Rady našich veterinářů

jak ochladit psa

JAK CHRÁNIT ZVÍŘATA PŘED VEDRY

5
(2)

JE VÁM HORKO? NEZAPOMÍNEJTE NA DOMÁCÍ MAZLÍČKY, JIM TAKÉ!

Pokračující vlna veder sužuje nejen lidi, ale i jejich čtyřnohé mazlíčky, jejichž pohodu jim musí zajistit jejich majitelé.

Zejména psi těmito vedry velmi trpí, protože nemají, na rozdíl od lidí, možnost rychlého schlazení se pomocí pocení. Tento fakt způsobuje, že jsou velmi náchylní k život ohrožujícímu přehřátí organizmu. Ještě vyššímu riziku jsou vystavena brachycefalická plemena psů (= psi s krátkým nosem) jako například anglický buldog, francouzští buldočci, bostonští teriéři a mopsové. Jelikož jejich nosy způsobují samy o sobě dýchací obtíže, možnost ochlazení tedy rapidně klesá.

JE NUTNÝ OPALOVACÍ KRÉM PRO PSA?

Některá plemena psů a koček, zejména ta se světlejším zbarvením srsti či s jemnou srstí, jsou náchylná ke spáleninám kůže od slunce. Proto je vhodné používat u nich opalovací krémy – zejména ušní boltce jsou velmi náchylné ke vzniku spálenin. Doporučujeme kvalitní ideálně dětem určený přípravek, vysoký UV faktor (50 a více) a jemnou vrstvu dobře vmasírovat do kůže, aby nedošlo k přílišnému olízání. Existují taky přímo opalovací krémy pro psa a kočku:

Menforsan opalovací krém pro psy a kočky

Přírodní opalovací krém pro psy a kočky SPF 30 Menforsan hydratuje a chrání citlivé části pokožky vašeho psa nebo kočiky (čenich, uši …) před nebezpečnými UVA a UVB paprsky. Bezápachová hypoalergenní formule, která ochrání vašeho mazlíka i po koupání. Tento opalovací krém pro psy a kočky je také užitečný v případě, že váš pes trpí dermatitidou, pooperačními jizvami a obecně před a během venkovní aktivity, a to zejména v letních měsících.

opalovací krém pro psy a kočky

KRÁLÍCI A VEDRA

Taktéž králíky je nutné chránit před přehřátím, vzhledem k tomu, že bývají během teplého období venku v králíkárně či v kleci. Musí mít k dispozici dostatek vody a v každou denní dobu musí být k dispozici stín, do kterého se může králíček schovat.

MUŠÍ LARVY tzv. MYIÁZA – LETNÍ HROZBA

Dalším ohrožením jsou mouchy, konkrétně jejich larvy. Každý den je nutné zkontrolovat králičí kůži na celém těle a velkou pozornost věnovat okolí řitního otvoru a pohlavních orgánů, či pod krkem. Mouchy rády kladou vajíčka do vlhké srsti, kde se líhnou larvy a napadají zapařenou kůži. Při jakékoliv nejistotě ohledně zdravotního stavu králíčka je nutné vyhledat odbornou veterinární pomoc.

JAK OCHRÁNIT DOMÁCÍ PTÁKY PŘED PŘEHŘÁTÍM?

Stejně tak mohou být ohroženi i doma chovaní ptáci, kteří jsou během letních dnů ponecháni venku na zahradách či balkonech na rekreaci. Musí mít k dispozici adekvátní stín, nesmějí být vystaveni dlouhodobě přímému slunečnímu svitu a je nutné hlídat, aby v napáječce nevyschla voda.

OMEZENÍ FYZICKÉ AKTIVITY

Pejsek milující aportování nepřestane aportovat, i když by mu mohlo hrozit přehřátí, nepřemýšlí nad možným rizikem, když bude běhat právě teď na sluníčku. Proto je zodpovědnost na jeho majiteli, aby mu aktivitu během rizikových teplot reguloval. Stejně tak nám se pocitově může zdát, že teplota je již v pořádku, ale nemusí to platit pro našeho chlupatého kamaráda. Přeci jen má na sobě minimálně o vrstvu více! Stejně tak i zvířata obézní a již zmiňovaní pejsci s krátkým nosem jsou v ohrožení i v teplotě, kdy člověku už může být v kraťasech a tričku příjemně.

OSM ZÁKLADNÍCH BODŮ JAK UDRŽET DOMÁCÍ MAZLÍČKY V BEZPEČÍ BĚHEM TROPICKÉHO POČASÍ?

  • Ujišťujte se, že zvíře má stále přístup k čerstvé vodě (např. že miska nevyschla).
  • Udržujte proudění vzduchu.
  • Vyhýbejte se přehnaným aktivitám během horka, platí zejména pro starší psy, pejsky s krátkým nosem nebo ty, s onemocněním plic či srdce (taktéž nadšení aportéři a jinak aktivní pejsci).
  • Poskytujte svému mazlíčkovi možnost ukrýt se do stínu.
  • Sledujte, zda-li se nedostavují známky přehřátí –  jako výrazně zrychlené dýchání s otevřenou tlamou, neklid a ztráta koordinace pohybů.
  • NIKDY nenechávejte žádné zvíře v zavřeném autě (ani na chvíli…i malá chvíle může být příliš dlouhá a může stát zvíře život!!).
  • Ihned vyhledejte veterináře, pokud se Vám nedaří zvíře zchladit.
  • Pokud se obáváme, že zvíře jeví známky přehřátí, měli bychom jej vzít do studené, dobře ventilované místnosti a nabídnout mu vodu k pití, mezitím doporučujeme poradit se s veterinárním lékařem na dalším postupu.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 5 / 5. Celkem hlasů 2

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *