Rady našich veterinářů

koleno po operaci TTA

Přetržené křížové vazy v koleni a typy operací u psů a koček

4.5
(36)
ruptura LCC -TPLO
ruptura LCC -TPLO

Ruptura předního zkříženého vazu u psa a kočky

Co to je přední zkřížený vaz?

Přední zkřížený vaz (LCC – Ligamentum Cruciatum Craniale) je důležitý vaz uvnitř kolene. Tento vaz se stejně jmenuje i u lidí a je pro ně i stejně významný jako pro zvířata. Přední zkřížený vaz hraje zásadní roli ve stabilizaci kolene během zatížení končetiny. Působí proti posunu holenní kosti (tibia) kupředu ve vztahu ke kosti stehenní (femur).

Proč mají psi často rupturu předního zkříženého vazu?

U psů LCC podléhá degenerativním změnám, které jej oslabují a predisponují k ruptuře. To je velký rozdíl oproti lidem, kde k tomuto dochází častěji v souvislosti se zraněním při sportu (lyžování, fotbal atd.). Možnosti léčby jsou proto zcela odlišné u psů a u lidí. Důvod, proč vaz u psů degeneruje a je tak náchylný k ruptuře, není ještě zcela objasněn.

Je ruptura LCC u psů častá?

Ruptura LCC je nejčastější důvod kulhání psa na pánevní končetinu. Je to velmi běžná diagnóza u ortopedických pacientů. Velká a obří plemena psů jsou postižena nejčastěji, ale v podstatě jakýkoliv pes může utrpět rupturu LCC, nezávisle na plemeni a věku. Někteří psi mohou být postiženi ještě před dosažením dvou let věku.

Je ruptura LCC spojená s nějakým jiným problémem kolenního kloubu?

Ruptura LCC je spojena s rozvojem osteoartrózy uvnitř kolenního kloubu. K tomuto dochází u každého postiženého psa a osteoartróza je pak často pozorována na rentgenových snímcích. Samotná osteoartróza má tendenci být progresivní poruchou a není jisté, zda léčba ruptury zpomalí, či zastaví její další rozvoj.

Mnoho psů s rupturou LCC utrpí také poranění menisků. Tato okolnost je s lidmi podobná.  Takové zranění může být velmi bolestivé a účinek analgetik (léků tlumících bolest) může být překvapivě malý.  Je pak většinou nezbytná operace a odstranění poraněné části menisku.

Příležitostně může být ruptura LCC spojená s abnormálním vývojem holenní kosti..

Jaké jsou příznaky ruptury LCC?

Příznaky ruptury LCC mohou být různorodé, často závislé na jejím rozsahu. Může se totiž jednat o rupturu náhlou a kompletní, ale také postupnou a částečnou. Klíčové příznaky jsou kulhání a ztuhlost pánevní končetiny. Tato ztuhlost je většinou více patrná po odpočinku, kterému předcházela aktivita. Obtížné vstávání a skákání je častý příznak u psů, kteří mají postižená obě kolena. Příležitostně jsou slyšet klapavé zvuky.

Jak se diagnostikuje ruptura LCC?

Vyšetření může ukázat atrofii (mizení) svalů, zvláště v oblasti předního stehna (oblast quadricepsu). Často je možné nahmatat zbytnění kolene. Manipulace s kolenním kloubem může umožnit detekci nestability v kloubu. Flexe (ohnutí) a extenze (narovnání) kloubu může být bolestivá. Může být nezbytná další palpace pacienta v anestezii, či lehké sedaci. To může pomoci detekovat i drobnou nestabilitu kolenního kloubu způsobenou částečnou rupturou LCC.

Další informace poskytnou rentgenové snímky. Zvláště je zde dobře patný výskyt osteoartrózy a míra jejího rozvoje. Je nutné pořídit speciální snímky, aby bylo možné změřit úhel tibiálního plata a určit tak vhodný typ operace.

V určitých případech může být nezbytné odebrat vzorek kloubní tekutiny a odeslat jej na vyšetření do laboratoře. To nám umožní odhalit zánětlivá onemocnění, jako například infekci, či revmatoidní artritídu.

Způsoby ošetření prasklého zkříženého vazu u psů a koček

Někteří pacienti mohou být úspěšně léčeni bez nutnosti operace. Čím menší je pes, tím spíše může být tento přístup úspěšný. V každém případě musí být omezen pohyb. Psům, kteří mají nadváhu, prospěje, když budou držet dietu. Měli by být vynechány pamlsky a omezeno množství a vydatnost potravy. Je nezbytné v průběhu diety kontrolovat hmotnost pacienta. Mohou být podávány analgetika pro lepší komfort pacienta. Dlouhodobá terapie analgetiky může být však nevhodná pro možnost výskytu vedlejších účinků.

U středních, velkých a obřích plemen psů je výhodnější chirurgické řešení. Základní typy chirurgických zákroků jsou:

  • 1. TPLO
  • 2. CCWO
  • 3. TTA
  • 4. Náhrada vazu (Extrakapsulární stabilizace)

Vysvětlení principu jednotlivých metod, jejich vlastnosti a porovnání je uvedeno ve článku Porovnání metod řešících rupturu LCC.

Jaká je prognóza (výhled) pro pacienta s rupturou LCC?

Prognóza, po ruptuře LCC je celkem různorodá. Bohužel se u všech psů s rupturou LCC rozvine osteoartróza a to může v některých případech vyústit v permanentní kulhání a ztuhlost.

Jak bylo zmíněno výše, někteří psi – zvláště malí – mohou být léčeni úspěšně konzervativně (bez operace). To zahrnuje omezení pohybu, a pokud je to nutné, snížení hmotnosti. Mnoho velkých psů profituje z operace, která stabilizuje kloub, a/nebo odstraní poraněnou část menisku. Nejčastější operace jako TTA  a TPLO mohou ale mít (stejně jako všechny operace) komplikace.

Proč bych měl/a přinést mého miláčka na Metropolevet pro řešení ruptury předního zkříženého vazu?

Jak bylo zmíněno výše, ruptura LCC je jedna z nejčastějších příčin kulhání u psů na pánevní končetinu. Je nezbytné zvolit vhodnou metodu řešení, která je pro každého pacienta jiná. Operace jako TPLO patří ke standartně prováděným zákrokům a chirurg MVDr. Martin Daníček jej považuje za rutinu. Tím, že člověk provede velké množství zákroků, získá bohaté zkušenosti. Ty jsou zárukou toho, že pacient svěřený do naší péče získá tu nejlepší možnou péči a riziko možných komplikací bude minimální.

Pokud máte podezření, či už stanovenou diagnozu ruptury LCC, neváhejte se objednat na úvodní konzultaci.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 36

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *