Rady našich veterinářů

HOT SPOT DERMATITÍDA

4.5
(79)

CO JE TO HOT SPOT?

Psí hot spoty jsou červené, zapálené kožní léze také známé jako pyotraumatická dermatitida nebo akutní mokvavá dermatitida. Tyto názvy přesně popisují zánětlivé kožní změny vyvolané škrábáním, které se objevují rychle, jsou potaženy slizem a mohou obsahovat hnis. Hot spoty lze nalézt kdekoli na těle psa, ale nejčastějšími místy jsou hlava, nohy a boky. Tyto bolestivé, páchnoucí vředy mohou být velmi zjevné nebo mohou být skryty pod matnou srstí.

JAK VYPADÁ HOT SPOT U PSA?

Hot spot je kulatá, červená, jemná, oblast kůže pokrytá matnými vlhkými chlupy. Může se vyvíjet tak rychle, že měří několik centimetrů v průměru. Jeden nebo více hot spotů může být přítomných najednou. Nejvíce se vyvíjí na tělě, krku a hlavě.

CO ZPŮSOBUJE HOT SPOTY?

Hot spoty jsou obvykle způsobeny sebepoškozováním, když si pes škrábe svědivé místo tak energicky, že vytvoří otevřenou ránu. Psi se škrábou z mnoha důvodů, ale bez ohledu na příčinu, hot spoty jsou nepříjemné. Když pes olizuje bolavé místo, dráždí povrchová nervová zakončení v kůži, která stimuluje svědění a následuje další olizování, kousání a škrábání. Tento cyklus lízání-svědění je základem pro vlastní traumu, která způsobuje hot spoty. Hot spot se může dramaticky zvětšit velikost ve velmi krátkém časovém období. Zejména u dlouhosrstých psů mohou počáteční léze uniknout pozornosti majitele. Při horkém počasí se může hot spot během pár hodin zvětšit několikanásobně. Hot spoty větších velikostí často silně páchnou a pes je cítit již na dálku.

Hot spoty jsou způsobeny stejným typem bakterií, které normálně žijí v malém počtu na povrchu kůže. Tento typ infekce není obvykle nakažlivý pro člověka nebo ostatní psi. Rozvíjí se, když škrábání a kousání narušují normální bariérovou funkci a umožňují bakteriím přerůstání. Jakmile se bakterie šíří, způsobují ještě větší podráždění a bolest. Dlouhosrsté plemena psů a plemena s hustou podsadou, jako jsou zlatí retrívři, jsou náchylné k vytváření hot spotů, pravděpodobně kvůli špatné ventilaci v jejich srsti.

Co způsobuje podráždění, které iniciuje hot spot? Nejčastěji se vyvíjejí hot spoty v místě poštípání blechou. U pacienta nemusí být žádné další důkazy o blechách. Méně běžné příčiny zahrnují alergie, ušní infekce, problémy s análními váčky, rostlinný materiál v srst a další dráždivé látky. Nejčastěji vznikají hot spoty během horkého, vlhkého počasí.

NEJČASTĚJŠÍ PŘÍČINY HOT SPOTŮ

  • Hypersenzitivita na bleší kousnutí – nejčastější.
  • Jiné parazity, zejména pokud se vyvíjí přecitlivělost na parazita.
  • Alergické kožní onemocnění – atopie, přecitlivělost na potraviny.
  • Anální váčky- jejich ucpání nebo infekce.
  • Špatný stav srsti.
  • Zánět ucha
  • Dráždivá kontaktní dermatitida.
  • Bolestivé muskuloskeletální stavy.
  • Psychózy.
Hot spot u mopsíka
Hot spot u mopsíka

OBOJEK JAKO PŘÍČINA HOT SPOTU?

Příčinou hot spotu může být i nesprávný výběr obojku pro psa. Zejména u plemen s dlouhou srstí může dojít vlivem příliš širokého a příliš utaženého obojku k zapaření kůže a následnému rychlému rozvoji hot spotu. Výběr obojku proto nepodceňujte. Se správným výběrem obojku Vám pomůže článek Velký průvodce obojky pro psy – jak vybrat ten správný

JAK SE LÉČÍ HOT SPOT?

Prvořadým cílem v léčbě hot spotu je zastavit drbání, aby se pes dál nezraňoval. Pak je cílem zastavit probíhající povrchový zánět kůže a zabránit rozvoji hluboké kožní infekce.

PRVNÍ POMOC PŘI HOT SPOTU DOMA

Takže prvním krokem při léčbě horkých míst je zastavení sebepoškozování. Ale jak zastavit psa od olizování, kousání a poškrábání? Máme několik možností:

  • Ochranný límec – zastaví psa od lízání hot spotu. Ideální první pomoc, pokud ho máte doma.
  • Obvaz pokrývající postižené místo působí jako překážka v lízání než se pes dostane k veterináři.
  • Antibakteriální šampon / roztok – rychlé ošetření kožního boláku šamponem s chlorhexidinem může psovi výrazně ulevit.

Poraďte se se svým veterinářem dříve, než začnete užívat jakékoli léky!

Mnoho lokálních preparátů může velmi ztížit následnou diagnostiku!

LÉČBA VYVOLÁVAJÍCÍ PŘÍČINY HOT SPOTU

Často je potřeba použít kombinaci všech možností k zastavení svědění. Mezitím je třeba řešit vyvolávající příčinu hot spotu.

  • Pokud je hot spot vzniklý v důsledku zánětu análních žláz, budou muset být vyléčeny.
  • Pokud je příčinou alergie na blechy, nasazujeme rychle působící preparáty proti blechám.
  • Pokud je příčinou artróza, může Vám veterinář předepsat nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), nebo jiné léky proti bolesti (gabapentin je běžnou volbou).
  • V případě atopické dermatitídy nebo jiné alergie u psa vám může veterinář nasadit léky jako je Cytopoint nebo Apoquel nebo doporučit hypoalergenní jídlo.
  • Záněty ucha budou léčeny podle vyvolávající příčiny: svrab, kvasinky nebo bakterie.
  • Pokud se pes nudí nebo je problémové chování důvodem, proč se pes traumatizuje, může být řešením trénink a modifikace chování, další cvičení a obohacení a / nebo léky, jako jsou antidepresiva (fluoxetin, klomipramin, amitriptylin).
  • Pokud je příčinou zanedbaná srst, vyhledejte psí kadeřnici.

LOKÁLNÍ LÉČBA HOT SPOTU

Pro úspěšný léčebný plán je rozhodující ostříhání srsti v okolí hot spotu. Hot spot se hojí rychleji, pokud jsou chlupy odstraněny tak, že léze může správně zaschnout. Počáteční ošetření psa může být natolik bolestivé, že je někdy lepší psa lehce sedovat.

Po ostříhání by měla být léze dezinfikována roztokem /šamponem chlorhexidinu, který zabíjí bakterie. Z postiženého místa vždy odebíráme otiskový preparát na cytologii. Cytologie nám dá rychlo odpověď na otázku jestli léze způsobují kvasinky, bakterie nebo řasy. Podle toho můžeme pak nasadit cílenou léčbu. Používají se většinou krémy, gely nebo spreje s kombinací účinných látek. U rozsáhlých hot spotů nebo rychle se šířících se používají i celková antibiotika a protizánětlivé léky.

PREVENCE HOT SPOTŮ

  • Dobrá ochrana proti blechám a parazitům po celý rok.
  • ostříhání srsti na krátko v létě.
  • Pravidelné koupání s antibakteriálními šampony u citlivých psů.
  • Pravidelné čištění uší a análních žlázek.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 79

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *