Akutní přehřátí u psa | Úžeh u psa | Jak ochladit psa
PŘÍBĚH MOPSICE JASMÍNY
Jasmína, až doposud zdravá tříletá vykastrovaná fenka mopse byla přivedena na naši kliniku jednoho srpnového odpoledne pro akutní epizodu kolapsu.
Předtím byla na procházce v parku a majitelé si všimli, že je velmi zadýchaná a začíná být apatická. Nabídli Jasmíně vodu, kterou začala s povděkem hltat, a ihned vyrazili na kliniku.
Při klinickém vyšetření byla naměřena vysoká teplota 40,6 C, velmi zrychlené dýchání až lapání po dechu, zrychlený tep a zarudlé sliznice.
U Jasmíny jsme hned začali s ochlazováním, byla ji podána rychlá infuze. Chladili jsme jí pytlíky s ledem a vlhkým ručníkem.
Po 2 hodinách intenzivní péče se dech upravil, teplota klesla na 38,6 C a zrychlený tep se taky upravil. Jasmína byla po dalších 2 hodinách odevzdána šťastným majitelům do domácí péče.
Jasmína měla štěstí, majitelé zareagovali pohotově a díky jejích rychlé reakci všechno dobře dopadlo.
Bohužel anglický buldok Majky na druhý den takové štěstí neměl. Po dlouhé cestě v neklimatizovaném autě byl jeho stav natolik vážný, že boj s přehřátím nepřežil.
CO JE TO PŘEHŘÁTÍ U PSA / ÚŽEH ?
- Úžeh je akutní, život ohrožující stav, který je charakterizován zvýšením tělesné teploty do bodu, kdy dochází k tepelnému poškození vnitřních orgánů.
- K úžehu dochází díky pobytu v prostředí s vysokou teplotou, případně po intenzivní tělesné zátěži, či kombinací obojího.
KDO JE NEJVÍC OHROŽEN PŘEHŘÁTÍM?
- U jakéhokoliv psa může v teplém období dojít k úžehu, ale zejména brachycefalická plemena, psi s laryngeální paralýzou, obézní psi, starší psi a jedinci s kardiovaskulárním onemocněním jsou predisponováni ke vzniku akutního přehřátí a následnému kolapsového stavu, který je akutně ohrožuje na životě. Ob
CO DĚLAT PŘI PŘEHŘÁTÍ U PSA?
- Okamžité zchlazení a odjezd na nejbližší kliniku, kde budou podány nitrožilně infuze, zajištěny dýchací cesty intubací, bude-li to situace vyžadovat (brachycefalická plemena), přísun kyslíku.
JAK OCHLADIT PSA V PŘÍPADĚ PŘEHŘÁTÍ?
- Prvotního zchlazení lze dosáhnout například, když sáčky s ledem či ledové patrony obalíme tkaninou a přikládáme do oblasti třísel, mezi stehna a do oblasti krku a hřbetu.
- Mokrý ručník či namočení celého psa studenou vodou je také v pořádku, možno použít studený fén.
- Poté je klíčový co nejrychlejší přesun k veterinárnímu lékaři.
DŮLEŽITÉ INFORMACE O PŘEHŘÁTÍ U PSA
- Aklimatizace na teplé počasí trvá přibližně 10 až 20 dnů, během přechodu je doporučitelné příliš psa nezatěžovat fyzickou námahou.
- Časné rozpoznání příznaků úžehu, okamžité chlazení a rychlá hospitalizace jsou klíčem k přežití pacienta.
- Následné komplikace po zvládnutí akutního přehřátí se odvíjejí od vážnosti poškození vnitřních orgánů vlivem vysoké teploty. Čim dřívější první pomoc a hospitalizace, tím je vyšší šance na přežití pacienta.
- PES NESMÍ BÝT NIKDY PONECHÁN V ZAVŘENÉM AUTĚ BĚHEM TEPLÝCH DNŮ!!!
- K akutnímu úžehu mohou stačit minuty.
- Pootevřené okénko stojícího auta ničemu nepomůže!