CUKROVKA U KOČEK
Cukrovka je spolu s hypertyreózou jednou z nejčastějších hormonálních poruch u koček.
Injekce inzulínu a přísná dieta jsou většinou nedílnou součásti managementu pacienta.
Starší kočky a ty, které trpí nadváhou, jsou nejvíce vystaveny riziku vzniku diabetu.
Mezi příznaky patří zvýšené močení, nadměrná žízeň a úbytek hmotnosti.
CO JE TO CUKROVKA / DIABETES ?
Kočky trpí cukrovkou stejně jako lidi. Znamená to, že jejich slinivka nevytváří dostatek inzulínu, nebo jejich tělo má nedostatečnou odpověď na tento hormon. Inzulín je potřebný k pohlcení glukózy (cukru) do krevního oběhu po jídle a transportu do buněk, aby se jim umožnilo prospívat a růst. Kočka s diabetem tedy není schopna kontrolovat hladinu glukózy v krvi. Je-li hladina cukru v krvi nebezpečně vysoká, nazýváme tenhle stav jako hyperglykémie. Naopak při příliš nízkých hladinách glukózy mluvíme o hypoglykémii.
KTERÝ TYP CUKROVKY MAJÍ KOČKY ČASTĚJI?
Na rozdíl od psů, kočky postižené diabetem trpí víc druhým typem cukrovky, které je způsobeno abnormalitami v pankreatu. To je velmi podobné druhé formě cukrovky u lidí. Forma typu jedna, která je běžná u psů, ale velmi vzácná u koček, je způsobena autoimunitní odpovědí, která ničí buňky, které zpracovávají inzulín v pankreatu. Diabetes u koček může být někdy sekundárním onemocněním nebo se může vyvíjet v reakci na určité léky.
PŘÍZNAKY CUKROVKY U KOČKY:
- Častější močení
- Nadměrná žízeň
- Zvýšený hlad
- Hubnutí
- Zvětšení jater
- Špatná kvalita srsti
- Slabost
- Častější infekce močového měchýře
- Zvracení
- Kolaps
HUBNUTÍ
Úbytek hmotnosti je důležitým příznakem diabetu u koček. U diabetu typu I i typu II nejsou buňky v těle schopny absorbovat glukózu z krve a stávají se hladovými po energii. Pro získání energie, kterou potřebují, se tělo obrací k jiným zdrojům, rozkládá tuky a bílkoviny, aby krmily buňky bez glukózy. Tento rozpad má za následek ztrátu hmotnosti i přes zvýšenou chuť k jídlu.
POLYDIPSIE A POLYURIE
Polydipsie neboli nadměrná žízeň a močení mohou také signalizovat diabetes u kočky. Vysoké hladiny glukózy v krvi mohou způsobit, že tělo vylučuje nadměrné množství glukózy v moči (protože moč tvoří ledviny filtrující krev). Tato vysoká koncentrace glukózy v moči může skutečně vytáhnout nadměrné množství vody do moči, což má za následek zvýšený objem moči, zvýšenou ztrátu moči, sklon k dehydrataci a kompenzační zvýšení žízně.
NEUROPATIE
Ve vzácných případech nekontrolovaného diabetu mohou kočky pociťovat poškození nervů v zadních končetinách, což má za následek „plantigrádní“ postoj zadních končetin (chůze nebo postavení „dolů v hlezna“).
VYSOKÝ TLAK / HYPERTENZE
Domácí zvířata s diabetem mají zvýšené riziko vzniku vysokého krevního tlaku (hypertenze). To může vést k poškození orgánů, včetně mozku, ledvin a očí.
ZÁNĚTY MOČOVÝCH CEST
Vzhledem k tomu, že diabetičtí mazlíčci mají v moči glukózu, jsou vystaveni zvýšenému riziku bakteriálních infekcí v močovém traktu. Tyto infekce se obtížně léčí a mají tendenci se objevovat opakovaně. Tím se vytváří začarovaný kruh, protože infekce kdekoli v těle mohou znesnadnit regulaci diabetu, což vede k většímu množství glukózy v moči a většímu riziku infekce. Pokud takové infekce postihnou také ledviny, může dojít k akutnímu selhání ledvin a dlouhodobému poškození ledvin.
ČETNOST VÝSKYTU CUKROVKY U KOČEK
Diabetes může postihnout kočky všech věkových kategorií a plemen, ale je častější u dospělých a starších koček. (Náš nejmladší pacient s diabetem byl 8 měsíční mainecoon)
Cukrovka je častější u těch koček, které trpí nadváhou a jsou málo aktivní Existují také důkazy o tom, že určitá plemena, například barmská, mají genetickou predispozici. Kočky, které dostávají hormonální antikoncepci mají největší riziko rozvoje diabetu. Vyšší riziko je také u koček na dlouhodobé terapii steroidy.
DIAGNOSTIKA CUKROVKY
Ačkoliv symptomy mohou jasně poukazovat na diabetes, bude třeba provést testy k potvrzení diagnózy a vyloučení dalších onemocnění s podobnými příznaky.
MĚŘENÍ HLADINY CUKRU
Diabetes je diagnostikován měřením koncentrací glukózy v krvi a moči. Kromě toho se vás veterinář zeptá na jakékoli klinické příznaky, včetně zvýšené žízně a močení a hubnutí navzdory zvýšené chuti k jídlu. Tyto příznaky mohou znamenat, že vaše kočka má cukrovku, i když mohou být způsobeny i jinými onemocněními. Použití krevního testu k diagnóze diabetu není vždy jednoduché, protože zdravé kočky ve stresu mají často vysoké koncentrace glukózy v krvi (tzv. hyperglykémie). Z tohoto důvodu mohou mít některé kočky, které nemají diabetes, dočasně zvýšené koncentrace glukózy v krvi, když jsou kontrolovány na veterinární klinice.
FRUKTOSAMIN V KRVI
V nejasných případech změříme kočce koncentraci molekuly zvané fruktosamin v krvi. Koncentrace fruktosaminu jsou zvýšeny u koček s chronickým diabetem a nepředpokládá se, že by byly významně ovlivňovány stresovou hyperglykémi. Stresovou hyperglykémii může vyvolat samotná návštěva u veterináře, takže fruktosamin je velmi užitečný při určování skutečného stavu glukózy v kočce a při ověřování diagnózy diabetu u koček.
LÉČBA CUKROVKY U KOČEK
CÍLE LÉČBY
Mezi cíle léčby koček s diabetem patří:
- Obnovení normální koncentrace glukózy v krvi (kontrola glykémie)
- Minimalizace nebo odstranění příznaků hubnutí
- Minimalizace nebo odstranění příznaků zvýšené žízně a močení
- Normalizace chuti k jídlu
INZULÍN
Kočky s diabetem jsou nejčastěji léčeny injekčním inzulínem. Orální léky pro člověka (hypoglykemické léky), jako je například glipizid, zřídka fungují při kontrole diabetu u koček. Inzulín v tabletkách ani v sirupu neexistuje a je nutné jej podávat ve formě podkožních injekcí.
Většina koček s diabetem bude potřebovat inzulínové injekce, obvykle dvakrát denně, přibližně po 12 hodinách. Injekce se obvykle podává podkožně tenkou jehlou nebo inzulínovým perem a měla by být pro kočku téměř bezbolestná . Pravděpodobně budete muset testovat hladinu glukózy v krvi vaší kočky odebráním malého vzorku krve s drobnou lancetkou. Váš veterinář vám ukáže, jak podávat inzulínové injekce a provádět jakékoli testy moči nebo glukózy.
Na trhu existuje několik typů inzulínů, nejčastěji se používá psí Caninsulin nebo lidský Lantus (glargin insulin). Výběr inzulínu a počáteční nastavení dávky vždy provádí veterinární lékař.
Mnozí majitelé domácích zvířat jsou pochopitelně znepokojeni tím, že dávají injekce zpočátku, ale brzy se to naučí. Možná zjistíte, že budete potřebovat další pár rukou, abyste pomohli udržet kočku stále na injekcích, zejména ze začátku léčby. Je velmi důležité přesně dodržovat pokyny vašeho veterináře a dodržovat pravidelný denní režim, abyste se ujistili, že hladina inzulínu v kočce je udržována na bezpečné úrovni. Vždy zkontrolujte, zda máte správné koncentrace inzulínu v injekčních stříkačkách a ujistěte se, že je uchováváte v chladničce po celou dobu.
DIETA PŘI CUKROVCE
Vedle inzulínu je dieta a udržení hmotnosti pod kontrolou nesmírně důležitou součástí zvládání diabetu. Kočky s nadváhou budou muset zhubnout. V některých případech to může snížit závažnost diabetu a v ojedinělých případech ho zcela vyřešit. Cvičení je také důležitou součástí hubnutí. Váš veterinář vám poradí, jaká strava nejlépe vyhovuje vaší kočce. Obecně platí, že dieta s nízkým obsahem sacharidů je prospěšná pro diabetické kočky. Existují diety specificky formulované pro kočky s diabetem dostupné od veterinářů. Pokud se vaše kočka potuluje, je dobré říct sousedům o její nemoci, aby nebyli v pokušení jí nakrmit. Přečtěte si více o tom, jak zhubnout obézní kočku.
Optimální načasování jídla pro diabetické kočky je kontroverzní. Mnozí veterináři doporučují krmení v době injekce inzulínu, aby se zabránilo nebezpečné hypoglykémii v krvi. Neexistuje však žádný definitivní důkaz, že načasování nebo frekvence jídla u diabetických koček je chrání před hypoglykémií vyvolanou inzulínem.
Osobně se mi ale u pacientů osvědčilo krmení v pravidelných intervalech s podáním inzulínu po jídle.
TIPY JAK ZVLÁDNOUT LÉČBU CUKROVKY U KOČKY
- Zvládnete to! Léčení vaší kočky může vypadat obtížně, ale pro většinu majitelů se brzy stane rutinou.
- Spolupracujte velmi úzce se svým veterinářem, abyste dosáhli nejlepších výsledků léčby.
- Jakmile je vaše kočka diagnostikována, je nejlepší zahájit inzulinovou terapii co nejdříve.
- Monitorování domácí glukózy může být velmi užitečné.
- Sledování příjmu vody u kočky, úroveň aktivity, chuť k jídlu a hmotnost mohou být prospěšné.
- Nízkosacharidová dieta pomáhá diabetickým kočkám udržovat správné hladiny glukózy.
- Při pečlivé léčbě může diabetes vaší kočky jít do remise.
- Pokud vaše kočka vykazuje známky hypoglykémie (letargie, slabost, třes, záchvaty, zvracení), aplikujte na dásně med, roztok glukózy nebo dextrózový gel a okamžitě kontaktujte veterináře.
DOMÁCÍ MONITORING A MANAGEMENT KOČIČÍHO DIABETIKA
Pro efektivní monitoring léčby je potřeba dělat takzvané glykemické křivky. Glykemická křivka spočívá v měření hladiny cukru v krvi v průběhu dne, nejméně tedy 12 hodin, ideálně v průběhu 24 hodin.
Glykemickou křivku můžeme měřit i na veterinární klinice, což je jednodušší pro majitele, ale významně zkresluje výsledky.
Kočka je lehce stresovatelné zvíře a stres z hospitalizace, cizího prostředí a lidí zvedá hladinu cukru v krvi. Proto je pro dlouhodobý monitoring nejlepší, zvládne-li dělat glykemickou křivku majitel sám doma.
JAK ZMĚŘIT HLADINU CUKRU U KOČKY?
Měří se hladina cukru použitím glukometrů. Dostupné jsou jak glukometry humánní, tedy určené pro lidi, a veterinární, které jsou nastaveny přímo na zvířata. Humánní jsou levnější a jsou proto využívány nejčastěji, je ale potřeba počítat s mírným zkreslením výsledku. Humánní glukometr měří o něco vyšší hodnoty, než jsou reálné. Pokud s tímto zkreslením počítáme, ničemu to nevadí. Humánní glukometr může jít překalibrovat dle laboratorních výsledků tak, aby hodnoty odpovídaly skutečným kočičím hodnotám. Nám se dlouhodobě nejlépe osvědčil glukometr FreeStyle Optium od firmy Abbot.
JAK ODEBRAT KOČCE KREV?
Nejjednodušší je odebrat kapku krve bodnutím jehly do ušního boltce. Tato metoda je nebolestivá a snadno dostupná. Je potřeba píchnutím udělat opravdu kapičku dostatečně velkou, protože vytlačováním se můžou hodnoty lehce měnit. Tuto techniku odběru Vám rádi předvedeme na klinice.
JAK ČASTO MUSÍM MĚŘIT GLYKÉMII?
Pro provedení glykemické křivky je nutné měřit co dvě hodiny. Pokud je tohle nesplnitelné, stačí i každé 4 hodiny, ale je větší riziko, že nezachytíme hraniční hodnoty. Proto by sme se měli snažit měřit opravdu každé 2 hodiny.
Naopak častější odběr může kočku více stresovat.
V den provedení glykemické křivky dodržujeme režim krmení a inzulinu tak, jak je kočka zvyklá, neděláme žádné změny.
Při zapisování hodnot vždy zaznačíme, kdy a kolik toho kočka sežrala, a taky, kdy byl podán inzulin a v jakém množství.
Výslednou glykemickou křivku vždy hodnotí veterinární lékař, majitel si nikdy sám nezvyšuje ani nesnižuje dávku inzulinu bez konzultace s veterinářem!
JAK ČASTO STANOVOVAT GLYKEMICKOU KŘIVKU?
V období stabilizace je vhodné provádět glykemickou křivku každý týden. Pokud je kočka stabilní, to znamená, že žere, nehubne, nepřibírá, pije a močí normálně, není potřeba provádět glykemickou křivku.
Po každé úpravě dávky inzulinu nebo jakékoliv jiné změně v režimu se glykemická křivka opakuje týden po dané změně.
JAKÉ JSOU CÍLOVÉ HODNOTY GLYKEMICKÉ KŘIVKY?
Nejnižší naměřená glykemie by neměla klesnout pod 4,5 mmol/l.
Nejvyšší by neměla přesáhnout 14 mmol/l.
HODNOTY GLUKÓZY JSOU POŘÁD PŘÍLIŠ VYSOKÉ. CO S TÍM?
Rozhodně nezvyšujeme dávku bez konzultace s veterinářem. Veterinář křivku zhodnotí a určí další postup.
NEJČASTĚJŠÍM DŮVODEM PROČ KOČKA NA INSULIN NEREAGUJE TAK, JAK BY SE OČEKÁVALO JE NESPRÁVNÁ TECHNIKA APLIKACE INSULINU.
Jakákoliv odchylka v skladování a aplikaci inzulinu snižuje jeho účinnost. Inzulin glargine v přípravku Lantus je citlivý na změny pH, nesmí se proto nikdy s ničím ředit. Jeho skladování je možné jak v lednici, tak i mimo ní, ale teplota skladování musí být stálá.
Samotná aplikace by měla být do podkoží. Příliš krátká jehla způsobí aplikaci přímo do vrstvy kůže, odkud se inzulin špatně vstřebává. Je taky dobré střídat místa aplikace a po aplikaci zajistit, aby se kočka pohybovala, protože pohyb usnadňuje vstřebávání.
DŮVODY PROČ HLADINA CUKRU NEKLESÁ JE NEDODRŽOVÁNÍ DIETY A MANAGEMENTU.
U koček, podobně jako u lidí, sehrává obezita a nadbytek uhlohydrátů v rozvoji cukrovky obrovskou roli. Proto chceme u obézní kočky s cukrovkou dosáhnout snížení hmotnosti a krmit dietou s vysokým obsahem bílkovin a co nejmenším obsahem uhlohydrátů. Důležitý je ale i pohyb, který kromě snížení hmotnosti snižuje i rezistenci vůči inzulinu, a organizmus tak na inzulin odpovídá mnohém lépe.
Je potřeba diétní doporučení opravdu dodržovat a vyvarovat se podávání pamslků a jiných nevhodných krmiv. Doporučujeme zaznamenávat, co a v jakém množství kočka jí. Z těchto záznamů někdy veterinář lehce odhalí příčinu nestabilní hladiny cukru.
Pokud aplikujeme inzulin správně a dodržujeme dietu, může trvat cca týden, než se hladina cukru ustálí. Pokud ale hladiny cukru pořád přesahují 14 mmol/l, můžeme po konzultaci s veterinářem zvýšit dávku inzulinu.
Dávka inzulinu se ale nemůže zvyšovat do nekonečna a pokud kočka nereaguje na vysokou dávku inzulinu, příčinou bývá jiný, skrytý problém.
Velice často jsou to záněty v dutině ústní, zvýšená funkce štítné žlázy nebo selhání ledvin. Proto je důležité tyto parametry pravidelně sledovat.
NEBEZPEČÍ HYPOGLYKÉMIE: JAK JÍ ROZPOZNAT A CO DĚLAT?
Hypoglykemie je snížení hladiny cukru v krvi pod 4 mmol/l.
Při správné aplikaci inzulinu v správné dávce u stabilní kočky je riziko vzniku hypoglykemie minimální. Nastává zejména u koček, kterým majitel omylem nebo svévolně podá vyšší dávku inzulinu, u koček, které přestanou žrát nebo u koček, které začnou silně zvracet.
Hypoglykemie se projevuje jako abnormální hlad, zvýšená úzkost, únava, svalové křeče až záškuby, v těžkých případech až ztráta vědomí.
Pokud rozeznáte příznaky hypoglykemie u své kočky, okamžitě navštivte veterinární pracoviště.
Jako rychlou první pomoc ještě před odjezdem můžete podat kočce glukózu v prášku (např. Glukopur), nebo velmi účinný a snadno aplikovatelný je včelí med. Naberte med na prst a natřete ho kočce na horní patro. Tahle metoda je bezpečná i u koček s postiženým vědomím, které nejsou už schopné sami polykat.
HYPERGLYKEMIE A DIABETICKÁ KETOACIDÓZA
Může nastat i opačná situace, kdy je hladina cukru hodně vysoká a přetrvává ve vysokých hodnotách delší dobu. To má za následek zvýšené odbourávání tuků a uvolnění tzv. ketonů do krve. Dochází k metabolickému rozvratu a tenhle stav je nutné bezodkladně řešit na veterinárním pracovišti.
Příznaky jsou nápadná letargie, zvýšené pití a močení, typický je acetonový zápach z tlamy.
S tímhle problémem se setkáváme ale spíš u neléčených zvířat.
PREVENCE CUKROVKY U KOČEK
I když existují některé faktory, které způsobují diabetes, kterému nelze zabránit (např. predispozice plemene), existuje mnoho kroků, kterými můžete zabránit vzniku diabetu u koček. Zahrnují následující:
IDEÁLNÍ KONDICE A HMOTNOST
Pomozte svým kočkám dosáhnout a udržet ideální tělesnou kondici. Důležité je neposuzovat samostatně jenom hmotnost kočky, ale také jejich svalovou hmotu a tělesný tuk. Zeptejte se svého veterináře, aby vám pomohl posoudit stav vašeho zvířete. Ideální pomůckou je stanovení BCS indexu podle následující tabulky:
OPTIMÁLNÍ VÝŽIVA KOČKY
Krmte své koťata a kočky dietou, která je pro ně co nejvíce přirozená – to obvykle znamená vyšší obsah proteinů a nižší obsah sacharidů. Dlouhodobé krmení dietou s vysokým obsahem uhlohydrátů zvyšuje riziko vzniku obezity a diabetu u koček. Jak správně krmit kočku si můžete přečíst v samostatném článku.
ELIMINACE STRESU
Snažte se bytové kočce obohatit životního prostředí, abyste snížili její stres a zvýšili její psychickou pohodu. Za tímhle účelem lze využít třeba kočičí stromy, tunely nebo obyčejné kartónové krabice.
PRAVIDELNÉ KONTROLY U VETERINÁŘE
Bez ohledu plán očkování, vezměte kočku ke svému veterinárnímu lékaři alespoň jednou za rok ke každoročnímu vyšetření. Důkladné klinické vyšetření může odhalit první, někdy velmi jemné, známky onemocnění. Navíc většina majitelů doma svoje kočky neváží. proto je kontrola u veterináře vždy spojena s vážením a posouzením trendu ve vývoji hmotnosti. Roční a někdy i dvakrát ročně prováděná veterinární vyšetření jsou klíčová pro prevenci mnoha nemocí zvířat a mimořádných událostí.
PRAVIDELNÉ VYŠETŘENÍ MOČI A KRVE
Zeptejte se svého veterináře na pravidelné rutinní vyšetření krve a moči. K diagnostice diabetu je nutná krev i moč. I když jsou výsledky těchto testů normální, budou to dobře vynaložené peníze. Vyloučíte cukrovku, stejně jako celou řadu dalších poruch, a stanovíte si normální normální výsledky vašeho domácího mazlíčka, které budou v případě budoucích problémů neocenitelné.
POZOR NA NĚKTERÉ LÉKY
Při léčbě jiných chronických stavů buďte opatrní při užívání steroidů (zejména dlouhodobě působících nebo „depotních“ injekčních přípravků) u obézních koček. Steroidy se běžně používají v léčbě kočičího „astmatu“ (také označovaného jako kočičí alergická bronchitida), zánětlivého onemocnění střev a chronických kožních alergií. Glukokortikoidy (steroidy) snižují účinnost inzulínu v těle kočky a vytvářejí inzulín-rezistentní stav a diabetes. Zejména pokud je vaše kočka s nadváhou, důkladně projednat užívání a potenciální vedlejší účinky těchto léků s veterinářem před jejich podáním. Při správném použití a za správných okolností mohou být glukokortikoidy nezbytné na záchranu života a život zlepšující léky, ale je důležité poznamenat, že nejsou bez rizika vedlejších účinků.
Podobné účinky má hormonální antikoncepce koček, proto je lepší kočky vykastrovat.
DLOUHODOBÁ PROGNÓZA U KOČEK S CUKROVKOU
I když neexistuje žádný lék na kočičí diabetes, toto onemocnění lze obvykle menežovat poměrně dobře. Kočky s dobře kontrolovaným diabetem mohou žít mnoho let vysoce kvalitního života. Některé kočky mohou ztratit potřebu inzulínové léčby (nazývané „remise“), ale i v těchto případech se doporučuje, aby majitelé i nadále sledovali opakovaný výskyt klinických příznaků diabetu a udržovali kočku na dietě s nízkým obsahem sacharidů.
PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH: