Služba

ONKOLOGIE

onkologie

Veterinární onkologie se zabývá léčbou nádorů u psů, koček a jiných domácích zvířat.

VETERINÁRNÍ ONKOLOGIE

Když je domácímu mazlíčkovi diagnostikována rakovina, nejčastěji se ptáte: „Existuje něco, co můžeme udělat?“ Jsme vždy rádi, že můžeme říci „Ano“.

Na MetropoleVet jsme neustále inspirováni léčebnými schopnostmi našich pacientů. Domácí mazlíčci jsou obrovský bojovníci. Naši pacienti nám znovu a znovu ukázali, že v každé situaci je důvod k naději.

Rakovina nikdy nezmizí bez zásahu. Váš mazlíček potřebuje, abyste se o něj postarali a dozvěděli se všechny své možnosti. Jako odborníci vám můžeme pomoci porozumět všem aspektům nemoci vašeho domácího mazlíčka, takže se můžete rozhodnout, jak nejlépe poskytnout podporu a pomoc. Každý případ rakoviny je jedinečný a každý léčebný plán přizpůsobíme individuálním potřebám pacienta a jeho rodiny.

NÁDORY U ZVÍŘAT

Rakovina je nekontrolovaný růst poškozených buněk. Buňky jsou základními stavebními kameny našich těl a normálně rostou, dělí se a umírají. Když je buňka poškozena a stane se abnormální, naše tělo rozpozná poškozené buňky a buď je zničí nebo řídí jejich růst. Někdy naše obrana nefunguje a abnormální buňky rostou nekontrolovatelně, což má za následek rakovinu. Naše těla mají naštěstí mnoho obranných strategií, které nás chrání a zabraňují tomu, aby se to stalo. Rakovina u domácích zvířat se často chová stejně jako u lidí. Stejně jako u lidí může být rakovina způsobena poškozením DNA v důsledku faktorů, jako je záření, infekce, chemikálie nebo hormony. Vystavení těmto faktorům do určité míry je nevyhnutelné, ale vzhledem k věku nebo plemenu jsou někteří domácí mazlíčci náchylnější k rakovině než jiní.

Léčíme rakovinu u domácích zvířat s mnoha terapiemi a léky, které se osvědčily při léčbě rakoviny u lidí, jako jsou: chirurgie, chemoterapie, kryochirurgie, ozařování, vakcíny proti rakovině a novější modality, jako jsou inhibitory protein kinázy. Na rozdíl od lidí, domácí zvířata často nezažijí stejné negativní vedlejší účinky z léčby rakoviny, jako je vypadávání vlasů a nevolnost. Domácí mazlíčci v průběhu léčby často zůstávají šťastní a pozitivní.  Prostřednictvím doplňků a stravy, můžete být schopni zpomalit růst mnoha nádorů rakoviny bez léků nebo operací.

CO ZPŮSOBUJE RAKOVINU U ZVÍŘAT?

Rakovina je způsobena řadou faktorů, které potenciálně zahrnují viry, genetické složky, expozici karcinogenům a další neznámé faktory. V tomto ohledu je rakovina u domácích zvířat stejná jako u jiných zvířat, včetně lidí. Některým rakovinám lze předejít u domácích zvířat, jako je rakovina mléčné žlázy u psů, která se vzácně vyskytuje po časném vykastrování.

EMOCIONÁLNÍ PODPORA

Domácí mazlíčci jsou rodinní příslušníci a diagnóza rakoviny může být pro všechny členy domácnosti šokující. Jsme zde, abychom vám pomohli tímto procesem úspěšně projít. Za prvé, víte, že v mnoha případech mohou vaši domácí mazlíčci stále žít svůj přirozený život i při diagnóze rakoviny. Kvalita života vašeho domácího mazlíčka, nikoli množství prožitých dnů, je naším nejdůležitějším zájmem. Dokonce i s diagnózou rakoviny, a to i přes léčbu, můžete očekávat  u psů i koček hravost a mazlení. Za druhé, chápeme, že informací je moc. Dáme vám spoustu podrobností o diagnóze vašeho domácího mazlíčka, možnostech léčby, poradenství v oblasti výživy a podpůrných doplňcích a bylinkách. Zeptejte se nás na všechny otázky, které máte, a slibujeme, že se jim budeme snažit odpovědět!

NEJČASTĚJŠÍ NÁDORY U PSA

Existuje mnoho různých typů rakoviny – a mohou se vyskytovat na všech částech těla psa. Níže jsou uvedeny některé z nejběžnějších typů rakoviny, které u nás potkáváme a léčíme.

LYMFOM / LYMFOSARKOM

U psů tato forma rakoviny nejčastěji způsobuje zvětšení více mízních uzlin. Tyto lymfatické uzliny mohou být často cítit pod čelistí, před rameny, v podpaží a tříslech a za „kolenní“ oblastí psů. Další místa, která mohou být zahrnuta, zahrnují lymfatické uzliny v hrudníku nebo břiše, stejně jako slezinu, játra a trávicí trakt. Protože maligní buňka je krevní buňka, může se lymfom vyskytnout téměř v každé části těla.

OSTEOSARKOM

Rakovina kostí u psů obvykle vzniká v jedné z končetin a častěji má tendenci postihovat velké až velké psy. Varovné příznaky tohoto nádoru zahrnují poranění a otoky v místě rakoviny.   

MASTOCYTOMY

Nádory mastocytů se nejčastěji vyskytují na nebo pod kůží u psů, i když se občas vyskytují uvnitř hrudníku nebo břišní dutiny. Varovné příznaky nádoru žírných buněk zahrnují přetrvávající otok na kůži nebo pod kůží.

SARKOMY

K tomuto typu nádoru dochází typicky jako pomalu rostoucí hmoty kdekoli v těle. Když se vyskytne mimo tělesnou dutinu, může být jedinou abnormalitou nezanedbatelná hmota. Když se objeví v hrudníku nebo břišní dutině, to může být obtížné identifikovat nádor dokud není dostatečně veliký.

NÁDORY DUTINY ÚSTNÍ

Orální nádory mohou být benigní nebo maligní. Nejběžnější maligní orální nádory u psů jsou melanom, spinocelulární karcinom a fibrosarkom. Varovné příznaky nádoru uvnitř ústní dutiny zahrnují zhoršení dechu, slintání, upuštění jídla nebo potíže s jídlem, krev nebo krvavý výtok v misce vody a / nebo znetvoření obličeje.

NÁDORY NOSU

Existuje celá řada různých typů rakoviny, které mohou ovlivnit nosní dutinu a související dutiny. Varovné příznaky rakoviny nosu zahrnují odkapávání krve z jedné strany nosu, kýchání, znetvoření obličeje nebo vyčnívání oční bulvy.

NÁDORY MLÉČNÉ ŽLÁZY

U straších nekastrovaných fen jde o vůbec nejčastější typ rakoviny. Existuje několik typů nádorů mléčné žlázy – od nezhoubných adenomů až po velmi agresivní nádory jak oje inflamatorní karcinom. Prevencí nádorů mléčné žlázy je časná kastrace fen.

NEJČASTĚJŠÍ TYPY NÁDORŮ U KOČEK

Sarkomy

Rakovina, která začíná v tkáni, která spojuje, podporuje nebo obklopuje jiné tkáně a orgány (jako je svalová, kostní a vláknitá tkáň). U koček je nejčastější postinjekční sarkom.

Karcinomy

Rakovinové buňky, které vznikají ve tkáních, které pokrývají povrch těla, lemují tělesnou dutinu nebo tvoří orgán. Nejčastější u koček je spinocelulární karcinom.

Lymfomy

Rakovina, která se vyskytuje v buňkách, které tvoří důležitou složku imunitního systému a chrání buňky těla.

Leukémie

Rakovina, která se vyskytuje v krevních tkáních a krevních buňkách. u koček se vyskytuje v souvislosti s infekcí virem FeLV.

Rakovina kůže

Rakovina, která vzniká v kožních buňkách; nejčastější u koček je nádor žírných buněk – mastocytom.

MOŽNOSTI LÉČBY RAKOVINY NA METROPOLEVET

Usilujeme o to, aby naše léčba rakoviny byla  šetrná a měla jen velmi málo vedlejších účinků. Ve všech fázích léčby se zaměřujeme na zlepšení kvality života vašeho domácího mazlíčka. Budeme s vámi spolupracovat na návrhu protokolu, který je účinný proti rakovině vašeho domácího mazlíčka a pracuje s vaším rozpočtem a životním stylem.

CHIRURGIE / OPERACE NÁDORŮ

Cílem operace je kontrolovat nebo eliminovat rakovinné masy ve snaze vyléčit pacienta nebo zlepšit kvalitu života pacienta. Chirurgie je nejčastěji používanou technikou k léčbě rakoviny u domácích zvířat. Chirurgové nejednají izolovaně a ideálně jsou součástí komplexního týmu lékařských onkologů, patologů, radiologů a veterinárních sester.

INHIBITORY TYROSINKINÁZY

Receptorové tyrosinkinázy jsou proteiny, které regulují buněčnou komunikaci a růst nových buněk. Rakovina způsobuje poruchu těchto kináz, což způsobuje, že posílají abnormální signály do buněk, což způsobuje růst nádoru. Je to ekvivalent světelného spínače, který zůstal zapnutý, spíše než by se zapínal a vypínal podle potřeby. Inhibitory tyrosinkinázy (TKI) léčí rakovinu korekcí této deregulace. TKI poskytuje cílenou léčbu specifických rakovin, která snižuje riziko poškození zdravých buněk a zvyšuje úspěšnost léčby. Nejčastějším TKI používaným ve veterinárním lékařství je Palladia (Toceranib).

LOKÁLNÍ CHEMOTERAPIE

Lokální chemoterapie je podávání chemoterapie přímo do nádoru nebo do chirurgického místa po odstranění nádoru. Cílem je zabránit opakování nádoru. V některých případech může být před operací provedena lokální chemoterapie, aby se nádor zmenšil pro snadnější a méně komplikovanou operaci. Obvykle se podává po chirurgickém zákroku, kdy nelze odstranit všechny nádory. Lokální chemoterapie zabíjí nádorové buňky, které zůstaly, a někdy může být alternativou radiační terapie.

RADIOTERAPIE

Radiační léčba je forma léčby rakoviny, která používá záření (silné paprsky energie) k zabití rakovinné buňky. Radiační terapie může být použita ve spojení s chirurgií nebo chemoterapií pro léčbu rakoviny. Pacienti, kteří vyžadují radiační terapii, referujeme na univerzitu Vetmeduni do Vídně.

CHEMOTERAPIE

Chemoterapie je použití léků nebo chemických činidel k zničení rakoviny. Tato léčba působí útokem na rychle rostoucí rakovinné buňky v těle. Každý jednotlivý chemoterapeutický lék působí různými mechanismy a má různé potenciální vedlejší účinky. Chemoterapie se typicky podává injekcí do žil, pod kůži nebo do nádoru. Některá chemoterapie je také podávána ve formě tablet. Způsob podávání chemoterapie závisí na specifických potřebách vašeho zvířete. Je důležité pochopit, že naším cílem je, aby zvířata, která podstupují chemoterapii, neměla žádné vedlejší účinky léčby. Snažíme se o dosažení tohoto cíle pečlivým výběrem léků a dávek, podávání podpůrných léků během léčby a vzděláváním majitelů o domácí péči. Domácí mazlíčci podstupující léčbu rakoviny potřebují spoustu lásky a pozornosti. Váš domácí mazlíček může dokonce navázat kontakt s veterinárním personálem kvůli zvláštní pozornosti, kterou obdrží během schůzek. Aktuálně se u nás chemoterapií nezbýváme, pokud máte o tenhle druh léčby kontaktujte specializované pracoviště  ( RegiaVet, Animed