EOSINOFILNÍ KOMPLEX U KOČEK
CO JE TO EOSINOFILNÍ KOMPLEX?
Kočičí eosinofilní komplex (v angličtině feline eosinophilic granuloma complex) je onemocnění projevující se třemi způsoby. Jedná se o kočičí eosinofilní vřed, dále eosinofilní plaky a do třetice eosinofilní granulom.
PŘÍZNAKY EOSINOFILNÍHO KOMPLEXU
EOSINOFILNÍ VŘED
Eosinofilní vřed se zpravidla vyskytuje jako léze na vrchním pysku, nebo kolem něj. Může začít jako malá eroze na kůži, která se postupně začne zvětšovat, opuchne a mění se ve vředovité ložisko. Zpravidla tyto léze vypadají dramaticky, ale nebývají bolestivé ani svědivé, nejsou-li následně infikované.
EOSINOFILNÍ PLAK
Eosinofilní plaky se zpravidla vyskytují jako léze na břiše a vnitřních stehnech. Léze jsou mírně vyvýšené oproti okolní kůži, dobře ohraničené, červené, občas s rozbrázděným povrchem a mohou být značně velké. Tyto léze bývají často svědivé (kočky si je mají tudíž tendenci olizovat) a často jsou sekundárně infikované bakteriemi.
EOSINOFILNÍ GRANULOM
Eosinofilní granulom je léze vyskytující se zpravidla na stehnech, obličeji nebo v tlamě. Na kůži je léze dobře ohraničená, vyvýšená, nodulární až lineární, tuhé konzistence. Barva může být růžová a povrch rozbrázděn – vředovitý. Granulomy v tlamě jsou zpravidla vyvýšené, bílé až růžové noduly či plaky vyskytující se na jazyku nebo na patře. Léze zpravidla nejsou svědivé.
PŘÍČINY A PŘENOS NEMOCI
Eosinofilní komplex u koček není choroba jako taková, nýbrž symptomy (příznaky) nějakých skrytých obtíží. Může se jednat o projev potravní alergie, kontaktní alergie, dále hypersenzitivity na parazity, či alergie na pyl/prach a další možné alergeny. V některých případech není možné odhalit konkrétní skrytou příčinu, která příznaky spouští, a u takovýchto zvířat uvažujeme o genetické komponentně.
KOMPLIKACE A PROGNÓZA
Všechny výše popsané formy eosinofilního komplexu jsou běžné a postižená kočka může mít jeden, dva či všechny tři typy lézí najednou. Samice mohou být postiženy častěji, ale příznaky se mohou vyvinout u kočky jakéhokoliv věku, plemene či pohlaví.
Jelikož se nejedná o onemocnění jako takové, ale reakci těla na zpravidla vnější podnět, prognóza závisí na odhalení příčiny a možnosti její terapie. Pokud je příčina odhalena, tak terapie s sebou nese dobrou prognozu.
LÉČBA EOSINOFILNÍHO KOMPLEXU
Úspěšná terapie závisí na určení skryté hypersenzitivity či alergie a její následné léčbě. Steroidy jsou často používány a jsou nápomocné pro vyhojení lézí. Dále může být použit cyklosporin, který má velmi dobré imunosupresivní účinky a je vhodný u případů, kde dochází k časté recidivě. (Vzhledem k možným nežádoucím reakcím jako je spouštění latentní toxoplazmózy nebo jiných nemocí určitě není lékem první volby. U koček s přístupem ven by se neměl používat vůbec)
DIAGNOSTIKA EOSINOFILNÍHO KOMPLEXU
Diagnoza je stanovena na základě klinických příznaků, seškrabu kůže a mikroskopického vyšetření, které vyloučí potenciální napadení parazity či sekundární bakteriální / kvasinkové infekce. Cytologické vyšetření postižené kůže nebo sliznice je nejpřínosnější. Nejspolehlivější je histopatologické vyšetření z biopsie postižené kůže nebo sliznice.
Další diagnostika pro odhalení skryté alergie či hypersenzitivity je klíčová. Zpravidla je nasazena antiparazitární terapie, hypoalergenní dieta pro vyloučení potenciální potravní alergie a/nebo intradermální alergické testy na alergie na prach a pyly.
Včasná diagnostika a terapie je klíčová pro spokojený život Vaší kočičky, proto při podezření na obtíže je nutná včasná konzultace u Vašeho veterinárního lékaře a vytvoření diagnostického a terapeutického plánu pro další postup.
PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH: