Rady našich veterinářů

Porovnání chirurgických metod řešících LCC (rupturu předního zkříženého vazu v kolením kloubu).

4.9
(11)

Stále více lidí se snaží dohledávat si fakta na internetu a vytvářet si vlastní názor. Nevěří slepě tomu, co slyšeli v ordinaci. I zde platí, že informace je dobré si ověřovat. Mnoho kolegů nemá rádo, když se klient radí s doktorem Googlem. Já ale věřím, že je dobré klienty co nejvíce vzdělat. A mít v nich tak spolupracující zasvěcené partnery. Vždy se mi pak lépe komunikuje. Z pravidla je nastolena vzájemná důvěra a řešení případných komplikací je snazší. Klient si uvědomí důležitý fakt. A to, že jsme na stejné straně.  Táhneme za jeden provaz, neboť oba máme společný zájem – aby vše dopadlo dobře a pacient znovu chodil bez bolesti a bez kulhání.

RTG snímek kolene po TPLO operaci
RTG snímek kolene po TPLO operaci

Jak je možné, že jeden problém má více řešení?

Řešením LCC se lidé zabývají už celá desetiletí. Za tu dobu bylo vyvinuto mnoho chirurgických metod. Velmi brzy vědci zjistili, že se nedá aplikovat stejný postup jako u lidí. Následoval vývoj metod nahrazujících přetržený vaz biologickými materiály (např. povázkou stehenního svalu). Následoval vývoj syntetických vláken a jejich napojení (kromě klasického uzlení bylo vyvinuto “crimpování“). Asi nejdále dotáhla vývoj v tomto směru firma Arthrex se svým systémem Tightrope používaným i v současnosti.

Zásadní průlom nastal v roce 1993, kdy Dr. Barclay Slocum poprvé představil metodu TPLO (Tibial Plateau Leveling Osteotomy). Jeho myšlenka byla revoluční, neb on jako první odmítnul vaz nahradit, ale vyvinul způsob jak přenastavit holenní kost tak, aby nebyl potřeba.

TPLO

Jako modifikace TPLO lze označit CCWO (Cranial Closing Wedge Osteotomy) či CBLO (Cora Base Leveling Osteotomy).

CCWO
Předoperační plánování zákroku CCWO. Velikost odstraňovaného klínu je třeba přesně předem vyměřit a při zákroku toto bezchybně provést. Jen tak bude výsledek optimální.
CBLO

Od roku 1999 je kdispozici metoda TTA (Tuberositas Tibiae Advancement) vyvinutá Dr. Tepicem a Prof. Montavonem. Tato metoda neřeší zmenu úhlu tibiálního plata přímo, ale její sklon vůči patelárnímu vazu.

TTA
TTA
Pooperační snímek zákroku TTA. Vždy je nutné si ověřit, zda se výsledek shoduje s předběžným plánem. U tohoto pacienta je výsledek velmi dobrý.

TTO (Triple Tibial Osteotomy) je v podstatě kombinací TTA a TPLO.

TTO
TTO – triple tibial osteotomy

A tímto jsem určitě nepostihnul všechna možná řešení.

Proč mi každý lékař radí jinou metodu?

Veterinární ortopedie je velmi dynamicky se rozvíjející se obor. Udržovat se v aktuální hladině vědomostí a aplikovat nejnovější trendy do praxe znamená mnoho času strávených na odborných kongresech a stážích. Také investice do vybavení se pohybují ve statisících.

Mnohdy mladý a “nezkušený“ lékař, který na sobě pracuje, může mít názor na řešení problému správnější, než starší a “zkušený“ lékař, který se odmítá průběžně vzdělávat a investovat.

Extrakapsulární stabilizace / Náhrada vazu

Proč je každá metoda jinak drahá?

Cena každého chirurgického zákroku zohledňuje dobu strávenou na operačním sále, složitost prováděného zákroku, potřebné vybavení a cenu implantátů. Náhrada vazu stojí okolo 10tis. Zákrok netrvá dlouho, není k němu zapotřebí speciální vybavení a použitý materiál stojí do 2tis. Naopak TPLO stojí asi 30tis. Zákrok trvá mnohem déle, je k němu zapotřebí speciálního vybavení (za stovky tisíc) a cena implantátů se pohybuje okolo 8tis. Navíc je to zákrok technicky komplikovaný a náročný na přesnost.

Přoč bych měl/a nechat svého psa/kočku operovat právě na Metropolevet?

Na Metropolevet přistupujeme ke každému jedinci individuelně. Teprve po pečlivém vyšetření a provedení přesných RTG snímků Vám bude nabídnuta optimální varianta řešení. Vše je věc diskuze a nemusíte se bát, že budete tlačeni do něčeho, co nechcete.

Jen málo pracovišť u nás nabízí podobné spektrum možností, jako Metropolevet. Díky aktuálním znalostem, dovednostem a špičkovému vybavení jsme schopni Vám nabídnout optimální řešení pro vašeho zvířecího přítele.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Celkem hlasů 11

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterináři



Comments (2)

  1. Májka

    Dobrý den,
    stále se všude píše o psech, jenže já mám kocourka. A ten má taky nějakou rupturu a potřebuji tu rupturu dát pryč. Tak ted nevím, zda je to i pro kocourky. Ta nožička ho bolí.

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den, ruptura vazu v koleni je mnohem častější u psů než u koček. Operujeme samozřejmě i kočky. Kolega Daníček Vám určitě rád s kocourkem pomůže.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *