Rady našich veterinářů

zácpa u kočky

ZÁCPA U KOČKY

4.4
(92)

Zácpa je definována jako méně než 3 stolice týdně nebo přítomnost tvrdé stolice s nutností zvýšeného úsilí při vyprazdňování, pocit neúplného vyprázdnění či nutnost manuálního vybavení stolice.

Jednou z funkcí tlustého střeva je hromadění a skladování stolice. Spousta majitelů domácích zvířat je nervózní, pokud domácí zvíře nekálí i třeba několik dní, zejména v období po předchozí anestezii. Ve skutečnosti může tlusté střevo uložit a zadržet stolici produkovanou i několik týdnů. Takže pokud zvíře nekálí jen pár dní, není hned na místě panika.

JEDNODUCHÁ ZÁCPA

Občasné epizody zácpy nemusí být příčinou poplachu. Stolice je neobvykle tvrdá, zvíře tlačí, ale výkaly z konečníku neodchází. V tomto případě může i nemusí být zapotřebí okamžitá veterinární pomoc.

Tlačení bez vypuzení stolice může být příznakem zácpy nebo naopak dlouhodobého průjmu. V obou případech mohou být v trusu přítomny části sliznice nebo dokonce krev. Stejně tak může vypadat obtížné močení, kdy také dochází k tlačení a napínání stěny břicha. Pokud tedy jediným příznakem, který na zvířeti majitel pozoruje, je napětí břišní stěny, nemusí se vždy jednat o zácpu.

Nutkání na močení bez přítomnosti odtoku moči jsou často rizikovou situací, takže pokud má majitel nějaké podezření, je vždy nejlepší ihned vzít kočku a vyhledat veterináře, který ji prohlédne a problém posoudí.

CO ZPŮSOBUJE ZÁCPU U KOČKY?

Jednoduchá zácpa může být způsobena mnoha příčinami:

CHLUPY 

Některé kočky až příliš pečují o svou srst čištěním srsti jazykem (zejména pokud je kůže třeba svědí) a v jejich výkalech se pak nachází velké množství chlupů. Tato příčina je jednou z nejčastějších příčin vzniku zácpy. Problematiku chlupů v žaludku a střevu jsme rozebrali podrobně v jiném článku – Trichobezoáry u kočky či králíka.

CIZÍ TĚLESA A NESTRAVITELNÝ MATERIÁL

Někteří jedinci trpí zlozvykem pojídat štěrk, kameny, kosti nebo rostliny. Produkce stolice s přítomností těchto cizích částic je pak velmi bolestivá, což vede také k napínání a nepohodlí při kálení.

LÉČIVA

Také podávání některých léčiv může mít jako vedlejší účinek vznik zácpy. Jedná se například o léky s účinnou látkou sukralfát a diuretika (léky na odvodnění)

PORUCHA ROVNOVÁHY ELEKTROLYTŮ

Další důležitou příčinou vzniku zácpy, kterou je třeba zkontrolovat, je nerovnováha elektrolytů a to hlavně u starších zvířat. Pokud se zácpa objevuje opakovaně, je třeba provést vyšetření krve na stanovení hladiny těchto elektrolytů.

ANATOMICKÉ PŘEKÁŽKY

Mezi příčiny může patřit také přítomnost nějaké vnitřní překážky, která znemožňuje odchod stolice. Například k tomu dochází u sražených zvířat se zlomenou pánví. Pokud není zlomenina pánve léčena chirurgicky, může dojít k zúžení pánevního kanálu a stolice tak nemůže přes toto zúžení projít. Staré zlomeniny jsou obecně viditelné na rentgenologických snímcích.

ZVĚTŠENÁ PROSTATA U KOCOURŮ

K podobnému zúžení může také dojít u starších kocourů se zvětšenou prostatou. Prostata se nachází těsně pod tlustým střevem a může při svém zvětšení na toto střevo tlačit a zužovat tak jeho vnitřní prostor. Problém většinou vyřeší kastrace. Zvětšená prostata je často dobře hmatatelná přes řitní otvor, ale její velikost je lépe hodnotitelná pomocí rentgenologického snímku.

JAK SE LÉČÍ ZÁCPA U KOČKY?

v podstatě existují 4 možnosti léčby zácpy u koček:

  • změna diety
  • projímadla
  • klystýr
  • chirurgie střeva

LÉČBA ZÁCPY ZMĚNOU KRMENÍ

U jedné izolované epizody zácpy může nebo nemusí být doporučena změna stravy. Existují v zásadě 2 přístupy, které jsou v těchto případech používány. Prvním z nich je přídavek vlákniny do stravy zvířete. Druhý je 
vysoce stravitelné krmivo. 

VLÁKNINA V KRMENÍ PRO KOČKY

Vláknina je složkou potravy, která není vstřebávána trávicím traktem pacienta a přechází následně do tlustého střeva, kde se podílí na objemu stolice. Výsledkem přidání vlákniny je tedy větší, mnohem objemnější stolice, která při svém průchodu způsobuje silnější senzorickou stimulaci tlustého střeva než za normálních okolností. Toto zvýšení stimulace může vést k lepší pohyblivosti střev. Tohoto typu změny stravy se nejsnáze dosáhne tím, že je původní krmivo zaměněno za jiné, dietní s vyšším obsahem vlákniny, které je určeno přímo k použití v případech zácpy. V dnešní době už většina výrobců dietních krmiv pro zvířata má takovéto krmivo ve své nabídce. Pokud dietní krmivo není pro pacienta přijatelné, může být vláknina přidávána do původní stravy v jiné formě,
například:

  • Konzervovaná dýně
  • Obilné otruby
  • Psyllium (rozpustná vláknina, která vzniká vyčištěním obalů semen jitrocele indického )

Veterinární lékař vás poučí, jakou dávku by bylo nejlepší do krmiva přidávat.

VYSOCE STRAVITELNÉ KRMIVO

Druhý přístup je zcela opačný a spočívá v tom, že na tlusté střevo a jeho pohyblivost bude lépe působit menší stolice. V tomto případě se naopak používá vysoce stravitelné krmivo, ale v menších dávkách. Při tomto způsobu krmení je trávicím traktem pacienta vstřebáno větší množství živin a pouze malé množství nevstřebaného krmiva prochází až do tlustého střeva, aby přispělo ke vzniku stolice.

Jedním z problémů provázejících zácpy je to, že stolice je sušší, protože voda je v tlustém střevě vstřebávána do organismu a stolice tak hůře střevem prochází dál. Vláknina pohlcuje ještě více vody a tento problém může zhoršit.

Nízké množství nevstřebané potravy pomáhá naopak vodu obsaženou ve stolici zachovávat. Takovéto diety jsou k dispozici pouze u veterinárních lékařů.

OPAKOVANÁ / CHRONICKÁ ZÁCPA U KOČKY

Při opakované zácpě jsou používány stejné metody jako jsou již zmíněny výše, ale dlouhodobě. Klystýry mohou být používány častěji a léky nebo změna stravy mohou být používány trvale. Zvláště důležité jsou laboratorní výsledky a rentgenologické posouzení dutiny břišní. 

Je třeba zmínit některé další poznámky, které se týkají dlouhodobého používání výše uvedených metod:

PROJÍMADLA PRO KOČKY

Pro majitele koček může být lákavé zakoupit si projímadlo nebo klystýr v lékárně a pokusit se zvířeti ulevit touto cestou i doma. Problémem je, že některé komerčně prodávané produkty, ať se už jedná o projímadla nebo klystýry na řešení zácpy u lidí, jsou pro zvířata toxické a proto by u zvířat neměly být používány bez doporučení veterinárního lékaře.

LAKTULÓZA JAKO PROJÍMADLO PRO KOČKY

Laktulóza patří mezi osmotické projímadla a  disacharidy.

Rozštěpí se až v tlustém střevě, kde už nejsou receptory pro vstřebávání těchto monosacharidů, takže se váže velké množství vody, které zvýší střevní náplň a reflektoricky urychlí průchod střevem.

Laktulóza je obzvlášť hustá a velmi sladká tekutina a pro mnoho zvířat je tato chuť nepřijatelná (ačkoli kočky jsou údajně neschopné vnímat sladkou chuť). Nevhodná chuť tedy často vede k nepřijímání léčiva a jeho výtoku z tlamy do srsti v jejím okolí a na ruce majitele. To pak může být důvodem, proč kočky přestanou pečovat o takto znečištěnou srst.

PŘÍPRAVEK DUPHALAC OBSAHUJE LAKTULÓZU.

KLYSTÝR JAKO ŘEŠENÍ ZÁCPY U KOČKY

Jednoduché izolované epizody zácpy jsou snadno ošetřeny pomocí klystýru. Je ale důležité, aby byl tento zákrok proveden veterinárním lékařem, určitě by se o něj neměli pokoušet majitelé sami doma. Pro pacienta tento zákrok nemusí být zcela pohodlný a majitelé se při domácím ošetření vystavují mimo jiné i riziku pokousání a poškrábání.

 Proto je nejlepší nechat provedení klystýru vždy na odbornících.Veterinář může zvířeti také naordinovat krátkodobou léčbu. Jedná se zejména o podávání látek změkčujících stolici jako je laktulóza (přípravek Duphalac) nebo polyethylenglykol nebo mohou být podány léky, které zvyšují normální pohyblivost tlustého střeva, jako například cisaprid nebo bisacodyl.

Pokud není účinná výše popsaná lékařská péče, může být provedena subtotální kolektomie (viz níže).

OBSTIPACE NEBO ZÁCPA?

ZÁCPA NEBO OBSTIPACE?

Když se zácpa stane trvalým a stálým problémem, je správnější používat termín “obstipace”. Pacient trpící obstipací není schopen efektivně nebo úplně vyprázdnit obsah tlustého střeva (70% postižených tvoří kocouři, 30% kočky). Ucpané tlusté střevo je rozšířené a plné velkého množství tvrdé stolice. Pacient se cítí nepohodlně, často dochází k tlačení bez odchodu stolice, je letargický, ztrácí chuť k jídlu a zvrací. Můžeme nacházet malé kousky trusu v okolí domu nebo v kočičím záchodku. Někdy tekuté fekální sekrety prochází kolem tvrdé stolice a vedou majitele k nesprávnému názoru, že zvíře má průjem.

RTG SNÍMEK KOČKY S TĚŽKOU OBSTIPACÍ 

MANUÁLNÍ VYBAVENÍ STOLICE

Obvykle je jediným způsobem, jak tento stav zmírnit úplná “de-obstipace”, což je proces, vyžadující často anestezii. Pacient je hydratován pomocí infuze, a zatímco je pacient ještě vzhůru, jsou podávány některé klystýry. Toto pomáhá zvlhčit tvrdou stolici a někdy může napomoci jejímu odstranění. Poté je pacient uveden do anestezie a stolice je z tlustého střeva odstraněna manuálně rukou. Pokud je ale tlusté střevo přeplněno, často tento postup nemusí být zcela účinný, protože část stolice není úplně dostupná.

Neexistuje žádný způsob, jakým lze předpovědět frekvenci, se kterou musí být tento postup opakován u daného pacienta. Pro určení zda už je tento postup nutný stačí jednoduše posoudit nepohodlí a chování pacienta doma.

Pokud pacientův stav přešel z jednoduché jednorázové zácpy do obstipace, není vhodné podávat diety s vysokým obsahem vlákniny!

CHIRURGICKÉ ŘEŠENÍ OBSTIPACE U KOČKY

U koček může být trvalým vyřešením problému obstipace chirurgické odstranění postiženého tlustého střeva – SUBTOTÁLNÍ KOLEKTOMIE. Tento postup není u psů tak účinný jako u koček. Chirurgický zákrok obecně eliminuje potřebu různých změkčovačů stolice, klystýrů atd. Zácpa je v tomto případě následně nahrazena řidší konzistencí trusu, a i když se po několika měsících může konzistence stolice upravit do normálu, je třeba počítat i s tím, že tato změna konzistence na řidší může být trvalá. Pacienti po chirurgickém odstranění tlustého střeva vypadají mnohem lépe, cítí se pohodlněji a většina majitelů je s výsledky nadmíru spokojena.

KOMPLIKACE SUBTOTÁLNÍ KOLEKTOMIE

Přesto je důležité si uvědomit, že chirurgické odstranění tlustého střeva je velkou operací a nese s sebou i některé problémy, které mohou být znepokojující:

Bakteriální populace v tlustém střevě je obrovská (až desetkrát vyšší než bakteriální populace v tenkém střevě). Toto vyvolává obavy z úniku bakterií do dutiny břišní. Infekce by pak snadno mohla způsobit v břichu zánět a stát se až smrtelnou komplikací.

Nejedná se v žádném případě o běžnou komplikaci, ale je důležité o ní vědět a při výskytu jakýchkoli pooperačních problémů, jako je snížení chuti k jídlu nebo letargie toto ihned nahlásit veterináři, zvláště pak pokud se pacient stabilizuje a změna je náhlá. K tomuto úniku bakterií, pokud k němu vůbec dojde, obvykle dochází přibližně třetí den po operaci. Horečka je známkou infekce, ale rektální měření teploty by majitelé neměli provádět doma, vzhledem k blízkosti chirurgické rány po odstranění tlustého střeva. Pokud je přítomna infekce, pravděpodobně po prohlédnutí pacienta veterinářem budou předepsána antibiotika. 

REGENERACE PO KOLEKTOMII A PROGNÓZA

V průběhu regenerace po operaci jsou často doporučována dietní krmiva. Obvykle jde o vysoce stravitelná krmiva podávaná proto, aby se minimalizovalo množství vyprodukované stolice. Asi 20% koček, které trpí přetrvávajícími problémy s uvolňováním stolice, musí zůstat trvale na takovéto dietě. 

Není neobvyklé, že pacienti i několik dní po operaci odmítají jídlo. Kočky však nesmí být bez jakékoli výživy déle než 5 dní. Proto může pooperační stav vyžadovat ruční krmení nebo podávání krmení přes sondu. Vznik jizvy v oblasti chirurgického zákroku (tzv. striktura) může vést k zúžení střeva a opětovnému vzniku zácpy. Pokud k tomuto dojde, je nutné provést druhou operaci, při které je odstraněna zúžená část střeva. 

Většina koček s tímto však problém nemívá.

Výsledky operace jsou popsány jako “dobré až vynikající”.

PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 92

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Comments (2)

  1. David

    Dobrý den,

    mám kočku po sražení autem , poranění nebylo tak velké takže operace nemusela proběhnout, ale pan veterinář říkal, že může nastat zužení pánevního kanálu, které může nastat i po půl roce od zranění. Dá se nějak předejít tomuto stavu nebo mám jenom vyčkávat ?

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den,
    záleží od toho jak moc je fraktura dislokovaná. Každý případ je jiný.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *