Rady našich veterinářů

anální žlázky

Anální žlázky

4.6
(46)

CO JSOU ANÁLNÍ ŽLÁZKY?

Po stranách řitního otvoru se u psů a koček fyziologicky vyskytují anální váčky známé také jako anální žlázky. Představíme-li si ciferník hodin, anální žlázky se vyskytují na 4. a 8. hodině. Anální žlázy jsou uloženy mezi vnitřním a vnějším análním svěračem, což jsou svaly, které drží stolici uvnitř rekta. Tyto váčky jsou běžně naplněny zapáchajícím sekretem, který má různou konzistenci. Tento sekret může být hustý a tmavý, vodnatý a průsvitný a někdy dokonce hutný. Všechny typy těchto konzistencí jsou normální. Jediný sekret považovaný za skutečně abnormální je ten, který obsahuje krev. Každý váček komunikuje s vnějším prostředím pomocí rourovitého vývodu, který vyúsťuje do řitního otvoru. Zvířata mají anální žlázky pro zachování pachové stopy a k sebeobraně. Vskutku, psi a kočky si při kontaktu navzájem očichávají oblast pod ocasem, kde cítí pach z análních žlázek. Tekutina také napomáhá lubrikaci stolice během vyprazdňování se. Povrch stolice je potažen tímto sekretem. Majitelé zvířat by měli vědět, že anální žlázky jsou normálně vyprazdňovány během standardního kálení.

PROČ PES SÁŇKUJE?

Někteří pacienti nedokáží žlázky vyprazdňovat normálně, což vede k ucpání žlázek. Takzvané sáňkování je nejčastější klinický příznak pozorovaný u zvířat s ucpanými análními žlázkami. Když zvíře zasáňkuje jednou, nemusí to hned znamenat ucpání žlázek, avšak při opakovaném sáňkování by mělo být zvíře vyšetřeno veterinárním lékařem. Mezi další potenciální klinické příznaky patří nadměrné lízání řitního otvoru, namáhavé vyprazdňování, abnormálně tvarovaná stolice, krev na povrchu stolice a/nebo kolem řitního otvoru, vokalizace během vyprazdňování. Nedoporučujeme, aby se majitelé pokoušeli anální žlázky vyprazdňovat sami. Je lepší počkat, až zvíře začne sáňkovat a poté jej dovézt k veterinárnímu lékaři. Proč? Vývody análních žlázek do řitního otvoru jsou velmi úzké. Při neadekvátním nebo opakovaném vymačkávání análních váčků se vytváří významný zánět kolem těchto vývodů. Tento zánět ucpává vývody a může vést k nutnosti opakovaného vymačkávání žlázek veterinářem a ke vzniku abscesů. Sáňkování nemusí nutně znamenat problémy s análními žlázkami. Další možné příčiny tohoto chování jsou – kožní alergie, potravní hypersenzitivita, střevní paraziti (např. tasemnice nebo škrkavky), nebo bolest zad.  

JAK SE LÉČÍ NEMOCNÉ ŽLÁZKY?

  Středně ucpané žlázky mohou být jednoduše řešeny pouze vyprázdněním sekretu. U pacientů s mírným zánětem a ucpáním žlázek může být doporučená sedace pro provedení výplachu váčků. Lokální terapie nebo systémová antibiotika stejně tak jako léky na bolest by měly být předepsány. U zvířat s nadměrnou váhou je tendence k opakovanému vracení problému, protože nejsou schopny vyprázdnit žlázky tak efektivně, jako zvířata s ideální váhou. Zvířata by proto měla být udržována v optimální tělesné kondici, což zmírňuje výskyt ucpaných análních žlázek. Bylo zaznamenáno, že zánět análních váčků může být způsoben i alergiemi nebo potravní hypersenzitivitou. S každým ucpáním žlázek se vyvíjí možnost zjizvení a zúžení jejich vývodů. Pro zvířata, u kterých se opakovaně vyskytují problémy s análními žlázkami, je na zvážení jejich chirurgické odstranění.  

GLANDEX

Nově je na trhu dostupný preparát Glandex. Glandex je doplňkové krmivo, speciálně vyvinuté pro psy, kteří mají problémy s análními žlázkami. Glandex obsahuje dokonale vyvážené množství vlákniny a dalších klíčových složek důležitých pro prevenci nejčastějších příčin problémů s análními žlázkami a podporu jejich přirozeného vyprazdňování.  

Glandex je doplňkové krmivo pro psy se zaručenými výsledky vyvinuté za účelem omezení problémů s análními žlázkami u psů.

Jedinečné složení představuje vědecký průlom v řešení těchto problémů, navíc je efektivnější a zároveň šetrnější než časté vymačkávání análních žlázek. Klíčové složky Glandexu jsou sestaveny tak, aby fungovaly již zevnitř, podchytily všechny skryté příčiny problémů s análními žlázkami a psům pomohly vyprazdňovat anální žlázky přirozeně.

  • Podporuje zdravé anální žlázky
  • Výsledky během 3-5 týdnů podávání
  • Doporučeno veterináři
  • Skvělá chuť žvýkacích válečků
  • Zcela přírodní složení, vysoce kvalitní suroviny

Shrnutí: Anální žlázky a jejich sekret slouží zvířatům k nonverbální komunikaci a identifikaci jedince. Žlázky nevymačkávejte doma sami, poraďte se se svým veterinárním lékařem.

Operace análních váčků – Chirurgické odstranění

Pokud má pacient vracející se potíže s análními váčky i přes adekvátní léčbu, máme ještě další možnost v podobě jejich chirurgického odstranění.

Velké množství psů trpí opakovanými záněty. To se projeví zejména obsahem krve či hnisu v sekretu žlázek. Zánět může způsobit hromadění hnisu a následně může anální žlázka prasknout. Toto jsou velmi nepříjemné obtíže a mnozí z majitelů trpí se svými svěřenci.

Mnohdy léčba antibiotiky není dostatečně účinná a je třeba provádět výplachy análních váčků spolu s aplikací lokálně působících antibiotik.

Tato procedura se však nemusí obejít bez nutnosti pacienta sedovat a nemusí zaručit dlouhodobě pozitivní výsledek.

Chirurgické odstranění análních váčků bývá považováno za konečné řešení potíží. Není důležité jakého charakteru potíže jsou, neboť odstraněním váčků potíže s nimi zpravidla zmizí. Anální váčky je nutné citlivě odpreparovat od okolní tkáně, kterou tvoří vnitřní a vnější anální svěrač. Povrchové rány nejsou nijak velké a nevyžadují speciální péči. Pacient musí mít po dobu 14dnů nasazen ochranný límec. Jsou podávána antibiotika a léky tišící bolest. Po odstranění kožních svorek je pacient bez omezení.

Pacient po provedeném odstranění análních váčků. Po stranách řitě jsou dvě malé rány.
Pacient po provedeném odstranění análních váčků. Po stranách řitě jsou dvě malé rány.

Komplikace, které se se zákrokem pojí mohou být relativně časté. Jejich četnost rapidně klesá spolu se zkušeností chirurga. Zpravidla se může jednat o infekci v ráně (anální otvor je velmi blízko a tak i zdroj infekce), bolestivost, neúplné odstranění tkáně váčků (každý nepatrný kousek tkáně bude neustále vytvářet nový sekret) a anální inkontinence vyplývající z traumatizace análního svěrače. Tato komplikace je nejvíce obávanou a nejhůře řešitelnou. Na našem pracovišti se však vyskytuje velmi zřídka a vždy se jednalo o přechodný jev.

Cena za odstranění análních váčků se pohybuje mezi 10 a 15 tisíci dle velikosti pacienta.

Pacient je propuštěn do domácího ošetřování ještě v den zákroku, tedy hospitalizace nebývá nutná. Pacient opouští kliniku bdělý a je schopen chůze.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Celkem hlasů 46

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Martin Daníček je vedoucím chirurgem kliniky. Věnuje se ortopedii, chirurgii tvrdých i měkkých tkání a stomatologii. Více informací o veterináři