Rady našich veterinářů

toxoplazmóza

Toxoplazmóza – představuje kočka opravdu riziko pro těhotné ženy?

4.5
(25)

CO JE TO TOXOPLAZMÓZA?

Toxoplazmóza je jedna z nejznámějších nemocí, která straší již dlouho všechny ženy světa. Nemoc vyvolává jednobuněčný parazit s komplikovaným životním cyklem. Podle některých laiků, ba dokonce odborníků (gynekologů), by se neměla kočka v domácnosti těhotné ženy vůbec vyskytovat. Nakažení toxoplazmózou by totiž mohlo ohrozit plod. Ano v tom mají pravdu, ale pojďme si říct jak je to se zákeřnou toxoplazmózou doopravdy.

TOXOPLAZMÓZA – PŮVODCE NEMOCI

Původcem onemocnění je kokcidie Toxoplasma gondii, která napadá buňky savců a ptáků. Kočky jsou definitivním hostitelem, pouze u nich probíhá množení kokcidií tvorbou oocyst ve střevech, které jsou vylučovány do prostředí. Ostatní savci, včetně člověka, ale i ptáci slouží jako mezihostitelé. Pes, morče nebo křeček jsou přitom jedni z mnoha možných mezihostitelů u nich nedochází k vylučování oocyst. Mezi domácími (hospodářskými) zvířaty hrají v epizootologii toxoplazmózy významnou roli především prasata a ovce, skot a koně jsou méně vnímaví.

U toxoplazmózy lze rozeznat 3 infekční cykly:

1. Kočky mezi sebou se nakazí oocystou (vajíčkem), které někde olízne nebo sní. Nejdříve probíhá cyklus podobně jako u mezihostitelů, a to tak, že se vývojová stádia toxoplazmy dostanou krví do různých tkání a orgánů, kde tvoří cysty. Teprve poté, asi 18. den po infekci, co se část vývojových stádií dostala do střeva, začíná množení toxoplazmy a následné vylučování neinfekčních oocyst (vajíček) trusem. Pozřením infekční oocysty se nakazí další kočka.

2. Mezi kočkou a mezihostitelem (prase, kráva) jsou pro zdrojem nákazy především tkáňové (zejména svalové) cysty v infikovaných mezihostitelích. Nakažením z chronicky infikovaného, imunního mezihostitele dochází v kočičích střevech k pomnožení toxoplazmy. Pomnožení je velmi extenzivní, produkují se milióny oocyst, a to ve velmi krátkém čase (3-10 dní). Vrchol vylučování oocyst je mezi 5.-9. dnem, zvláštním jevem je, že se může objevit další perioda vylučování po delší době, aniž by se kočka znova nakazila. U koček současně probíhá stejně jako u mezihostitelů vývoj mimo střevo a tvoří se tkáňové cysty, dochází k přenosu na případná mláďata ještě před narozením a infekce se tak přenáší na další generace.

Neinfekční oocysty se v prostředí stávají infekčními během 2 – 3 dnů, v závislosti na teplotě prostředí (20°C cca 3 dny). Jsou velmi odolné vůči vnějším vlivům a přežívají i nízké teploty. Ve vlhké půdě (pískoviště, hlína) mohou přežít a zůstat infekční 18 – 24 měsíců.

3. Mezihostitel se nakazí příjmem infekčních oocyst Toxoplazma gondii v kontaminovaném krmivu, vodě, příjmem syrové tkáně jiného mezihostitele obsahující cysty nebo transplacentárně. Při infekci se uvolněná vývojová stádia krví dostanou do různých orgánů, především do centrální nervové soustavy, očí a samičích pohlavních orgánů. Následně (asi 10 dní po infekci) se začnou tvořit cysty zejména ve svalovině srdce, bránici a mozku.

Cysty jsou velmi odolné, v masu si svoji životnost a infekčnost uchovají při vychlazení na 4°C po dobu tří týdnů. Nízké teploty (-21°C) i horko (uzení) cysty usmrtí.

TOXOPLAZMÓZA U KOČKY

U koček nakažení zpravidla probíhá subklinicky, tedy bez příznaků, což přispívá rozšíření nákazy. Klinické příznaky se mohou objevit u mláďat nebo imunitně oslabených koček. K vylučování oocyst trusem koček dochází pouze při první infekci, a to zejména ve věku 3 – 8 měsíců. Množství oocyst může být až 1 milion v 1 g trusu a vylučování trvá asi 3 týdny s klesající tendencí. U mnoha koček se vytvoří aktivní imunita, zvíře je tedy serologicky pozitivní (má protilátky), ale ani po superinfekci nevylučuje oocysty. K reaktivaci onemocnění může dojít ve vzácných případech v důsledku těžkého oslabení imunity.

CO JE HLAVNÍM ZDROJEM NÁKAZY TOXOPLAZMÓZOU?

U koček chovaných pouze v domácnosti a krmených průmyslově vyráběnými krmivy je riziko infekce minimální. Infekci se dá zabránit podáváním dostatečně tepelně upraveného masa (min.70°C) nebo masa, které prošlo zmražením (minimálně -20°C po dobu 3 dnů). Ovšem kočky s volností pohybu a přístupem ven se snadno nakazí při lovu hlodavců, největší riziko je u koťat. Nejlepšími opatřeními jak omezit kontaminaci je např. umístění kočičí toalety na zahradu, čímž se nabízí i možnost včasného úklidu trusu před tím, než se oocysty stanou infekčními. Totéž platí i pro toalety umístěné v domácnosti.


TOXOPLAZMÓZA U ČLOVĚKA

Většinou probíhá infekce u lidí asymptomaticky, vzácně se může projevit jako akutní nebo chronické onemocnění s různými klinickými příznaky. Při první infekci během těhotenství může toxoplazma způsobit poškození placenty, což podle doby infekce a infekční dávce může vyvolat abort (infekce v prvním trimestru), časný porod nebo porod mrtvého dítěte, případně různé formy kongenitální toxoplazmózy (2. a 3. trimestr) – většinou jde o poškození mozku. Pro ženu, která má protilátky na toxoplazmózu ještě před otěhotněním, nevyvstává nebezpečí poškození plodu tímto původcem.

PREVENCE TOXOPLAZMÓZY U LIDÍ

 • nepožívat syrové maso (bez předchozího zmrazení)
 • důkladná hygiena rukou při manipulaci se syrovým masem, hrou na pískovišti nebo po práci na zahradě
 • pravidelné (ideálně denní) čištění kočičí toalety (horkou parou)
 • popř. medikamentózní ošetření domácích koček vylučujících oocysty -> průkaz oocyst provádíme jednoduchým vyšetřením trusu

TOXOPLAZMÓZA – CO JE DOBRÉ SI O NÍ  ZAPAMATOVAT:

 • Vlastní kočka chovaná v domácnosti je minimálním rizikem pro těhotnou ženu, při zachování základních hygienických pravidel
 • Zejména u starších koček je riziko náhodného vylučování oocyst velmi zanedbatelné
 • Největší riziko nakažení člověka toxoplazmózou je od venkovních koček, zejména do 1 roka stáří, tzn. větší riziko podstupujete, pokud zahradničíte než pokud je vaší spolubydlící kočka
 • Před plánovaným těhotenstvím je možné u ženy provést test na hladinu protilátek proti toxoplazmóze
 • Stejně tak je možné vyšetřit kočku zda aktivně vylučuje oocysty a je tedy nebezpečná pro těhotnou. Hladina protilátek u koček je nicneříkající – pouze v případě, že se stanoví konkrétní typ protilátek a prokáže zvýšený titr protilátek typu IgM je možné považovat kočku za vylučovatele oocyst. V ideálním případě se posuzují obě vyšetření zároveň.
 • Nedoporučuje se pořizovat si novou kočku, zejména kotě v době těhotenství
 • Syrové maso jezte a krmte jím své kočky jen v případě, že prošlo důkladným mražením (pozor zejména na oblíbený “tatarák”)PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 25

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *