Rady našich veterinářů

kočičí akné

KOČIČÍ AKNÉ

4.6
(87)

Co je to kočičí akné?

kočičí akné
kočičí akné

Kočičí akné je neinfekční kožní nemoc charakterizovaná černými tečkami (komedony), které se vytváří na bradě postižených koček. Může se objevit v jakémkoliv věku a u obou pohlaví. Akné se může vyskytovat pouze občasně nebo může být i těžce léčitelným chronickým onemocněním. Známky sahají od sotva znatelných komedonů (černých teček) po těžce zanícené a sekretující pustuly. Některé kočky akné nijak neobtěžuje, zatímco pro jiné kočky je akné velmi svědivé a bolestivé. Mezi běžné příznaky kočičího akné patří černé tečky, vypadávání chlupů, zarudnutí, otok, zánět a v pokročilých případech pevné, bolestivé uzlíky s výtokem.

Komedon

Komedony jsou ucpané ústní mazové žlázy. Ty se potom projevují černými tečkami, u lidí nejčastěji na obličeji, u koček na bradě nebo ocasu. Černé zbarvení komedonů způsobují chemické reakce keratinu (rohoviny) a kožního mazu. Výskyt komedonů souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu (seboreou) a rozšířenými póry, v nichž mají maz a nečistoty tendenci se hromadit.

zdroj: https://www.aknelinka.cz/proc-vznika/otevreny-komedon

Kočičí akné má mnoho příčin a je možné, že bude hrát roli několik faktorů. Použití plastových misek na potraviny a vodu je vysoko na seznamu.

Příznaky akné

U mnoha koček se nejprve projevuje “špinavou” bradou s malými černými tečkami mezi chlupovými folikuly. To může být u velké části koček jediný příznak nemoci. U ostatních může dojít ke vzniku oteklé rudé bouličky, která může nebo nemusí prasknout. Pokud nemoc postupuje, mohou být folikuly infikovány bakteriemi, které se běžně vyskytují na povrchu kůže (a za normálních okolností jsou neškodné) . Tato komplikace se nazývá bakteriální folikulitida. Tato závažná kožní infekce vyžaduje agresivnější léčbu.

Co způsobuje kočičí akné

Ve skutečnosti neexistuje žádná známá příčina akné u koček, ale několik možných přispívajících faktorů může zahrnovat:

  • Stres
  • Špatná péče
  • Bakteriální přetížení (tj. ze špinavých misek)
  • Abnormální produkce mazu (mastných látek)
  • Kontaktní dermatitida
  • Potlačený imunitní systém
  • Souběžná infekce nebo nemoc

Plastové misky a kočičí akné

Plastové misky na potraviny byly kdysi považovány za možného viníka způsobujícího kočičí akné (alergická nebo kontaktní citlivost), ale nyní se předpokládá, že skutečným problémem mohou být bakteriální kontaminace na plastových miskách. Pomůže vám použití skleněných, kovových nebo keramických misek. Je také důležité misky často umývat. Můžete také zvážit umístnění misek na vodu a potravu do výšky, aby se srst na bradě nedostala do kontaktu s tím, co je v misce. A stejně jako u lidí i u koček se může vyvinout akné v důsledku alergií. Proto může být někdy prospěšná změna stravy.

Kontaktní dermatitida

U koček se může vyvinout kontaktní dermatitida z téměř jakékoli látky, včetně plastu. V tomto případě jsou hlava a tlama v nejbližší blízkosti plastu u misky s jídlem. Dermatitida se může projevit jako svědění a zánět v postižené oblasti.

Bakteriální kontaminace

Plastové misky jsou porézní a postupem času se mohou objevit škrábance, které dokáží zachytit bakterie. Kontakt s bakteriemi byl spojen s vývojem kočičího akné.

Diagnostika u kočičího akné

Kočičí akné lze diagnostikovat na první pohled, ale je potřeba vyloučit další nemoci, které mohou mít podobné projevy. Váš veterinář bude chtít vyloučit nemoci jako jsou roztoči, plísňové a bakteriální infekce (primární či sekundární) nebo blechy, a posoudit celkový zdravotní stav kočky. Diagnostické metody zahrnují vyšetření woodovou lampou, DTM test na plísně, cytologii otisku kůže a kožní seškrab. Ve vážných případech, kdy je kůže červená a bolavá, může být provedena i biopsie.

Léčba a prevence kočičího akné?

Misky na jídlo

Výměna plastových misek za keramické hraji zásadní roli

Mnoho koček jí z plastových misek a nemá žádné problémy, ale pokud máte kočku, která je náchylná ke kočičímu akné, může pomoci přechod na nerezové, skleněné nebo keramické misky na jídlo. Misky s jídlem a vodou umývejte nejméně jednou denně v horké jarové vodě, důkladně opláchněte, abyste odstranili veškerý mycí prostředek a vysušte na vzduchu. Každodenní mytí pomáhá odstraňovat biofilmy bakterií z povrchu misek.

Léky a hygiena brady

Domácí ošetření zahrnuje jemné mytí brady jednou nebo dvakrát denně jemným mýdlem, benzoylperoxidem, chlorhexidinem nebo jiným čisticím prostředkem doporučeným veterinárním lékařem. Osobně preferuji ošetření pomocí Clorexyderm spot gelu 1-2 x denně.

Clorexyderm spot gel je vhodný preparát na ošetření kočičí brady
Clorexyderm spot gel je vhodný preparát na ošetření kočičí brady

V závažnějších případech může váš veterinární lékař předepsat další medikaci, jako například: Antibiotika ve formě pilulek, sirupu nebo dlouhodobých injekcí, lokální antibiotika, kortikosteroidní injekce nebo tablety k uklidnění zánětu.

Pokud máte podezření, že vaše kočka má akné, poraďte se se svým veterinárním dermatologem na dalším postupu, aby se snížilo riziko infekcí způsobených traumatem v důsledku škrábání kočky.

Nikdy nepoužívejte humánní přípravky nebo léky na vaši kočku, aniž byste se nejprve poradili s veterinárním lékařem. Některé produkty mohou být pro vašeho domácího mazlíčka toxické nebo zcela nevhodné.

Závěr

Kočičí akné je jedním z nejčastějších kožních onemocnění u koček, ale je zvládnutelné, zejména pokud je odhaleno brzy. Jako příčina jsou označeny plastové misky na potraviny a přechod na nerez, keramiku nebo sklo je levným řešením. Kočičí akné není nakažlivé, ale pokud máte doma několik koček s akné, je důležité se podívat na faktory, které mají společné.

PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI KOČEK
Nejčastější nemoci koček
průvodce chovatele koček
Průvodce chovatele koček

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 87

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *