Otrava čokoládou u psa
Málokterý čtyřnohý kamarád pohrdne lákavě vonícím kouskem tabulky čokolády, čokoládovou figurkou či bonbonem. Je známo, že čokoláda jako pamlsek je naprosto nevhodná. Avšak setkáváme se s případy, kdy v nestřežený okamžik zvíře pozře na stole odložený kus čokolády, otevře si skříňku s cukrovím, vyhrabe koš s odpadky a tak podobně. Pro tyto situace vám přinášíme článek, ve kterém se dovíte, co vás může čekat a co byste v takovéto situaci měli udělat.
PROČ JE ČOKOLÁDA PRO PSA TOXICKÁ?
Čokoláda je pochutina vyráběná z kvašených, pražených a mletých zrnek tropického kakaového stromu Theobroma cacao. Obsahuje theobromin, theofylin a kofein, látky patřící do skupiny methylxantinů. Koncentrace theobrominu v čokoládě je asi 3-10x větší než kofeinu, ke klinickým příznakům otravy ale přispívají oba.
LD50 (smrtelná dávka) kofeinu a theobrominu je 100 – 200mg/kg ž.hm.. K projevům intoxikace a úhynu zvířete může dojít i při mnohem nižších dávkách, závisí zde na individuální citlivosti jedince k těmto látkám. Pro lepší představivost – obecně platí, že při přijetí 20mg/kg dochází většinou ke zvracení, průjmu a většímu příjmu tekutin, 40-50mg/kg se dostavují kardiologické účinky těchto látek, 60 a více mg/kg dochází k neurologickým příznakům.
! Mějme na paměti, že 62,5g mléčné čokolády je potenciálně smrtelná dávka pro 1kg vážícího psa !
PŘÍZNAKY OTRAVY ČOKOLÁDOU
Při otravě čokoládou dochází nejdříve ke zvracení, průjmu, častému močení, hyperaktivitě, srdečním arytmiím, vzestupu teploty, třesu až ke křečím. Možný je výskyt zánětu slinivky břišní vzhledem k množství tuku obsaženého v čokoládě. Dále se může objevit močení s krví, svalová slabost, pomalá srdeční frekvence a dehydratace. Zvíře hyne v komatu, smrt nastává v důsledku srdečního a dechového selhání.
Pokud vaše zvíře pozřelo čokolodádu a jste schopni dohledat obal s uvedeným složením, doporučujeme orientačně vyplnit tabulku toxixity.
PRVNÍ POMOC PŘI OTRAVĚ ČOKOLÁDOU
V případě, že pozorujete na svém zvířeti některý z výše uvedených klinických příznaků nebo si nejste jistí, zda pozřené množství je pro vaše zvíře toxické, kontaktujte urychleně veterinárního lékaře!
Jste-li v situaci, kdy se nemůžete k veterináři dostavit, mezi první pomoc ihned po pozření čokolády patří dekontaminace, tj. vyvolání zvracení a podání živočiného uhlí v dávce 1-4g/kg živé hmotnosti zvířete. Pozor! Zvracení nikdy nevyvoláváme, pokud se u zvířete již objevily klinické příznaky otravy!!!