Rady našich veterinářů

ušní polyp u kočky

UŠNÍ POLYP U KOČEK

4.4
(9)

CO JE TO UŠNÍ POLYP?

Ušní polypy jsou malé výrůstky v kočičích uších, které mohou narušit rovnováhu vaší kočky, schopnost slyšet a obecné zdraví a pohodlí. 

Ušní polypy u koček jsou poměrně neobvyklým nálezem. Na naší klinice ročně ošetříme průměrně 10-15 koček s ušním polypem.  Ušní polypy mohou způsobit vážné poškození ušního bubínku, pokud nejsou řádně diagnostikovány nebo léčeny.

VÝSKYT UŠNÍCH POLYPŮ

Ušní polypy se mohou objevit u koček všech věkových kategorií. Literatura udává, že jsou obvykle pozorovány u koček ve věku od 1 do 4 let. Na naší klinice jsme léčili polyp již u půlroční kočky, ale také u 16ti leté seniorky. Postihují všechna plemena a obě pohlaví stejně. Přesná příčina ušních polypů není známa, nicméně některé teorie naznačují, že jsou výsledkem reakce na zánět, pravděpodobně způsobeného bakteriemi, houbami nebo kalicivirem. Další možností je, že pocházejí z některých zbytků brachiálních oblouků, které se vyskytují v ranném vývoji plodu.

JAK SE POLYP V UCHU U KOČKY PROJEVUJE?

  • NÁKLON HLAVY
  • BOLEST UCHA
  • VÝTOK Z UCHA
  • DRBÁNÍ HLAVY
  • PŘETAŽENÉ TŘETÍ VÍČKO
  • HLUCHOTA
  • PORUCHY ROVNOVÁHY
  • ZÁPACH Z UCHA
  • ZÁNĚT UCHA NEREAGUJÍCÍ NA BĚŽNOU LÉČBU
pokles horního víčka a přetažení 3. víčka u kočky
pokles horního víčka a přetažení 3. víčka u kočky

Příznaky polypů zahrnují příznaky zánětu vnějšího nebo středního ucha. Kočka se může třást nebo se škrábat na hlavě, reaguje bolestivě na dotek v oblasti ucha nebo může mít hnisavý nebo krvavý výtok z ucha. Výtok z ucha často silně zapáchá. Kočky mohou mít  náklon hlavy na stranu a nejsou schopné chodit rovně po přímce. Většina koček mívá zhoršený sluch. Mohou mít také přetažené třetí víčko nebo třetí víčko může až překrývat celé oko. Příznaky obvykle začínají pomalu a stávají se chronickými s omezenou reakcí na rutinní léčbu.

Polypy se mohou také vyskytovat v nosních průchodech a krku. Kočky s polypy v těchto místech mohou mít potíže s dýcháním nebo polykáním.

JAK SE POLYP V UCHU DIAGNOSTIKUJE?

Diagnóza je obvykle založena na důkladném vyšetření zvukovodu otoskopem. Některé kočky mohou být při vyšetření natolik bolestivé, že je potřeba kočičku nejdříve sedovat.

OTOSKOP KOČKA UCHO
VYŠETŘENÍ UCHA OTOSKOPEM

Polypy jsou obvykle umístěny v horizontální části zvukovodu, což je obtížné vizualizovat bez otoskopu. Jen obří polypy bývají viditelné bez použití otoskopu. Zvukovod je často potřeba nejdříve vyčistit., protože kolem polypu se drží velké množství mazu nebo hnisu.  Jakmile je polyp identifikován, může být provedena biopsie, aby se vyloučila možnost, že se jedná o  nádor. Rentgen hlavy může také identifikovat přítomnost ušního polypu.

JAK SE UŠNÍ POLYP LÉČÍ?

Léčba se obvykle skládá z chirurgického odstranění polypu. Vzhledem k tomu, že polypy jsou obvykle připojeny pouze tenkou, dlouhou stopkou, mohou být obvykle vytaženy a stopka může být vyřezána. Problémem s jednoduchým odstraněním je to, že pokud není odstraněna základna polypu, pak se část  polypů po 1 až 8 měsících objeví znovu.

UŠNÍ POLYP PO EXTRAKCI
UŠNÍ POLYP PO EXTRAKCI

Z naší zkušenosti je tenhle zákrok postačující, a míra recidiv je velmi malá.

Při recidivě se doporučuje složitější, ale důkladný chirurgický zákrok nazývaný osteotomie ventrální buly. Tato operace odstraňuje spodní část kosti, která obklopuje vnitřní ucho. Tato operace je velmi náročná a musí ji provádět pouze zkušený chirurg. Pokud se provede osteotomie ventrální buly, je riziko další recidivy mizivé.

Ušní polyp
Ušní polyp těsně po extrakci

V závislosti na původní příčině nebo přítomnosti infekce může být po chirurgickém zákroku nutné podávání antibiotik a protizánětlivých látek celkově nebo lokálně do ucha. 

POOPERAČNÍ PÉČE

Po zákroku by se měla kočka uzdravit do několika týdnů. Některé kočky mohou mít mírné poškození nervů, které způsobí pokles očního víčka  nebo potíže s koordinací pohybů. Ve většině těchto případů tyto příznaky zmizí během několika týdnů, i když v některých ojedinělých případech mohou přetrvávat trvale.

UŠNÍ POLYP
UŠNÍ POLYP VE SROVNÁNÍ S 5ML STŘÍKAČKOU

ZÁVĚR A DISKUZE

Ušní polypy u koček se vyskytují především u mladých zdravých jedinců. Zatímco ušní polypy jsou méně časté, měly by být vždy vzaty v úvahu u koček, u kterých se objevují opakované nebo závažné infekce ucha. Veterinář může polyp diagnostikovat pouze důkladnou otoskopickou prohlídkou. Proto na naší klinice před zahájením jakékoli léčby důkladně vyšetřujeme všechny kočky se zánětem uší. Léčba je obvykle úspěšná a chirurgické odstranění polypu může zabránit vážnému poškození bubínku.PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.4 / 5. Celkem hlasů 9

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *