Rady našich veterinářů

Jak seznamovat kočky

4.5
(41)

JAK SEZNAMOVAT KOČKY?

Seznamování koček je mnohem náročnější než seznamováni lidí. Kočky, na rozdíl od toho, co se o nich říká, nejsou samotáři a mít kočičího společníka je pro mnohé z nich přínosné. Je však důležité zmínit, že to jsou zvířata teritoriální a proces představení další kočky vyžaduje jistý cit. Pokud kočky hodíte do jedné místnosti s myšlenkou “však to bude nějak fungovat”, zaděláte kočkám leda na trauma a v nejhorším budete riskovat, že se fyzicky napadnou. Špatné, či uspěchané seznámení může z vašich koček udělat zaryté nepřátele. Pokud kočky seznámíte správně, otevřete dveře kočičímu přátelství dokořán.

KOČKY NA POZORU

Zajisté znáte některé ze staromódních příznivců metody “zavřeme je dohromady, však se zařídí”. Některým lidem mohla tato metoda vyjít – ale za jakou cenu? Jak stresující to muselo pro kočky být? A staly se z koček skutečně spřátelená zvířata, nebo si jen rozdělily území na poloviny? Pokud jako chovatel nevidíte znaky agrese, neznamená to, že se kočky již navzájem nestresují. Tato metoda je vůči kočkám neetická, riskantní a neefektivní. Proč by někdo vystavoval své kočky riziku?

ZVOLTE SPRÁVNÝ ZPŮSOB JAK KOČKY SEZNÁMIT

Dle našich zkušeností je lepší brát seznamování krok za krok a neuspěchat ho. Kočky se nejprve mohou seznámit sluchem (pokud obě mňoukají), pak se čichem (v kontrolovaném prostředí) pak se vidět (opět v kontrolovaném prostředí) a nakonec může dojít ke skutečnému “fyzickému” seznámení (u kterého bychom rádi podtrhli důležitost pozitivního dojmu situace). Samozřejmě se kočky mohou navzájem i olíznout a jen doufáme, že se samou chutí nepokoušou.

OBĚ KOČKY SE MUSÍ CÍTIT BEZPEČNĚ

Správný průběh seznámení klade důraz na emoční potřeby obou koček. Z pohledu již zabydlené kočky se jedná o vetřelce v jejím teritoriu. Z pohledu nové kočky se jedná o nepřátelské cizí území. Obě kočky se musí cítit bezpečně. Pokud budou mít dojem, že nemají bezpečné místo, sklouznou k pudu sebezáchovy a pak vás nemine vystrčení drápků a boj. Pokud však mají obě pocit, že jejich komfortní zóna nebude narušena, nic nehrozí. Obě kočky potřebují místo, ve kterém se mohou postupně uklidnit, tím spíš, že se jedná o velký zásah do jejich života. Již zabydlená kočka nemusí chápat proč se má najednou dělit o své území a nově příchozí nemusí zvládat nový domv. A novou kočku. A nové lidi. Je to pro obě strany příliš mnoho stresu!

PRVNÍ KROK: ZAŘIĎTE KOČKÁM ÚTOČIŠTĚ

V jedné z místností můžete připravit pro nově příchozí kočku bezpečné útočiště. To jí dá spoustu času, aby se seznámila s novým okolím trochu lepším způsobem. Pro ni je stěhování příliš stresující a jistě ocení klid před tím, než se jí pokusíte seznámit s vaší stávající, již zabydlenou, kočkou. Útočistě nováčkovi umožní nabrat síly pro normální fungování. Čím víc kočku uklidníte, tím vyšší šanci budete mít na úspěšné seznámení.

ÚTOČIŠTĚ PRO NOVOU KOČKU

Útočistěm se může stát jakákoliv uzavíratelná místnost, ve které nesmí chybět miska na vodu a jídlo, toaleta, několik útulných míst k odpočinku, škrabadlo a hračky. Pokud jste kočku přivezli v přepravce, nechte ji otevřenou v nové klidné místnosti a poskytněně tak vašemu mazlíčkovi čas si věci prohlédnout. Může být vyčerpaná, vystrašená a vystresovaná a je proto lepší, dát jí čas se s novým prostředím obeznámit. Přepravka s jejím vlastním zápachem je ideálním místem pro start.

KOČIČÍ TUNELY

Pro vystrašenou kočku pak můžete instalovat papírové kočičí tunely, které jí poskytnou bezpečný úkryt při cestě ke zdrojům potravy. V tunelu se nebude bát, že bude na očích a bez problému najde misku s jídlem nebo kočkolit. Ke stejnému účelu poslouží i krabice s vyřezanými dírami. Tak se nebude muset schovávat pod postelí nebo ve skříni. Pokud bude nováček trávit většinu času v různých skrýších kvůli strachu a neznámé situaci, sníží se pravděpodobnost dobrého seznámení s vaší kočkou na minimum.

VÍM, ŽE TAM JSI!

I když vaše kočka novou neuvidí, její přítomnost vycítí i přes zavřené dveře. Toto je úplně normální. Díky tomu, že nové kočce poskytnete místnost jen pro ni, vaše kočka pochopí, že z jejího teritoria se ukrojí jen kousek a nemusí se tak rovnou dělit o celé místo, které má ve zvyku obývat sama.

DRUHÝ KROK: KRMENÍ JE ČAS PRO TRÉNINK

Klíčem k úspěšnému představení nové kočky je dát oběma důvod, aby se měly rády. Nemůžete je jen oddělit na nějaký čas a poté otevřít dveře a čekat, že k sobě kouzelně najdou cestu. Potřebují vidět, že ze vzájemné společnosti pramení něco dobrého. Nejlepším způsobem, jak toho docílit, je krmení a pamlsky. Pamatujte si, že jídlo je dobrým motivačním prostředkem. Krmte kočky tak, že umístíte potravu na obou stranách dveří kočičího útočiště. Jak daleko od dveří záleží jen na tom, jak moc kočky na společnost té druhé reagují. Pokud se kočka nepřiblíží na víc jak dva metry ke dveřím, nechte misku v dostatečném odstupu, ale v rámci její komfortní zóny.

Časem pak misky přibližte blíže a blíže.

Pokud jedna z koček jí rychleji, než ta druhá, můžete do misky položit nějakou překážku, která ji zpomalí. Krmení můžete také natlačit blíže k okrajím misky, takže kočce bude trvat déle, než všechno sní a misku vylíže. Nedávejte kočkám během tréniku příliš jídla, volte střídmost. Je lepší je krmit častěji a ukončit tak každé krmení s příslibem dalšího.

TŘETÍ KROK: NECHTE PRACOVAT JEJICH ČICH

PONOŽKOVÁ METODA

Toto je metoda, která se ověřila léty praxe, je jednoduchá a stačí k ní pár čistých ponožek. Vezměte si do ruky čistou ponožku a jemně s ní třete kožíšek nové kočky kolem čumáku. Ponožka tak načichne jejím přirozeným pachem. Kolem čumáku se totiž vylučují feromony, které se normálně tvoří v různých žlázách. Feromony, které vznikají kolem čumáku, tlamy, brady, čela a licních kostí jsou takzvané “přátelské” feromony. Kočky totiž třou svůj obličej kolem míst, kde se cítí bezpečně.

Použitím takové ponožky tak uměle vytvoříte pocit přátelství, který druhá kočka z ponožky vycítí.

Ponožku pak dejte své stávající kočce blízko pelíšku, aby tak sama mohla zahájit pátrání po čIchu. Zatímco kočka pátrá a zkoumá nový pach, doporučujeme použít kliker k navození pozitivního pocitu, který si kočka asociuje s vůní ponožky. Doporučujeme vám, abyste kliker používali u každé činnosti v níž kočku chcete podpořit. Negativní chování klikerem ignorujte. Například, pokud si kočka ponožku očichá, klikněte a kočku odměňte. Když si pak kočka ponožky nevšime a nebude se jí vzrušovat, klikněte a odměňte ji. Použitím ponožky dáte kočkám dostatek času na postupné seznamování a to velmi bezpečnou cestou, u níž se nemusíte obávat ztráty kontroly. Kočka, která si ponožku očichá, tak může zvolit vlastní tempo a nemusíte se bát, že by se navzájem mohly zranit. Ponožku pak samozřejmě otřete i vaší dosavadní kočce o čumák, stejně jako jste to udělali nováčkovi a ponožku pak dejte k blízkosti pelíšku nového člena vaší kočičí rodiny.

Výměnu ponožek můžete provádět jak často uznáte zapotřebí.

Použití klikeru doporučujeme, ale není nutné. Pokud se pro jeho používání rozhodnete, doporučujeme vám kočku odměnit pamlskem za všechno chování, které považujete za správné. Pokud se vám pamlsky nelíbí, použijte příděl potravy. Tento způsob tréninku však funguje pouze pokud budete doržovat v krmení systém a nebudete do toho kočkám jídlo dávat k dispozici po celý den. Pokud jste byli doposud zvyklí krmit libovolně a dávat kočce jídlo k dispozici po celý den, doporučujeme vám toto přehodnotit, jelikož je jídlo výborným tréninkovým způsobem výchovy a kočky nikdy nebudou muset hladovět.

ODMĚŇOVÁNÍ PŘI SEZNAMOVÁNÍ

Pokud hovoříme o odměňování dobrého chování, mějte na paměti, že chování nemusí kočky zvládat na výbornou. Odměňujte i neutrální postoj vůči cizímu pachu, jako například tím, že kočka kolem ponožky projde. Nemusí se v ponožce vyloženě válet radostí. I malý krok vpřed je krokem vpřed a jako chovatele vás zajímá hlavně to, jestli na pach reagují kočky v klidu a s přijetím. Nyní nastává čas, aby si i nováček prohlédl nové sídlo a roznesl kolem svůj pach. Toto je třeba provést za vašeho dohledu a proto svou první kočku zavřete do jiné místnosti, zatímco novou kočku pustíte z jejího “útočiště” a necháte ji se po domě volně procházet.

Doporučujeme vám dělat toto cvičení i několikrát denně.

Pokud máte pocit, že je vaše první kočka klidná, nechte ji prozkoumat i pokoj, ve kterém jste zatím schovávali novou kočku. Kočky můžete přemístit navzájem v přepravkách do opačných místností a poté je vypustit, aby situaci prohlédly samy. V blízkosti mějte hračky a věci, kterými mazlíčky rozptýlíte. U první kočky záleží na jejích reakcích vůči novým podnětům a proto víte-li, že nereaguje na novotu zrovna dobře, dejte jí více času. Konec konců – svou kočku znáte lépe a záleží i na vašem úsudku. Pro novou kočku je toto ale ideální příležitost, jak si věci sama prohlédnout v naprostém bezpečí.

ČTVRTÝ KROK: KUK NA TĚ!

Další krok zahrnuje otevření dveří “útočiště nováčka” na škvíru během krmení. Kočky krmte v dohledu ale zároveň v dostatečném odstupu od sebe, aby se necítili ohroženě. Krmte krátce s malým množstvím jídla a zkuste raději krmit několikrát denně na menší porce. Lepší je kočičí trpělivost nezkoušet a dávat jim spíše důvod k tomu, aby se těšily na další krmení. Pokud jedna z koček vyrazí vpřed, dveře jednoduše zavřete. Ke zjednodušení si na kliku natáhněte provázek, kterým dveře lehce zavřete i na dálku.

PÁTÝ KROK: DVEŘE DOKOŘÁN

Kdy k tomuto kroku přistoupit? To záleží jen na situaci, jaká na bytě panuje. Není možné přesně říct, kdy můžete dveře nechat dokořán. Musíte sami poznat, kdy jsou kočky natolik spokojené a klidné. Pokud však stále cítíte napětí při společném krmení, na plně otevřené čas rozhodně není. Seznamování by se nemělo uspěchat. S každým krokem si dejte na čas a podle reakcí koček poznáte, kdy je na čase přejít k dalšímu.

SÍŤ VE DVEŘÍCH

Pokud se obáváte, že když otevřete dveře kočkám dokořán a jedna na druhou zaútočí, můžete do dveří nainstalovat síťovinu, která kočky zadrží. Toto kočkám umožní se vidět bez možnosti útoku. Když krmení skončí, dveře zavřete. Můžete také použít dětskou ohrádku, u které můžete během otevření dveří stát a mít tak nad celou situací dostatečnou kontrolu. I když přes ohrádku mohou kočky přeskočit, vytvoříte tak jak fyzickou, tak mentální bariéru, která jim během krmení pomůže situaci nepodlehnout, aby se mohly v klidu najíst. Pokračujte s trénováním, kdy se kočky navzájem vidí a dostávají pamlsky a postupně čas, během kterého se kočky mohou vidět, zvyšujte.

Pokračujte s trénováním klikerem

Zatímco budete postupně protahovat čas u kterého kočky navzájem vystavíte, používejte klikr a odměňujte dobré chování. Klikejte i v případě, že kočky zrovna nezlobí. Jako třeba, když kolem sebe kočky projdou a nebudou na sebe syčet. A také platí, že pokud kliker nemáte, odměňujte kočky alespoň jídlem, pohlazením a pozitivním přístupem.

HRAJTE SI

Zkuste si s kočkami interaktivně hrát a povzbudit tak jejich pocit, že společná hra = dobrá zkušenost. Hrajte si s nimi paralelně pomocí tyče s upevněnými hračkami na koncích nebo požádejte o pomoc někoho z rodiny. Takto si kočky budou hrát se svou vlastní hračkou ale dohromady. Není dobré aby kočky o jednu hračku soutěžily a riskovat tak pocit utlačení nebo zastrašení. Podporujte aktivity, které si užijí obě.

POSLEDNÍ KROK: ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ VAŠICH MAZLÍČKŮ

Ať už kočky žijí ve velkém domě nebo v bytě, snažte se pro ně připravit prostředí, ve kterém se budou cítit dostatečně bezpečně. Místo, kde se mohou bavit a odpočívat a kde bude mít každý svůj prostor. Použijte víceúrovňová odpočívadla, kočicí bidla a skrýše v různých výškách. Pokud použijete prostředky pro vytvoření vetrikálního prostoru, tedy svislá šplhadla, pelíšky ve výšce a visuté mosty, značně pomůžete kočkám v jejich pocitu kontroly nad svým územím a budou se s vámi cítit jistěji a příjemněji. Nebudou mít pocit, že na ně číhá zezadu nebezpečí a vizuální kontrola nad obydlím jim dá lepší možnost projevit svou sílu a statut, než jakákoliv fyzická konfrontace.

OBOHACENÍ ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ KOČKY

Obohaťte jejich životní prostředí abyste své mazlíčky rozptýlili od nezbedností, dali jim možnost vybít energii a mít u toho zábavu. Pořiďte jim interaktivní dávkovače potravy, škrabadla nebo hračky se kterými si budou schopny hrát i o samotě. Jejich pozornost snadno odpoutáte i příhodně umístěným krmítkem pro ptáky u okna, kde kočky mohou lenošit a pozorovat svět okolo. Mějte více než jednu kočičí toaletu a více než jedno škrabadlo. Ty by se neměly nacházet ve stejné místnosti, aby si kočky nekřížily cesty. Důležité věci – jako vodu a krmení, umístěte na jejich oblíbené místo. To dá kočkám více na výběr a přispěje k jejich dobrému společnému soužití. Pokračujte s krmením přes den za přítomnosti obou koček a mějte na paměti, že jíst z jedné misky jim nemusí být vždy příjemné. Proto doporučujeme misky dvě a to i z důvodu, že jedna z koček bude v budoucnosti na speciální dietě.

A NA ZÁVĚR PAMATUJTE – NENÍ RADNO VĚCI USPĚCHAT

Vždy zvolte tempo, které bude příjemnější té z koček, která je více napjatá. Pokud je jedna z koček připravena se spřátelit a druhá zatím ne, budete se muset podřítit kočičce se špatnou náladou. Seznamování koček může trvat a stojí za to zvýšit šance obou na vytvoření dobrého vztahu tím, že si dáte načas.

PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Celkem hlasů 41

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři