HCM – Hypertrofická kardiomyopatie koček
Nejčastějším onemocněním srdce, se kterým se setkáváme u koček v praxi téměř denně, je hypertrofická kardiomyopatie (HCM). Jedná se o nemoc, při které dochází k patologickému zesílení stěny levé komory. Nejčastěji postihuje kočky středního věku, častěji se jedná o kocoury. Přesná příčina vzniku onemocnění nebyla zatím objasněna. Jsou ale plemena, která toto onemocnění postihuje častěji – Ragdoll, Mainská mývalí, Devon Rex, Britská krátkosrstá, orientální plemena (Burmská, Sphynx, Perská), evropská krátkosrstá kočka. U plemen Mainská mývalí kočka a Ragdoll je známá přítomnost genetické mutace proteinu MyBPC3 způsobující HCM.
Srovnání echokardiogramu srdce s HCM a zdravého srdce:
U koček s HCM je stěna levé komory zbytnělá (hypertrofická). Hypertrofie může být difuzní (tzn. že je stěna zbytnělá v celém svém rozsahu) anebo regionální (postižené jsou jen některé úseky stěny). Rostoucí tloušťka stěny má za následek snížení objemu komory a postupnou ztrátu schopnosti srdečního svalu dostatečně relaxovat. To vede ke zvýšení srdeční frekvence a celkovému zatížení srdce a plic.
Jak se HCM u koček pozná?
Spousta pacientů s HCM nevykazuje vůbec žádné příznaky, mohou (ale nemusí) mít srdeční šelest. Kočky obecně velice dobře maskují jakékoliv potíže – často se u nich vyskytnou až v pozdním stádiu srdečního selhání. Mezi ty patří zrychlené nebo ztížené dýchání, dýchání s otevřenou tlamkou, letargie, intolerance zátěže, zvracení, úbytek chuti k jídlu. Občas se ale stává, že kočky náhle zemřou na srdeční selhání bez jakýchkoliv náznaků obtíží.
Je kočka s HCM bolestivá?
HCM jako takové nebolí, ale negativně ovlivňuje kvalitu života koček. Jsou snadno unavitelné, slabé, někdy výrazně rychle zadýchané. Vážnou a často život ohrožující komplikací HCM je tendence k formování krevních sraženin. V důsledku změn v proudění krve srdcem dochází k tvorbě trombů v levé síni. Ty se časem mohou uvolnit a putovat do jiných částí těla, kde zablokují krevní zásobení. Nejčastěji jsou tromboembolismem postiženy zadní končetiny, které se náhle stanou velice bolestivé, paralyzované, zchladnou a zmodrají.
Jak se HCM u koček diagnostikuje?
Nejspolehlivější metodou, jak HCM diagnostikovat, je echokardiogram (ultrazvuk srdce). Ten umožní zhodnotit změny na vnitřních strukturách srdce a průtoku krve srdcem. Další vyšetřovací metody pak zahrnují odběr krve, měření krevního tlaku a rentgenové snímky hrudníku. Vyšetření krve vyloučí systémová onemocnění, které mohou sekundárně způsobit zesílení srdeční stěny, rentgen podává informaci o případném hromadění tekutiny na plicích.
Jaká je prognóza při onemocnění HCM?
Prognóza u toho onemocnění je různá u každého pacienta. Záleží na rozsahu změn, klinických projevech (pokud nějaké jsou přítomné) a odpovědi na terapii. Pacienti s lokální či středně závažnou hypertrofií mohou zůstat asymptomatičtí (bez příznaků) po celý svůj život, u závažných případů může nastoupit srdeční selhání i přes podávanou medikaci. Obecně je prognóza špatná u případů s výrazným zesílením stěny a u mladých pacientů.
Dobrý den, máme kocourka Sphynx s diagnózou HCM od paní veterinářky máme předepsané prášky pro ředění krve. A chtěl bych se Vás zeptat zda existuje nějaká jiná varianta místo klasických prášků. S podáváním prášků čím dál tím více bojujeme a nechceme aby se nás kocourek bál.
Děkuji mockrát za odpověď
Dobrý den, bohužel neexistuje.
Dobrý den, náš kocour (hodný a klidný) odmítal léky na ředění krve, slintal, bránil se. Ze známého útulku mi poradili dávat lék do želatinové tobolky a je vše v pořádku. Je pravda, že tobolka hůř klouže do krku, ale s tím už se dá poradit. Eva