nejčastějších příznaků onemocnění srdce je právě kašel. „Srdeční“ kašel u psa je typický  přítomností zejména ve spánku a v noci. Nemocné srdce způsobuje kašel dvěma mechanizmy. Jednak zvětšením své velikosti srdce tlačí na průdušnici a tím ji dráždí, ale také krev, kterou nestíhá pumpovat, stagnuje v plicích a ty se zalévají tekutinou (vzniká edém plic). V takovém případě je kašel vždy vlhký a může se projevit i vykašláváním pěny, která je v těžkých případech až růžová. Mezi další příznaky srdečního onemocnění patří snížení aktivity, zamdlévání, nebo ascites – plnění břicha tekutinou.

Srdeční onemocnění je důležité vyloučit jako první zejména u starších psů.

Nádorové onemocnění

I když jsou primární nádory plic relativně vzácné, je vícero typů nádorů které do plic rádi metastazují. Z těch nejčastějších jsem patří nádory mléčné žlázy, osteosarkomy, hemangiosarkomy atd. Diagnostickou metodou volby je rentgen hrudníku. Nález metastáz v plicích je vždy vážný a stav by měl být konzultován s veterinárním onkologem.

Zánět plic (pneumonie)

Kašel spojený se ztíženým dýcháním, výtokem z nosu a horečkou může značit pneumonii. Po potvrzení diagnózy je obvykle nutná i hospitalizace s infuzní terapii, antibiotika a často i kyslíková terapie.

Parazitární infekce

Parazitární příčiny kašle jsou v našich končinách poměrně opomíjené. Můžeme se setkat jak s kašlem při migraci škrkavek u štěňat, tak s primárními parazity dýchacích cest – plicnivkami. Také srdeční červivost (dirofilarióza) může vyvolat kašel, tu si ale obvykle přivezete z dovolené. S plicnivkami se ale setkáváme i v České republice. Mezihostitelem jsou měkkýši, které pes lehce polkne i omylem třeba při hře s míčkem. Kašel zde bývá někdy spojen i se zvracením nebo přítomností červů v stolici. Diagnóza je náročnější. Vyšetřuje se i stolice na tzv. larvoskopii. Definitivní diagnózu ale často poskytne až bronchoskopie s přímým nálezem červů v plicích.

Cizí tělesa

Někdy se stane, že při hře nebo hltavém polykání pes vdechne kousek hračky nebo krmiva a začne reflexně akutně kašlat. V takovém případě je diagnóza i vyřešení relativně snadné. Mnohem komplikovanější jsou případy, když pes vdechne př. malou třísku, která pak chronicky způsobuje hnisavé abscedující záněty v dýchacích cestách. Takové případy se někdy rozlousknou až operativně.

Závěrem

Teď už víte, že kašel neznamená vždy jenom nemocné srdce, a že diagnostika nemusí být vždy snadná. V každém případě doporučujeme u jakéhokoliv kašle navštívit veterinárního lékaře. Pouze včasná a správná diagnóza zajistí správnou léčbu.

 

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Celkem hlasů 284

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři