Rady našich veterinářů

selhání ledvin u psa

CHRONICKÉ SELHÁNÍ LEDVIN U PSA

4.5
(164)

JAKÁ JE FUNKCE LEDVIN V TĚLE PSA?

Ledviny psů mají mnoho funkcí, stejně jako u lidí.

Působí jako filtr krve jimi protékající, kdy z ní jednak odstraňují odpadní látky, které jsou následně vylučovány močí z těla a naopak zajišťují udržování některých “dobrých” látek v krvi.

Dále regulují množství vody v organismu tak, že vylučují nadbytečnou vodu nebo ji zadržují sníženou tvorbou moči, aby se zabránilo dehydrataci. Podobnými mechanismy také pomáhají regulovat krevní tlak.

V ledvinách je také produkován erytropoetin, což je látka, která podporuje tvorbu červených krvinek v kostní dřeni.

CO JE TO CHRONICKÉ SELHÁNÍ LEDVIN?

selhání ledvin u psa
Selhávající ledviny se postupně zmenšují

Chronické selhání ledvin je jedním z nejčastějších onemocnění ledvin u psů.

Často bývá spojeno se stárnutím, kdy se postupně vyčerpává funkční tkáň ledvin.

Zbývající funkční oddíly ledvin přebírají funkci poškozených oddílů, vyčerpávají se a po nějakém čase odumírají také.

Výsledkem tedy je, že ledviny postupně ztrácí svou funkci, nevylučují škodlivé látky z organismu v takovém rozsahu, jak by bylo třeba, a ty se v těle hromadí a poškozují další tkáně a orgány.

JAKÁ JE PŘÍČINA SELHÁNÍ LEDVIN?

Výskyt onemocnění se zvyšuje s rostoucím věkem, ale může propuknout v jakémkoli stáří zvířete.

Existuje mnoho různých příčin tohoto onemocnění, ale v době, kdy pes vykazuje klinické příznaky poškození ledvin, nemusí být příčina již zřejmá.

PŘÍČINY SELHÁNÍ LEDVIN:

 • vrozené vady ledvin
 • chronická bakteriální infekce ledvin
 • dlouhodobá přítomnost ledvinných kamenů
 • některá onemocnění spojená s imunitním systémem (např. systémový lupus, glomerulonefritida…)
 • akutní onemocnění ledvin, jako je třeba otrava po požití nemrznoucí kapaliny.
 • Často ale příčina zůstává neznámá.

JAK SE SELHÁNÍ LEDVIN U PSA PROJEVUJE?

K tomu, aby došlo ke klinickým projevům chronického selhání ledvin je třeba, aby byly ze své funkce vyřazeny více než 2/3 funkční tkáně ledvin.

V době, kdy se onemocnění projeví už je tedy poškození ledvin vážnější.

Příznaky mohou být jak závažné, tak i pouze mírné, postupem času se však zhoršují.

Jelikož ledviny mají více funkcí, existuje více příznaků, které selhání ledvin mohou provázet.

PŘÍZNAKY SELHÁNÍ LEDVIN U PSA

 • zvýšený příjem vody
 • močení velkých objemů moči s následnou dehydratací
 • ztráta chuti k jídlu
 • hubnutí
 • zhoršení kvality srsti
 • sníženou aktivitu psa
 • tvorbu vředů v tlamě
 • bledost dásní (snížené množství červených krvinek)

Tyto klinické příznaky mohou ale mimo chronického selhání ledvin ukazovat i na jiné problémy a proto je vždy důležitá návštěva veterináře a vyšetření krve a moči.

JAK SE SELHÁNÍ LEDVIN DIAGNOSTIKUJE?

Jak již bylo uvedeno výše, v první řadě je třeba odebrat a vyšetřit moč a krev pacienta.

V moči stanovujeme její hustotu pomocí refraktometru. Hustota v tomto případě bývá snížená.

Refraktometr k měření hustoty

Dále se část moči vyšetří pomocí diagnostického papírku, kde zjistíme její pH, přítomnost bílkovin, glukózy nebo krve. Při zvýšeném množství bílkovin v moči je moč ještě dobré zaslat do laboratoře, pro přesné stanovení hladiny vylučovaných bílkovin.

Zbylá část moči se odstředí a prohlédne pod mikroskopem na přítomnost a typ sedimentu.

V krvi provádíme její biochemické vyšetření, případně můžeme provést i hematologické vyšetření.

Z biochemických parametrů v krvi stanovujeme SDMA, což je raný parametr poškození ledvin, který bývá zvýšen nejdříve, tedy v době, kdy ještě nejsou zvýšeny ostatní ledvinné parametry.

Dále se v krvi stanovují hodnoty kreatininu, dusíku, močoviny a fosforu, což jsou látky, které by byly při normální funkci ledvin vylučovány z organismu, ale při poškození ledvin tomu tak není a látky se hromadí v krvi.

Při hematologickém vyšetření krve můžeme v těžších případech nalézt snížené množství červených krvinek.

Z další diagnostiky je možné provést sonografické vyšetření. Ledviny postižených zvířat bývají zmenšené, nepravidelného tvaru a je u nich hůře rozlišitelný přestup jejich dřeně v kůru. V ledvinách také může docházet k ukládání vápníku, které je při sonografickém vyšetření též patrné.

JAK SE SELHÁNÍ LEDVIN U PSA LÉČÍ?

Léčba, která by toto onemocnění vyléčila, bohužel neexistuje.

Provádí se pouze podpůrná terapie, která má za úkol snížit zatížení ledvin.

Dodržováním této podpůrné terapie je možné pejskovi zajistit plnohodnotný život ještě po dobu dalších 

JAK KRMIT PSA SE SELHÁNÍM LEDVIN?

Na trhu existují speciální veterinární ledvinové diety pro pejsky. U nás preferujeme dietní granule Vetlife renal. Jedná se o veterinární dietu, a tudíž jsou tyto granule dostupné pouze u veterinárních lékařů.

LEDVINOVÁ DIETA PRO PSA

Ledvinové diety obsahují snížené množství bílkovin, jejichž konečným produktem v organismu psa je močovina, která jak již bylo zmíněno výše, se v případě poškození ledvin v těle hromadí a může vést k projevům některých klinických příznaků. Bílkoviny, které se nachází v těchto dietách, by měly být vysoce kvalitní a stravitelné.

Dále je v dietních granulích snížený obsah fosforu, který se při snížené funkci ledvin také hromadí v krvi. Je prokázáno, že pokud se hladiny fosforu v krvi udržují v normě, zvyšuje se doba přežívání pacienta. Mimo tyto základní kritéria dieta kontroluje také množství jiných látek, jejichž hladiny mohou být v organismu pacientů s chronickým onemocněním ledvin příliš vysoké, nebo naopak příliš nízké. Jedná se zejména o soli, draslík, hořčík a vitamín B.

Aby výsledný efekt byl co nejlepší, je třeba pejska krmit striktně touto dietou a nepřidávat žádné jiné krmivo nebo pamlsky.

Pro vybíravější pejsky, kterým granule moc nechutnají, existují tyto ledvinové diety i v podobě konzerv.

Jedná se například o Purina Pro Plan NF nebo již zmíněné Vet life renal konzervy.

PITNÝ REŽIM U PSA S NEMOCNÝMI LEDVINAMI

Důležité je také dodržovat pitný režim. Pes by měl mít neomezený přístup k čisté pitné vodě.

Pokud pes vodu odmítá, je dobré zkusit zkrmovat konzervy nebo namočené granule, případně můžeme zkusit ochutit pitnou vodu masovým nesoleným vývarem.

Pokud ani přes to pacient vodu nepřijímá v dostatečném množství, může snadno při souběžně zvýšené produkci moči dojít k dehydrataci . Poté je nutná hospitalizace a infuzní terapie.

PODPŮRNÁ LÉČBA LEDVIN

Pro podporu funkce ledvin v případě chronického ledvinového selhání je dobré podávat psovi některé podpůrné preparáty jako je Pronefra nebo ochucené kostičky Vetriscience, které psi dobře přijímají jako pamlsky.

Pokud jsou v krvi i přes podávání ledvinové diety zjištěny zvýšené hladiny fosforu, je třeba pacientům podávat látky, které vyvazují fosfor ve střevě a zabrání tak jeho vstřebání do organismu zvířete.

Jedním z těchto preparátů je například ochucený prášek Ipakitine, který je určený pro přidávání do krmiva.

Pokud je zjištěna příčina onemocnění, je tato podpůrná terapie doplněna specifickou léčbou dané příčiny. Například pokud je jako příčina stanoven chronický zánět ledvin, je terapie doplněna o podávání antibiotik působících proti původcům tohoto zánětu.

SHRNUTÍ A DISKUZE

Chronické selhání ledvin je nejčastější onemocnění ledvin u psů i koček.

Díky množství preparátů pro podpůrnou léčbu tohoto onemocnění jsme schopni psím pacientům poskytnout zvýšení kvality života a jeho prodloužení.

Samozřejmostí jsou pravidelné kontroly u veterinárního lékaře a případné úpravy léčby v průběhu onemocnění tak, aby co nejpřesněji odpovídaly konkrétnímu pacientovi a jeho stavu.

Velmi důležité je zejména striktní dodržování dietních opatření.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 164

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiComments (9)

 1. Kristyna Opplová

  Moc děkuji za tento článek pomohl mi pochopit nemoc mého miminka narodila se mi v červenci minulého rokua od puli roka měla problémy s jídlem a poté záněty v pusince a uších teď jsme stabylizované a děkuji moc ji miluji a chci aby se mnou a samozřejmě se svou maminkou byla co nejdéle a chci snížit její výkyvy nemoci které už přesně poznám i z chování ,ale teď vím jak dál a na co si dávat pozor moc děkuji. S pozdravem Minie Mija a Kristyna

 2. Lenka Zelinková

  Dobrý den. Mám otázku máme jít s 8 letou fenou na kastraci, dělali ji testy a vše vyšlo v pořádku až na ledviny měla prý hodnoty 102 což by prý mělo být o 2 více než je povolena hranice. Bylo nám řečeno ať se opravdu rozhodneme a prý jestli je to akutní.. Mame i jiné psy které máme kastrované právě kvůli tomu, ale poslední dobou s novými obyvateli u nás se objevují psi kteří se snaží dobývat k nám a už párkrát se tak malém stalo, ale oni by je naše roztrhali. tak už kvůli jejich bezpečí a našemu klidu jsme se rozhodli ji nechat kastrovat . Má otázka tedy zní jak moc bych ji ohrozila kdybych nechala kastrovat? co vše hrozí? Dekuji

 3. Samuel Evinic

  Dobrý den, nerozumím proč tuhle otázku nepoložíte tomu, kdo provedl předoperační vyšetření. Já se k případu bez vyšetření a kompletních krevních testů nemohu vyjádřit.

 4. Irena

  Dobrý den, hezky vysvětleno. Děkuju.
  Měla bych dotaz, zda nemáte nějaké typy, jak nakrmit fenku (selhávají jí ledviny) , která jídlo odmítá?
  Dostali jsme od pana veterináře právě zmíněné granule, antibiotika a konzervu, ale nechce nic. Pije málo, ale dokud pije, tak prý,, dobrý”. Každopádně nám mizí před očima. Nechce nic jíst. Je pasivní. V čumáku má jakoby hniz. Dle veterináře nemá tak špatné hodnoty, jak některé psi, takže kapačky s výživou nijak nenabídl.

  Můžete nám prosím ještě něco doporučit? Čím víc rad, typů, tak přeci lépe.
  Děkuji Jiroutová

 5. Samuel Evinic

  Dobrý den, doporučím Vám s veterinářem probrat aplikaci léku na nevolnost.

 6. Petr

  Dobrý den, mám dotaz zda má spojitost s ledvinami tento případ. Můj pejsek ,kříženec yorkshira, 10 kg, když leží tak se občas stane, že po něm když vstane zůstává mokrá podložka. Léčí se na onemocnění srdce, nedomykavost srdeční chlopně, cardishurem a Furonem. Je mu 7let. Má toto onemocnění , případně léčba spojitost s ledvinami nebo se jedná o jiný problém???? Děkuji vám za odpověď

 7. Samuel Evinic

  Dibrý den, na to Vám bez klinického vyšetření a vyšetření krve nedokáže nikdo odpovědět.

 8. Klára Sviridová

  Dobrý den,
  krásný článek. Momentálně řeším problém s ledvinami u 4m štěněte. Výsledky krve nejsou ideální, ale nezhoršují se. Ledviny jsou “slabší”. Vypije cca 4l vody denně, močí neustále, už začíná mít problém moč udržet, tzn. čůrá i vleže. Máme za sebou léčbu 14 dní antibiotiky, stav se nezměnil. Je nějaká možnost, že se stav zlepší, nebo bude pouze na udržovacím režimu? Děkuji za odpověď

 9. Samuel Evinic

  Dobrý den,
  potřeboval bych víc informací, abych se mohl k případu vyjádřit.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *