Rady našich veterinářů

echokardiografické vyšetření

Echokardiografické vyšetření srdce

4.5
(10)

Echokardiogram, sonografické vyšetření srdce, je zobrazovací metoda, která umožňuje vyšetřit struktury uvnitř a kolem srdce. Díky vysokofrekvenčnímu vlnění jsme schopni získat obraz srdce v reálném čase a zhodnotit tak, jak vypadá a pracuje. Hodnotíme tvar, velikost a funkci srdečního svalu, jednotlivé srdeční oddíly, průtok krve srdcem a srdeční chlopně, perikard a případné masy v okolí srdce.

V průběhu vyšetřování je srdce zobrazeno v několika projekcích. Průběžně se zaznamenávají jednotlivá měření, která se na závěr porovnají se standardy pro danou hmotnostní kategorii a plemeno. Díky tomuto vyšetření jsme schopni odhalit vrozená i získaná onemocnění srdce a zahájit terapii, je-li potřeba.

Echokardiografické vyšetření u psa
Echokardiografické vyšetření u psa

Jak vlastní echokardiografické vyšetření probíhá?

Pro vyšetření většinou není potřeba žádná speciální příprava. Zvíře vyšetřujeme vleže na boku nebo vestoje, pode toho, kterou pozici pacient lépe toleruje. Ultrazvuková sonda se přiloží na kůži v oblasti srdce. Tato sonda vysílá a přijímá vlnění, které se přenáší na obrazovku. Srst nevede tyto vlny příliš dobře, proto je třeba tuto oblast před vyšetřením oholit. Pro lepší vedení ultrazvukového vlnění se následně oholená oblast potře gelem. Toto vyšetření není bolestivé, nebezpečné a nezpůsobuje nepříjemné pocity. Naprostá většina pacientů toto vyšetření zvládá bez obtíží. Pouze v ojedinělých případech (většinou se jedná a méně spolupracující kočičí pacienty) je třeba před vyšetřením pacientovi aplikovat nízkou dávku sedativ.

Echokardiografické vyšetření u kotěte mainské mývalí kočky
Echokardiografické vyšetření u kotěte mainské mývalí kočky

V porovnání se sonografickým vyšetřením orgánů v dutině břišní je provedení sonografického vyšetření srdce komplikovanější. Díky uložené srdce v hrudním koši je třeba jistá míra zkušeností a trpělivosti pro získání požadovaných projekcí.

Kdy moje zvíře potřebuje sono srdce?

srdce kočky, M – mode

V případě, že byl u vašeho mazlíka diagnostikován šelest na srdci nebo nepravidelný srdeční rytmus, patří mezi plemena predisponovaná k srdečním onemocněním, kašle, omdlévá nebo má potíže s dýcháním, nebo přestává zvládat fyzickou zátěž. Někdy je vyšetření doporučeno na základě rodinné anamnézy (onemocnění rodičů nebo sourozenců z vrhu), nebo na základě RTG nálezu v rámci jiných vyšetření. V neposlední řadě je prováděno u mláďat, která zaostávají ve vývoji, v rámci předoperačního vyšetření starších pacientů a u jedinců, které majitelé plánují zařadit do chovu.

srdce kočky v podélné ose, zobrazen LVOT a mitrální chlopeň

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 10

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Šárka Vodičková se věnuje kardiologii, interní medicíně psů a koček a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *