Rady našich veterinářů

cestování se psem

CESTOVÁNÍ S DOMÁCÍMI MAZLÍČKY

5
(3)

Léto je již v plném proudu a s tím souvisí i vyšší míra cestování do zahraničí. Pokud mazlíček nezůstává na hlídání v tuzemsku, je důležité myslet na to, co daná země vyžaduje za podmínky pro vstup zvířete na jejich území. V rámci Evropské Unie jsou podmínky, až na pár výjimek, sjednocené dle legislativního aktu (NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 576/2013).

cestování se psem
cestování se psem

Proto jsme se rozhodli v tomto článku popsat, co je pro cestování s Vašimi mazlíčky důležité.

KROKY, KTERÉ MUSÍ BÝT PODSTOUPENY PŘED CESTOU:

APLIKACE MIKROČIPU TEDY ČIPOVÁNÍ

Před cestou je nutné nechat Vašemu mazlíčkovi aplikovat pod kůži miniaturní mikročip, který nese zcela individuální a jedinečnou číselnou informaci, na základě které je možné ho dohledat, pokud se ztratí. Mít aplikovaný mikročip je výhodné i pokud cestujete jen v rámci republiky či necestujete vůbec. Po načipování dostanete kód rovnou i písemně přímo do ruky/očkovacího průkazu. Podrobněji se čipování věnujeme v článku Čipování koček.

čipování koček
ČIPOVÁNÍ KOČKY

NOVELA VETERINÁRNÍ ZÁKONA OD 1.1.2020

S účinností od roku 2020 musí být každý pes, který se k veterinárnímu lékaři dostaví na očkování proti vzteklině, zároveň očipovaný. Jinými slovy, veterinární lékař již od roku 2020 nebude moci naočkovat proti vzteklině neočipovaného psa.

REGISTRACE ZVÍŘETE DO REGISTRU

Tento kód čipu musíte zaregistrovat do registru zvířat. Je jich mnoho, ale například www.backhome.cz či www.narodniregistr.cz jsou nejčastěji využívané registry. Pokud není čip nikde zaregistrovaný, dohledatelnost podle čísla čipu v případě ztráty je v podstatě nemožná.

Veterinární lékař registruje číslo čipu pouze v případě vystavení pasu, a to do registru Veterinární komory, ke kterému nemají přístup všechny organizace, které se mohou dostat k nalezenému pejskovi. Proto je nutné, abyste si i Vy našli chvilku a Vašeho mazlíčka do nějakého z veřejně dostupných registrů zadali. Jinak má v sobě jen číslo, které není spojeno s žádnými údaji, a podle toho není možné dohledat nic.

PLATNÉ OČKOVÁNÍ

Pro vycestování do zahraničí (a jako zahraničí je bráno z úřednického hlediska i Slovensko!) je nezbytně nutná platná vakcinace proti vzteklině. Pokud je v pase jen jedna vakcinace vztekliny, je nutné, aby bylo očkování nejméně 21 dnů před plánovanou cestou, doporučujeme i déle.

Vzteklina je jediné povinné očkování, ale vzhledem ke zdraví pejska je samozřejmě důrazně doporučitelné před cestou mít u Vašeho veterináře vyšetřený aktuální zdravotní stav a zkontrolované, případně přeočkované kompletní očkování proti infekčním chorobám. Jen tak bude i na cestách plně chráněn. Vzteklina u koček není povinná, ale pro cestování do zahraničí se bez ní neobejdete.

VYSTAVENÍ PASU

Pro cestu do zahraničí (a to z pohledu úředníka opravdu i na Slovensko 🙂 ) je nezbytně nutné mít vystavený pas a v něm platné očkování proti vzteklině. Pas je možné vystavit, pokud má zvíře aplikovaný mikročip, případně není problém načipovat, vystavit pas a naočkovat proti vzteklině (či ostatním chorobám dle potřeby) během prohlídky před cestou. V dalším našem článku si můžete přečíst “Jak se vyznat v pasu“.

pas pro psa kočku fretku
Zvířecí pasy

ODČERVENÍ

Ošetření antiparazitiky proti echinokokům vyžadují tyto státy: Finsko, Irsko, Malta, Norsko, Severní Irsko. Vhodné antiparazitikum (nejčastěji s účinnou látkou praziquantel) se musí aplikovat 24–120 hodin před vjezdem na území dané země. Přípravek musí být aplikovaný a potvrzený veterinárním lékařem do pet pasu.

Doporučené (nepovinné) preventivní opatření

Při cestování do zemí jižní Evropy je vhodné provést opatření proti srdečním červům (Dirofilaria immitis), což je onemocnění přenášené komáry. Toto onemocnění může způsobovat závažné narušení zdravotního stavu s následným srdečním selháním, embolizací cév až úhynem. Nejvhodnější je preventivní aplikace spot-on přípravků s repelentním účinkem (např. Advantix pro psy) ideálně 3 dny před odjezdem nebo používání repelentů v době dovolené.

Dále tyto či jiná antiektoparazitika brání zvíře i proti dalším vnějším parazitům, hlavně klíšťatům, která přenášejí různá onemocnění (např. Babesióza).

Určitě je vhodné nezapomenout na základně vybavenou lékárničku na lehká poranění nebo sadu na vyndání klíštěte.

DALŠÍ POŽADAVKY

Nároky jednotlivých zemí pro cestování s domácími mazlíčky se mohou různit. Některé země vyžadují před vstupem odčervení, jiné vyžadují nejen platné očkování proti vzteklině, ale i vyšetření na hladinu protilátek proti vzteklině v krvi. Toto vyšetření je nutné zajistit alespoň s tříměsíčním odstupem od plánované cesty, neboť je nutné nabrat krev a zaslat ji na Státní veterinární zprávu, kde proběhne vyšetření, a na výsledky se může čekat delší dobu.

KAŽDÁ ZEMĚ MÁ SVÉ KONKRÉTNÍ PODMÍNKY PRO CESTOVÁNÍ DOMÁCÍCH MAZLÍČKŮ A PŘED CESTOU JE KAŽDÝ MAJITEL POVINEN SI JE PEČLIVĚ PŘEČÍST A DODRŽET JE V PLNÉM ZNĚNÍ

PROČ JE TO TAK DŮLEŽITÉ?

Pokud by došlo ke ztrátě pejska v cizí zemi a dostal se do útluku či jiné státní organizace, nebo došlo k namátkové kontrole od úředníka (například místní policie) a zjistilo se, že Váš mazlíček podmínky nesplňuje, bude považován za zdravotní riziko pro daný stát a může být zabaven, předán do několikatýdenní karantény případně dokonce v krajním případě může být nařízeno i jeho utracení! Proto prosím nepodceňujte přípravu a cestujte s mazlíčky jen po splnění veškerých podmínek, jinak je to velký a zcela zbytečný risk.

UŽITEČNÉ ODKAZY

Zdroje:

https://www.svscr.cz/pravidla-pro-cestovani-se-zviraty-do-zahranici/
https://www.svscr.cz/cestovani-se-zviraty-v-zajmovem-chovu/
https://www.zakonyprolidi.cz/pravoeu/dokument/souvislosti?celex=32013R0576&date=0
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 5 / 5. Celkem hlasů 3

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



Martin Jánoš je studentem veterinárního lékařství na Veterinární univerzitě v Brně.



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *