Anální žlázky

anální žlázky

Anální žlázky

CO JSOU ANÁLNÍ ŽLÁZKY?

Po stranách řitního otvoru se u psů a koček fyziologicky vyskytují anální váčky známé také jako anální žlázky. Představíme-li si ciferník hodin, anální žlázky se vyskytují na 4. a 8. hodině. Anální žlázy jsou uloženy mezi vnitřním a vnějším análním svěračem, což jsou svaly, které drží stolici uvnitř rekta. Tyto váčky jsou běžně naplněny zapáchajícím sekretem, který má různou konzistenci. Tento sekret může být hustý a tmavý, vodnatý a průsvitný a někdy dokonce hutný. Všechny typy těchto konzistencí jsou normální. Jediný sekret považovaný za skutečně abnormální je ten, který obsahuje krev. Každý váček komunikuje s vnějším prostředím pomocí rourovitého vývodu, který vyúsťuje do řitního otvoru. Zvířata mají anální žlázky pro zachování pachové stopy a k sebeobraně. Vskutku, psi a kočky si při kontaktu navzájem očichávají oblast pod ocasem, kde cítí pach z análních žlázek. Tekutina také napomáhá lubrikaci stolice během vyprazdňování se. Povrch stolice je potažen tímto sekretem. Majitelé zvířat by měli vědět, že anální žlázky jsou normálně vyprazdňovány během standardního kálení.

 

PROČ PES SÁŇKUJE?

Někteří pacienti nedokáží žlázky vyprazdňovat normálně, což vede k ucpání žlázek. Takzvané sáňkování je nejčastější klinický příznak pozorovaný u zvířat s ucpanými análními žlázkami. Když zvíře zasáňkuje jednou, nemusí to hned znamenat ucpání žlázek, avšak při opakovaném sáňkování by mělo být zvíře vyšetřeno veterinárním lékařem. Mezi další potenciální klinické příznaky patří nadměrné lízání řitního otvoru, namáhavé vyprazdňování, abnormálně tvarovaná stolice, krev na povrchu stolice a/nebo kolem řitního otvoru, vokalizace během vyprazdňování. Nedoporučujeme, aby se majitelé pokoušeli anální žlázky vyprazdňovat sami. Je lepší počkat, až zvíře začne sáňkovat a poté jej dovézt k veterinárnímu lékaři. Proč? Vývody análních žlázek do řitního otvoru jsou velmi úzké. Při neadekvátním nebo opakovaném vymačkávání análních váčků se vytváří významný zánět kolem těchto vývodů. Tento zánět ucpává vývody a může vést k nutnosti opakovaného vymačkávání žlázek veterinářem a ke vzniku abscesů. Sáňkování nemusí nutně znamenat problémy s análními žlázkami. Další možné příčiny tohoto chování jsou – kožní alergie, potravní hypersenzitivita, střevní paraziti (např. tasemnice nebo škrkavky), nebo bolest zad.

JAK SE LÉČÍ NEMOCNÉ ŽLÁZKY?

Středně ucpané žlázky mohou být jednoduše řešeny pouze vyprázdněním sekretu. U pacientů s mírným zánětem a ucpáním žlázek může být doporučená sedace pro provedení výplachu váčků. Lokální terapie nebo systémová antibiotika stejně tak jako léky na bolest by měly být předepsány.
U zvířat s nadměrnou váhou je tendence k opakovanému vracení problému, protože nejsou schopny vyprázdnit žlázky tak efektivně, jako zvířata s ideální váhou. Zvířata by proto měla být udržována v optimální tělesné kondici, což zmírňuje výskyt ucpaných análních žlázek. Bylo zaznamenáno, že zánět análních váčků může být způsoben i alergiemi nebo potravní hypersenzitivitou. S každým ucpáním žlázek se vyvíjí možnost zjizvení a zúžení jejich vývodů. Pro zvířata, u kterých se opakovaně vyskytují problémy s análními žlázkami, je na zvážení jejich chirurgické odstranění.

GLANDEX

Nově je na trhu dostupný preparát Glandex. Glandex je doplňkové krmivo, speciálně vyvinuté pro psy, kteří mají problémy s análními žlázkami. Glandex obsahuje dokonale vyvážené množství vlákniny a dalších klíčových složek důležitých pro prevenci nejčastějších příčin problémů s análními žlázkami a podporu jejich přirozeného vyprazdňování.

Glandex je doplňkové krmivo pro psy se zaručenými výsledky vyvinuté za účelem omezení problémů s análními žlázkami u psů.

Jedinečné složení představuje vědecký průlom v řešení těchto problémů, navíc je efektivnější a zároveň šetrnější než časté vymačkávání análních žlázek. Klíčové složky Glandexu jsou sestaveny tak, aby fungovaly již zevnitř, podchytily všechny skryté příčiny problémů s análními žlázkami a psům pomohly vyprazdňovat anální žlázky přirozeně.

  • Podporuje zdravé anální žlázky
  • Výsledky během 3-5 týdnů podávání
  • Doporučeno veterináři
  • Skvělá chuť žvýkacích válečků
  • Zcela přírodní složení, vysoce kvalitní suroviny
Shrnutí: Anální žlázky a jejich sekret slouží zvířatům k nonverbální komunikaci a identifikaci jedince. Žlázky nevymačkávejte doma sami, poraďte se se svým veterinárním lékařem.