Rady našich veterinářů

sametky

Sametky

4.4
(43)

CO JSOU SAMETKY?

Sametka zarděnková je drobný parazit, který napadá člověka a všechny savce. V češtině se pro toto onemocnění používají názvy jako srpnová vyrážka nebo podzimní erytém (tj. zarudnutí kůže), protože u nás se sametky vyskytují hlavně koncem srpna a v září.

sametky
Sametka

ŽIVOTNÍ CYKLUS SAMETKY

Sametka patří mezi roztoče. Parazitárním způsobem života žije pouze larva. Dospělci žijí v půdě, kde nakladou vajíčka, ze kterých se koncem léta a začátkem podzimu při teplém a vlhkém počasí líhnou larvy.

Larvy sametek parazitují především na drobných savcích, ale nepohrdnou ani větším savcem jako je kočka, pes a napaden může být taky člověk. Larvy jsou typicky oranžové až červené, dosahující velikosti do půl milimetru.

JAK VYPADÁ SAMETKA?

Na první pohled vypadají jako zrnka pylu. Vyskytují se na místech s tenkou kůží. U psa se nejčastěji vyskytují v meziprstí, kolem očí a uší, kolem konečníku, v podpaží, u koček taky na ocasu.

ČÍM SE ŽIVÍ SAMETKY?

Larvy se neživí krví, ale samotnou kůží. Do kůže vstřikují trávící šťávy, které kůži natráví a sametky ji pak nasajou jako tekutinu, což je pro zvíře silně bolestivé.

Po dvou až deseti dnech se larvy dostatečně nasytí, uvolňují se z kůže a vrací se zpátky do půdy. V půdě se mění v nymfy a následně v dospělce. Nymfy i dospělci se živí v půdě rostlinami.

PROČ ZPŮSOBUJÍ SAMETKY TAK SILNOU SVĚDIVOST?

V místě přisátí na kůži se vyvíjí poměrně silný zánět, který se může dále druhotně infikovat patogenními zárodky. Nacházíme silně zarudlá místa, často zduření kůže, hnisavá ložiska a stroupky.

sametky v kůži
Larvy sametek v kůži psa

Místo napadení larvami intenzivně svědí, bolí, zvířata si vykusují meziprstí a neustále se škrábou, často až do krve. Na rozdíl od příbuzných klíšťat sametky nepřenášejí žádné nemoci.

PRVNÍ POMOC PŘI NAPADENÍ SAMETKAMI

První pomoc spočívá v odstranění larev buď mechanicky nebo antiparazitárním sprejem. Postižené místo je potřeba až do zhojení ošetřovat dezinfekcí.

V případě, že dojde k sekundární bakteriální infekci je potřeba lézi ošetřovat mastí s antibiotikem v kombinaci s protisvědivými látkami.

Při silném svědění nebo alergické reakci je potřeba nasadit postiženému zvířeti celkovou terapii a nasadit límec, aby si ránu nezvětšovalo škrabáním.

Sametky napadají i člověka

PREVENCE

Jako prevenci lze doporučit vyhýbání se místům, která jsou výskytem sametky známá. Sametky jsou u nás rozšířeny převážně v Praze a jejím okolí, v jiných lokalitách jsou spíš výjimečně.

Vyskytují se hlavně na zanedbaných zahradách a parcích, často v blízkosti ovocných stromů. Při teplotách pod 16 stupňů se larvy nevyskytují. Je důležitá každodenní prohlídka kůže, zvláště jsou v podezření místa, která si zvířata olizují nebo škrábou. Časné ošetření vede k rychlému ústupu příznaků onemocnění.

„Babské rady“ říkají, že stačí psa vykoupat v litru vody s lžící octu. Já bych Vám však raději doporučil osvědčené veterinární antiparazitární přípravky. Nebojte se zeptat svého veterináře.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 43

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *