Rady našich veterinářů

PES A POZŘENÍ CIZÍHO TĚLESA

4.3
(24)

CIZÍ TĚLESA U PSA ANEB CO VŠECHNO DOKÁŽOU PSI SNÍST

Psi jsou od přírody zvědaví. Zbožňují prozkoumávání nových objektů, vůní či chutí. Bohužel tato zvídavost je často vede do nesnází. Psi jsou notorickými požírači papírů, ubrousků, variabilních kusů (i celého) oblečení, klacků, kamenů, kostí a jiných cizích těles. Spousta těchto předmětů projde zažívacím traktem bez komplikací. Majitelé často zmiňují nálezy menších cizích předmětů ve stolici. Také psi, kteří jsou běžně krmeni kostmi, nemusí za celý život zaznamenat problém, ale zároveň když nějaký problém nastane, může být akutně život ohrožující. Proto je na každém majiteli, aby se rozhodl, jestli si přeje toto riskovat, nebo raději kosti v krmení vynechá. Specifickou kategorií jsou tzv. trichobezoáry u koček, jde v podstatě o cizí tělesa z kočičích chlupů. (vzácně se vyskytují i u dlouhosrstých psů)

pes cizí těleso
Ponožka v tenkém střevu psa na RTG snímku.

OBSTRUKCE V ŽAZÍVACÍM TRAKTU

Pozřené cizí předměty, pokud jsou menší, zpravidla odejdou se stolicí, nicméně jednou z nejčastějších a potenciálně život ohrožující komplikací, se kterou se ve veterinární praxi setkáváme, je obstrukce v zažívacím traktu způsobená pozřením nějakého cizího tělesa. Dojde-li k úplné obstrukci střeva – nic nemůže pokračovat střevem dál, či uvíznutí velkého předmětu v žaludku, tak jedinou možnou terapií je chirurgické řešení situace.

JAK ZJISTÍM, ŽE MŮJ PES SNĚDL CIZÍ PŘEDMĚT?

Většina domácích mazlíčků, kterým se podařilo spolknout cizí předmět, vykazují některé, či většinu, z následujících symptomů:

  • zvracení
  • průjem
  • tvrdší a bolavé břicho
  • snížená chuť k jídlu či zcela nechutenství
  • obtíže při kálení či produkování jen malého množství trusu
  • letargie – malátnost
  • změny v chování – agresivita při manipulaci kolem břicha atp.

DIAGNOSTIKA CIZÍHO TĚLESA V ŽALUDKU NEBO VE STŘEVU

Váš veterinář se nejdříve doptá na vše, co předcházelo projevu klinických příznaků. Bude jej zajímat hlavně jestli si nejste vědomi, že by chyběl nějaký konkrétní předmět, či jeho část, a poté provede důkladnou klinickou prohlídku. Pokud je podezření na pozření cizího tělesa, pokračuje se zobrazovací diagnostikou. Orientačně je možné použít ultrazvuk, ale ne vždy je cizí těleso prokazatelně lokalizováno, s jistotou jej odhalí zpravidla jen specialisté. Lepší informace nám podá RTG vyšetření. Provede se série snímků, zpravidla nejdříve bez podání kontrastní látky, následně je do tlamky podána kontrastní látka ve formě sirupu, a poté jsou v domluvených časových intervalech prováděny další snímky, kdy sledujeme průchod kontrastu zažívacím ústrojím.

Dále je více než doporučitelné vyšetření krve, případně moči, aby Váš veterinář mohl zjistit, nakolik obstrukce již zatížila pacienta před chirurgickým zákrokem, a aby mohl být jeho stav stabilizován. Případně ještě pro vyloučení dalších onemocnění provázených podobnými příznaky, jako je zánět slinivky, zánět střev, jiné infekční onemocnění či hormonální obtíže – například Addisonova choroba.

KOSTI V TLUSTÉM STŘEVU PSA
Obstipát z kostí v tlustém střevě (červená šipka), před ním patrné plynaté střevo (modrá šipka)

PES SNĚDL CIZÍ TĚLESO. CO TEĎ?

Pokud je jasně zdiagnostikováno cizí těleso, či Váš veterinární lékař má velmi vysoké podezření, je nutné přistoupit k explorativní laparotomii – otevření dutiny břišní, jejímu prohlédnutí a řešení akutního stavu.

Včasné provedení zákroku tu hraje velkou roli, neboť obstrukce zamezuje správnému prokrvení v místě, kde došlo k jejímu vytvoření. Pokud je odepřen přívod krve do tkání po delší dobu než několik hodin, tkáně nekrotizují a odumírají. Tedy čím déle se otálí, tím více hrozí, že stav bude velmi komplikovaný až neřešitelný, neboť bude neživotná již velká část žaludku či střev, a/nebo zvíře upadá do život ohrožujícího šoku.

V některých mírnějších případech může cizí těleso s trochou dopomoci projít samo. Je to vždycky riskatní rozhodnutí, proto je doporučitelné, aby byl pes hospitalizován. Během hospitalizace je intenzivně hydratován pomocí infuzní terapie a v indikovaných případech jsou prováděny klystýry a následná kontrolní RTG vyšetření, abychom mohli sledovat postup cizího tělesa zaživadly.

Nejzávažnější komplikace umí vytvořit tzv. lineární cizí těleso. Může jít například o nit, podlouhlou textílii, igelitové sáčky, či jiné předměty, které jsou dlouhé, mohou způsobit obstrukci na dvou a více místech a navíc tedy nařasení střev, která se kolem nich postupně stáhnou. Při podezření na lineární cizí těleso je vždy nutné co nejrychleji provést probatorní laparotomii a stav vyřešit.

JAKÁ JE PROGNÓZA U CIZÍCH TĚLES?

Prognoza se odvíjí od mnoha faktorů:

  1. lokalizace cizího tělesa
  2. doba trvání obstrukce
  3. velikost, tvar a materiál cizího tělesa
  4. celkový zdravotní stav zvířete před pozřením cizího tělesa
Vybírejte takové hračky, které nelze lehce rozkousat a polknout
Vybírejte takové hračky, které nelze lehce rozkousat a polknout

Obecně čím dřívější řešení, tím lepší prognóza a menší riziko komplikací. Dále se stav odvíjí od situace v dutině břišní a konkrétní prognostické informace Vám po zákroku prozradí chirurg.

Pokud tedy máte pejska, který rád okusuje různé věci a začne projevovat nějaké výše popsané příznaky, tak prosím neotálejte. Domluvte se s Vaším veterinárním lékařem, případně pohotovostním pracovištěm, na co nejrychlejší konzultaci, další diagnostice a terapii, aby bylo riziko co nejdříve zažehnáno a Vašemu mazlíčkovi nešlo o život. Tedy čím déle se otálí, tím více hrozí, že stav bude velmi komplikovaný až neřešitelný, neboť bude neživotná již velká část žaludku či střev.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Celkem hlasů 24

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *