Rady našich veterinářů

fena po kastraci

Jak pečovat o fenu po kastraci

4.6
(328)

Kastrace feny je zákrok, při kterém jsme odstranili vaječníky (ovariektomie) nebo vaječníky i dělohu (ovariohysterektomie).

Jak by měla probíhat další péče o fenu po kastraci u vás doma?

  1. Zotavení z anestezie:

Všechna zvířata propouštíme domů při plném vědomí, po úplném probuzení z anestezie (narkózy), schopna odejít domů po vlastních.

Nicméně každé zvíře může odbourávat anestetika různě. Některá zvířata jsou hned veselá, jiná více spí, straní se kontaktu nebo naopak vyžadují více pozornosti. Jinými slovy, nejsou hned ve své kůži.

Tohle je normální prvních 24 hodin, pak by se už fenka měla chovat jako obvykle.

Doporučujeme ponechat fenu zotavovat se v optimálních teplotních podmínkách. V zimě ji zajistěte teplé a suché místo, v létě zabraňte přehřátí.

Na našem pracovišti necháváme zvířatům po operaci kanylu v přední noze. Je to z toho důvodu, aby jsme měli zajištěný přístup do žíly, kdyby bylo další den potřeba podat další léky nebo infuze. Pokud bude fena do dalšího dne v pořádku, kanylu při kontrole vytáhneme.

V případě, že nezvyklá apatie, ospalost nebo nervozita přetrvává více než 24 hodin, je to důvod k vyhledání veterinární pomoci.

  1. Krmení feny po kastraci:

Po příchodě domů můžete fence nabídnout chutné a lehce stravitelné jídlo v malém množství.

Lehce stravitelné je například kuřecí, krůtí nebo králičí maso s rýží, obojí doměkka uvařené bez jakýchkoliv dochucovadel.

Pokud nechcete nebo nemůžete vařit, vhodné jsou i kvalitní konzervy. Konzervy vyrobené speciálně pro psy v rekonvalescenci si můžete u nás zakoupit.

Krmení nabízejte v malých porcích (1/4 obvyklé porce) a raději častěji (po dvou hodinách). Pamatujte, že fena měla před operací hladovku. Větší množství krmení najednou by zatížilo žaludek. Taky anestetika můžou vyvolat nevolnost a běžné krmení může vyvolat zvracení.

Po prvním krmení sledujte, jestli fena nezvrací. Pokud ne, můžete rozkrmovat dál. Další den už můžete postupně přejít na běžné krmení.

Jestli fena krmení odmítá, nenuťte ji. Chuť k jídlu by se měla vrátit nejpozději 24 hodin po operaci.

Pokud nechutenství přetrvává, je to opět důvod k vyhledání veterinární pomoci.

Pokud dojde k zvracení, nelekejte se. Jednorázové zvracení může být normální reakce po anestezii. Zvracení by se ale nemělo opakovat vícekrát. Pokud fena opakovaně zvrací, co nejdříve vyhledejte veterinární pomoc.

  1. Péče o ránu po kastraci:

Na našem pracovišti ránu překrýváme “stříbrným” sprejem, který slouží jako tekutý obvaz. Zabraňuje kontaminaci rány bakteriemi.

Je důležité zabránit feně, aby si ránu lízala nebo jinak “opečovávala”. Sliny psa opravdu nemají hojivý účinek, naopak, obsahují množství bakterií, které můžou způsobit infekci rány. K tomu můžeme použít límec.

Pro fenečky, které límec nesnesou, umíme vytvořit síťovinový obleček. Z domácích pomůcek lze použít staré bavlněné tričko dostatečné délky.

Ránu doma kontrolujte alespoň 2x denně. Snažte se udržovat ránu v čistotě a suchu. Pokud možno, rány se nedotýkejte.

Jemné zarudnutí nebo mírný otok v okolí může být normální. Z rány by ale nemělo nic vytékat. Nejkritičtější den je 3. den po operaci, kdy se případná infekce rány začne projevovat.

Pokud se vám zdá, že z rány prosakuje krev nebo hnis (nažloutlý nebo nazelenalý výtok), vyhledejte veterinární pomoc.

  1. Vybrání kožních stehů:

Pokud jste se nedohodli na použití vstřebatelných stehů, vybrání klasických nevstřebatelných se provádí 10. den po operaci. Vybrání stehů je u nás již zahrnuto v ceně operace.

  1. Pohybový režim po operaci:

Do doby vybrání stehů se snažte dodržovat klidový režim. Venčení by mělo probíhat na vodítku, zamezte skákání, natahování se a pokud možno i běhání do schodů.

Nadměrná pohybová zátěž může způsobit spomalení hojení rány.

Pokud fenu berete do náruče, podepírejte ji pod hrudníkem a pod zadními končetinami. Nikdy nezvedejte zvíře jenom za přední část těla.

Kdy vyhledat veterináře co nejdříve?

  • jestli fena po kastraci nežere ani 24 hodin po operaci
  • jestli více než 24 hodin přetrvává nezvyklé chování, jako ospalost, apatie nebo nervozita
  • když fena po kastraci opakovaně zvrací (více než 2x)
  • když začne z rány cokoliv vytékat nebo je okolí rány a celé břicho výrazně oteklé
  • jestli se fena po kastraci do 24 hodin po operaci nevymočí
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 328

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři