Rady našich veterinářů

přehřátí u psa

Akutní přehřátí u psa | Úžeh u psa | Jak ochladit psa

4.4
(10)

PŘÍBĚH MOPSICE JASMÍNY

Jasmína, až doposud zdravá tříletá vykastrovaná fenka mopse byla přivedena na naši kliniku jednoho srpnového odpoledne pro akutní epizodu kolapsu.

Předtím byla na procházce v parku a majitelé si všimli, že je velmi zadýchaná a začíná být apatická. Nabídli Jasmíně vodu, kterou začala s povděkem hltat, a ihned vyrazili na kliniku.

Při klinickém vyšetření byla naměřena vysoká teplota 40,6 C, velmi zrychlené dýchání až lapání po dechu, zrychlený tep a zarudlé sliznice.

U Jasmíny jsme hned začali s ochlazováním, byla ji podána rychlá infuze. Chladili jsme jí pytlíky s ledem a vlhkým ručníkem.

Po 2 hodinách intenzivní péče se dech upravil, teplota klesla na 38,6 C a zrychlený tep se taky upravil. Jasmína byla po dalších 2 hodinách odevzdána šťastným majitelům do domácí péče.

Jasmína měla štěstí, majitelé zareagovali pohotově a díky jejích rychlé reakci všechno dobře dopadlo.

Bohužel anglický buldok Majky na druhý den takové štěstí neměl. Po dlouhé cestě v neklimatizovaném autě byl jeho stav natolik vážný, že boj s přehřátím nepřežil.

Pamatujte si – Čím rychleji je poskytnuta první pomoc a hospitalizace, tím je vyšší šance na přežití pacienta.

 CO JE TO PŘEHŘÁTÍ U PSA / ÚŽEH ? 

 • Úžeh je akutní, život ohrožující stav, který je charakterizován zvýšením tělesné teploty do bodu, kdy dochází k tepelnému poškození vnitřních orgánů.
 • K úžehu dochází díky pobytu v prostředí s vysokou teplotou, případně po intenzivní tělesné zátěži, či kombinací obojího.

KDO JE NEJVÍC OHROŽEN PŘEHŘÁTÍM?

 • U jakéhokoliv psa může v teplém období dojít k úžehu, ale zejména brachycefalická plemena, psi s laryngeální paralýzou, obézní psi, starší psi a jedinci s kardiovaskulárním onemocněním jsou predisponováni ke vzniku akutního přehřátí a následnému kolapsového stavu, který je akutně ohrožuje na životě. Ob

CO DĚLAT PŘI PŘEHŘÁTÍ U PSA?

 • Okamžité zchlazení a odjezd na nejbližší kliniku, kde budou podány nitrožilně infuze, zajištěny dýchací cesty intubací, bude-li to situace vyžadovat (brachycefalická plemena), přísun kyslíku.
 • INTENZIVNÍ CHLAZENÍ PSA

JAK OCHLADIT PSA V PŘÍPADĚ PŘEHŘÁTÍ?

 1. Prvotního zchlazení lze dosáhnout například, když sáčky s ledem či ledové patrony obalíme tkaninou a přikládáme do oblasti třísel, mezi stehna a do oblasti krku a hřbetu.
 2. Mokrý ručník či namočení celého psa studenou vodou je také v pořádku, možno použít studený fén.
 3. Poté je klíčový co nejrychlejší přesun k veterinárnímu lékaři.
 • CHLAZENÍ PSA

DŮLEŽITÉ INFORMACE O PŘEHŘÁTÍ U PSA

 • Aklimatizace na teplé počasí trvá přibližně 10 až 20 dnů, během přechodu je doporučitelné příliš psa nezatěžovat fyzickou námahou.
 • Časné rozpoznání příznaků úžehu, okamžité chlazení a rychlá hospitalizace jsou klíčem k přežití pacienta.
 • Následné komplikace po zvládnutí akutního přehřátí se odvíjejí od vážnosti poškození vnitřních orgánů vlivem vysoké teploty. Čim dřívější první pomoc a hospitalizace, tím je vyšší šance na přežití pacienta.
 • PES NESMÍ BÝT NIKDY PONECHÁN V ZAVŘENÉM AUTĚ BĚHEM TEPLÝCH DNŮ!!!
 • K akutnímu úžehu mohou stačit minuty.
 • Pootevřené okénko stojícího auta ničemu nepomůže!
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 10

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři