Rady našich veterinářů

Dva měsíce po zákroku je kost zcela srostlá, kloub je bez otoku a pacient zcela bez potíží

Operace CCWO jako řešení ruptury předního zkříženého vazu.

4.1
(7)

Co je to CCWO?

CCWO je anglická zkratka (Cranial Closing Wedge Osteotomy), která pojmenovává chirurgickou metodu používanou pro léčbu ruptury předního zkříženého vazu v koleni u psů a koček. Zahrnuje vyříznutí části holení kosti ve tvaru klínu a spojení zbylých částí k sobě pomocí implantátů. Výsledkem by měla být srostlá kost a pacient, který se pohybuje dlouhodobě bez bolesti. Alternativou k CCWO je TPLO či TTA. Porovnáním jednotlivých metod se zabývá souhrnný článek.

Jak funguje CCWO?

3) Síly působící na kolenní kloub, který má poškozený přední křížový vaz, Nestabilita vznikne jako důsledek skloněného tibiálního plata
3) Síly působící na kolenní kloub, který má poškozený přední křížový vaz, Nestabilita vznikne jako důsledek skloněného tibiálního plata
2) Přesně vyměřený klín je vyříznut z holenní kosti
2) Přesně vyměřený klín je vyříznut z holenní kosti
1) Princip zákroku je neutralizace střižných sil na kloub. Ten je tak stabilní přesto, že vaz nebyl opraven
1) Princip zákroku je neutralizace střižných sil na kloub. Ten je tak stabilní přesto, že vaz nebyl opraven

Jakmile praskne přední zkřížený vaz, kolenní kloub začne být nestabilní. Pokud pes zatíží postiženou končetinu, tato nestabilita umožní posun holenní kosti kupředu, vzhledem ke kosti stehenní (Femur). Stabilita kolenního kloubu zanikne, a to způsobuje nápadné kulhání. Jde o to, že tibiální plató můžeme přirovnat k nakloněné rovině, po které kloužou kondyly stehenní kosti. Proti tomuto patologickému pohybu působí přední zkřížený vaz v koleni.

Operace CCWO mění šikmou plochu v rovinu a tím působí proti patologickému pohybu tibie kupředu. Kolenní kloub je potom stabilní při zatížení. A to přesto, že vaz byl přerušen a nebyl přímo opraven.

Potřebuje můj pes operaci CCWO?

Ruptura předního zkříženého vazu je nejčastější příčina kulhání na zadní končetinu u psů. Operace CCWO je prováděna pouze u psů, u kterých přínosy převažují možná rizika a u kterých jsou alternativní metody léčby méně vhodné.

Operace je primárně prováděna u malých a středních plemen psů. Vhodnými kandidáty pro CCWO jsou psi s rupturou předního zkříženého vazu, kteří dlouhodobě kulhají a jejich kolenní kloub prokazuje nestabilitu. Zejména vhodnými kandidáty jsou mladí psi a ti, kteří mají poškozené oba kolenní klouby.

Co CCWO obnáší?

Pacienti musí být pozorně zhodnoceni, zda právě oni potřebují operaci CCWO. Následně po prvním vyšetření může být nezbytná další palpace pacienta v anestezii, či lehké sedaci. To může pomoci detekovat subtilní instabilitu kolenního kloubu způsobenou částečnou rupturou předního zkříženého vazu.

Předoperační snímek. Plánování zákroku.
Předoperační snímek. Plánování zákroku.

Musí být zhotoveny velmi přesné rentgenové snímky kolene a holenní kosti. Jen tak může být správně zhodnocen stupeň osteoartrózy kolene a změřen úhel tibiálního plata. Pouze správně provedené snímky umožní precizní plánování operace.  Zejména umístění řezu kosti, velikost vyříznutého klínu a velikost implantátů, které stabilizují kost v nové pozici.

Předoperační snímek. Měření TPA (zaúhlení tibiálního plata)
Předoperační snímek. Měření TPA (zaúhlení tibiálního plata)

Může být nezbytné odebrat vzorek synoviální tekutiny z kloubu a odeslat jej na rozbor do laboratoře. Operace může být provedena v den vyšetření, nebo i později. Končetina je oholena od kyčle po kotník, po dobu anestezie jsou podávána antibiotika a kombinace analgetik. Nejdříve je proveden přístup do kolenního kloubu a ten je prozkoumán zevnitř. Mnoho psů utrpí s rupturou předního zkříženého vazu i poranění menisků. Jejich poškozené části musí být odstraněny. Také mohou být odstraněny zbytky prasklého vazu.

Postoperační rentgenové snímky jsou pořízeny na konci zákroku ke zhodnocení nového úhlu tibiálního plata. Také je potřeba zkontrolovat pozici implantátů.

Většina psů bývá propuštěna do domácí péče ještě v den zákroku.

Pooperační péče

Pooperační péče je velmi důležitá a trvá týdny. V den propuštění do domácí péče jsou vydány majitelům antibiotika a analgetika. Jako prevence olizování operační rány bývá použit ochranný límec. První kontrola u chirurga následuje za 14dní po zákroku, kdy je třeba zkontrolovat stav rány a odstranit kožní stehy. Už od druhého dne je ale doporučitelné navštěvovat s pacientem specialistu na rehabilitaci.

Pooperační snímek a měření výsledného TPA.
Pooperační snímek a měření výsledného TPA.

Pohyb zvířete musí být velmi omezen prvních několik týdnů po zákroku, dokud nedojde ke zhojení měkkých tkání a řezu v kosti (osteotomie). Pes musí být při venčení na vodítku, aby se nerozeběhl například za kočkou. Zvíře také nemůže být ponecháno venku (ani na zahradě) bez dozoru, lepší je umístit ho do místnosti – je nutné úplně zabránit jeho skákání. Po několika týdnech se může pes pohybovat více – stále však pouze na vodítku.

Další kontrola na Metropolevet je nezbytná 6-8 týdnů po zákroku. Kontrolujeme stav a funkci kloubu. Obvykle zhotovíme rentgenové snímky pro zhodnocení hojení osteotomie. V závislosti na vývoji hojení je doporučena míra pohybu.

Dva měsíce po zákroku je kost zcela srostlá, kloub je bez otoku a pacient zcela bez potíží
Dva měsíce po zákroku je kost zcela srostlá, kloub je bez otoku a pacient zcela bez potíží

Rizika a komplikace

U operace CCWO se mohou vyskytnout komplikace jako infence, selhání implantátů, vytvoření štěrbiny mezi odříznutými částmi holenní kosti, popřípadě potíže s hojením osteotomie. Malé procento pacientů, kteří neměli poraněné menisky v době operace CCWO, utrpí toto poranění v budoucnu. V tomto případě pozorujeme náhlý vznik kulhání na operovanou končetinu. V takovém případě je nutné provézt artrotomickou revizi kloubu a odstranit poraněnou část chrupavky menisku. Přesto, že zde jsou potenciální komplikace, vídáme je raritně a u pacientů, kteří podstoupí operaci CCWO, bolest kolene ustoupí a funkce končetiny se výrazně zlepší. A to již velmi krátkou dobu po zákroku.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.1 / 5. Celkem hlasů 7

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *