Rady našich veterinářů

HCM Hypertrofická kariomyopatie koček

HCM – Hypertrofická kardiomyopatie koček

4.6
(86)
Diagram: HCM Hypertrofická kariomyopatie koček
HCM Hypertrofická kardiomyopatie koček

Nejčastějším onemocněním srdce, se kterým se setkáváme u koček v praxi téměř denně, je hypertrofická kardiomyopatie (HCM). Jedná se o nemoc, při které dochází k patologickému zesílení stěny levé komory. Nejčastěji postihuje kočky středního věku, častěji se jedná o kocoury. Přesná příčina vzniku onemocnění nebyla zatím objasněna. Jsou ale plemena, která toto onemocnění postihuje častěji – Ragdoll, Mainská mývalí, Devon Rex, Britská krátkosrstá, orientální plemena (Burmská, Sphynx, Perská), evropská krátkosrstá kočka. U plemen Mainská mývalí kočka a Ragdoll je známá přítomnost genetické mutace proteinu MyBPC3 způsobující HCM.

Srovnání echokardiogramu srdce s HCM a zdravého srdce:

Srdce s HCM
Zdravé srdce


U koček s HCM je stěna levé komory zbytnělá (hypertrofická). Hypertrofie může být difuzní (tzn. že je stěna zbytnělá v celém svém rozsahu) anebo regionální (postižené jsou jen některé úseky stěny). Rostoucí tloušťka stěny má za následek snížení objemu komory a postupnou ztrátu schopnosti srdečního svalu dostatečně relaxovat. To vede ke zvýšení srdeční frekvence a celkovému zatížení srdce a plic.

Auskultace kocoura mainské mývalí kočky
Auskultace kocoura mainské mývalí kočky


Jak se HCM u koček pozná?

Spousta pacientů s HCM nevykazuje vůbec žádné příznaky, mohou (ale nemusí) mít srdeční šelest. Kočky obecně velice dobře maskují jakékoliv potíže – často se u nich vyskytnou až v pozdním stádiu srdečního selhání. Mezi ty patří zrychlené nebo ztížené dýchání, dýchání s otevřenou tlamkou, letargie, intolerance zátěže, zvracení, úbytek chuti k jídlu. Občas se ale stává, že kočky náhle zemřou na srdeční selhání bez jakýchkoliv náznaků obtíží. 

Je kočka s HCM bolestivá?


HCM jako takové nebolí, ale negativně ovlivňuje kvalitu života koček. Jsou snadno unavitelné, slabé, někdy výrazně rychle zadýchané. Vážnou a často život ohrožující komplikací HCM je tendence k formování krevních sraženin. V důsledku změn v proudění krve srdcem dochází k tvorbě trombů v levé síni. Ty se časem mohou uvolnit a putovat do jiných částí těla, kde zablokují krevní zásobení. Nejčastěji jsou tromboembolismem postiženy zadní končetiny, které se náhle stanou velice bolestivé, paralyzované, zchladnou a zmodrají.

Jak se HCM u koček diagnostikuje?

Echokardiogram u zdravé kočky

Nejspolehlivější metodou, jak HCM diagnostikovat, je echokardiogram (ultrazvuk srdce). Ten umožní zhodnotit změny na vnitřních strukturách srdce a průtoku krve srdcem. Další vyšetřovací metody pak zahrnují odběr krve, měření krevního tlaku a rentgenové snímky hrudníku. Vyšetření krve vyloučí systémová onemocnění, které mohou sekundárně způsobit zesílení srdeční stěny, rentgen podává informaci o případném hromadění tekutiny na plicích.

Echokardiografické vyšetření u kočky s HCM
Echokardiografické vyšetření u kočky s HCMEchokardiografické vyšetření u kočky s HCM

Jaká je prognóza při onemocnění HCM?


Prognóza u toho onemocnění je různá u každého pacienta. Záleží na rozsahu změn, klinických projevech (pokud nějaké jsou přítomné) a odpovědi na terapii. Pacienti s lokální či středně závažnou hypertrofií mohou zůstat asymptomatičtí (bez příznaků) po celý svůj život, u závažných případů může nastoupit srdeční selhání i přes podávanou medikaci. Obecně je prognóza špatná u případů s výrazným zesílením stěny a u mladých pacientů.

Echokardiogram kočky s HCM

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 86

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Šárka Vodičková se věnuje kardiologii, interní medicíně psů a koček a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiComments (3)

 1. Ondřej Knotek

  Dobrý den, máme kocourka Sphynx s diagnózou HCM od paní veterinářky máme předepsané prášky pro ředění krve. A chtěl bych se Vás zeptat zda existuje nějaká jiná varianta místo klasických prášků. S podáváním prášků čím dál tím více bojujeme a nechceme aby se nás kocourek bál.
  Děkuji mockrát za odpověď

 2. Samuel Evinic

  Dobrý den, bohužel neexistuje.

 3. Eva Moravcová

  Dobrý den, náš kocour (hodný a klidný) odmítal léky na ředění krve, slintal, bránil se. Ze známého útulku mi poradili dávat lék do želatinové tobolky a je vše v pořádku. Je pravda, že tobolka hůř klouže do krku, ale s tím už se dá poradit. Eva


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *