Rady našich veterinářů

Vendelín po dvou týdnech na kontrole už začíná obrůstat novou srstí a je celkem spokojený.

Postřelený kocour Vendelín

4.6
(9)

Objeti trestných činů nejsou pouze lidé, ale bohužel i zvířata. Jedním z nich se stal kocour Vendelín. Tříletý kocourek velmi přátelské povahy se na naše pracoviště dostal jako referovaný z jiného pracoviště. Utrpěl střelné poranění v oblasti levého stehna. Ranka po vstupu střely nebyla velká, ale projektil způsobil závažné poškození stehenní kosti.

Tříštivá zlomenina a projektil
Tříštivá zlomenina a projektil

Jelikož vyšetření vyvrátila poškození důležitých cév a nervů, mohli jsme přistoupit k řešení tříštivé zlomeniny stehenní kosti. Jak je patrné už z RTG snímků, střela zničila značnou část kostní hmoty. Zlomenina byla navíc velmi vysoko v oblasti krčku.

Zevní skeletální fixátor

Metoda externí fixace zlomenin má svá negativa jako náročnější pooperační péči a relativně rychlou ztrátu pevnosti systému v čase. Zde ale byla indikována pro svou schopnost využít i sebemenšího úlomku ke stabilizaci.

RTG po zákroku - stabilizace zlomeniny pomocí externího fixátoru.
RTG po zákroku – stabilizace zlomeniny pomocí externího fixátoru.

Pro stabilizaci fragmentů byly zavedeny dva tažné šrouby. Dále bylo využito jednoho intramedulárního pinu a vždy po třech pinech s negativním závitem. Použité závitové piny od italské firmy Ad Maiora mají jako jediné na trhu pevně stanovený průměr předvrtaného otvoru a samořeznou špičku. Podobně jako chirurgické kostní (kortikální) šrouby. Umožňují tedy co největší pevnost za cenu minimálního poškození kosti. Mají tak potenciál k dlouhodobé stabilitě.

V tomto případě bylo jejich použití zcela na místě, neb se dá předpokládat pomalejší hojení. Bude nějakou dobu trvat než poškozená část doroste a úlomky se spojí. Předpokládaná doba hojení může dosáhnout až tří měsíců. Po zhojení zlomeniny bude nutné fixátor odstranit. To už ale nebývá tak složitý zákrok jako jeho vytváření.

deformovaná diabolka ze vzduchovky
deformovaná diabolka ze vzduchovky

Vendelín snáší externí fixátor dobře a operovanou končetinu normálně používá. Musí být ale doma, což jej trápí, neb byl zvyklý trávit hodně času venku.

xterní fixátor je skutečně z části vně pacienta.
Externí fixátor je skutečně z části vně pacienta.

Majitelé mají informace i o dalších postřelených kočkách v okolí jejich bydliště. Snad bude pachatel brzy dopaden a Vendelín s ostatními kočkami bude moci opět bezpečně trávit čas mimo zdi domova svých starostlivých majitelů.

Vendelín po dvou týdnech na kontrole už začíná obrůstat novou srstí a je celkem spokojený.
Vendelín po dvou týdnech na kontrole už začíná obrůstat novou srstí a je celkem spokojený.

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 9

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *