Rady našich veterinářů

panleukopénie

Panleukopénie koček | Kočičí mor

4.8
(104)

PANLEUKOPÉNIE ALIAS KOČIČÍ MOR

Panleukopénie je virové onemocnění koček. Pro svůj akutní průběh končící často smrtí bývá nazýváno jako kočičí mor. Původcem nemoci je kočičí parvovirus.

Parvovirus vyvolává podobné onemocnění i u psů nebo fretek. Kočičí parvovirus se mezi živočišnými druhy nepřenáší, napadá pouze kočky a kočkovité šelmy.

panleukopénie koček
Virus panleukopénie

PŘENOS PANLEUKOPÉNIE

Zdrojem nákazy je především trus. Infekční jsou taky sliny, moč a ostatní sekrety. Díky vysoké odolnosti viru v prostředí může k nákaze dojít i nepřímo stykem s kontaminovanými předměty.

Takže se dá říct, že virus si můžete přinést domů na podrážkách bot nebo na oblečení po kontaktu s nemocnou kočkou. Typickým znakem parvoviru je jeho odolnost v prostředí a rezistence k dezinfekčním prostředkům.

Virus je velmi nakažlivý, napadá všechny neočkovaná zvířata. Krvavý průjem u kotěte s panleukopénií.

PRŮBĚH PANLEUKOPÉNIE

Kočka se nakazí vdechnutím nebo polknutím viru. Virus se záhy dostává do mandlí, kde se pomnoží a proniká do krve. Cílem viru jsou rychle se množící buňky v těle, takže napadá kostní dřen a sliznici střeva.

Těžké poškození střevní sliznice se projeví krvavými průjmy s velkou ztrátou tekutin. Virus v kostní dřeni a orgánech imunitního systému naruší tvorbu bílých a červených krvinek.

Následkem tohoto stavu je rozvoj sepse a následná smrt. Inkubační doba je poměrně krátká, literatura většinou udává 2 – 9 dní.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že tato doba bývá často ještě kratší a naopak v mnoha případech jsem zaznamenal inkubační dobu daleko přesahující udávaných 9 dní. Po uplynutí inkubační doby nastupuje nemoc obyčejně velmi rychle až expresně.

KLINICKÉ PŘÍZNAKY PANLEUKOPÉNIE

Počáteční nástup apatie, únavy a nechutenství často ujde pozornosti chovatele. Následné zvracení a krvavý průjem ale nelze přehlédnout.

Většina napadených zvířat má velmi vysoké horečky, často až přes 41 stupňů. Spojivky bývají zarudlé, sliznice bledé a suché. Nápadná je silná dehydratace organizmu, často lze pozorovat přetažená třetí víčka (typický příznak horečky u koček). Břicho bývá velmi bolestivé na pohmat.

Průjem vzniká kvůli poškození střevní sliznice dělícím se virem. Virus postihuje zejména tenké střevo. Proto je průjem většinou vodovitý, silně páchnoucí, často s příměsí natrávené nebo i čerstvé krve.

Parvovirus se kromě střevní sliznice množí i v kostní dřeni. Tím narušuje tvorbu červených a bílých krvinek.

Krev bývá často vodnatá a sliznice nemocných zvířat jsou velmi bledé. Díky nedostatku bílých krvinek se napadený organizmus není schopen bránit dalším infekcím.

PRŮBĚH PANLEUKOPÉNIE U KOČEK

Přes poškozenou střevní sliznici pronikají běžné střevní bakterie do krve a způsobují sepsi (otravu krve). Příčinou smrti často tedy není samotný parvovirus, ale sekundární bakteriální infekce.

Literatura udává, že čím je bílých krvinek méně, tím je prognóza horší. Osobně tuhle zkušenost nemohu potvrdit. I kočky téměř s nulovou hodnotou bílých krvinek se při včasné a správné léčbě daří zachránit.

Akutní forma panleukopenie nejčastěji postihuje koťata, a to od šestého do šestnáctého týdne věku.

U starších zdravých koček má nemoc často pouze mírný průběh doprovázený mírným průjmem nebo nechutenstvím. Nejméně častou formou nemoci je tzv prenatální forma. U březích koček způsobuje nemoc potrat plodů, v pozdějším stádiu gravidity ovšem dochází k poškození mozečku plodů.

Následkem jsou poruchy pohybu, třes, hypermetrie. Paradoxně se při dobré péči takto postižená koťata mohou dožít i vyššího věku. Jak vypadá postižení mozečku se můžete podívat na přiloženém videu – https://www.youtube.com/watch?v=v7XVyg16ens

LÉČBA PANLEUKOPÉNIE

Základem terapie je prevence sepse. Antivirotikum pro kočky nemáme k dispozici.

Nemocným podáváme kombinaci širokospektrálních antibiotik. Druhou složkou terapie je podpůrná terapie.

V první řadě jde o korekci těžké dehydratace pomocí infuzí. Dále je nezbytné podání léků proti zvracení a průjmu a na snížení teploty. Vhodné je také doplnění vitaminů, zejména kyanokobalaminu. Velmi dobrých výsledků při terapii moru dosahujeme s lidským lékem Zarzio s účinnou látkou Filgrastim. 

FILGRASTIM

Filgrastim je  rekombinantní methionylovaný humánní faktor stimulující kolonie granulocytů (G-CSF, granulocyte colony-stimulating factor) produkovaný v E. coli rekombinantní DNA-technologií.

Filgrastim se u lidí používá při zkrácení trvání neutropenie a snížení incidence febrilní neutropenie u pacientů léčených obvyklými cytotoxickými chemoterapeutiky pro malignitu (s výjimkou chronické myeloidní leukémie a myelodysplastických syndromů) a zkrácení doby trvání neutropenie u pacientů podstupujících myeloablativní terapii následovanou transplantací kostní dřeně, u nichž se předpokládá riziko prodloužené těžké neutropenie.

ÚSPĚŠNOSTI LÉČBY PANLEUKOPÉNIE

Nejdůležitějším bodem terapie je její včasné nasazení. Při perakutním průběhu můžou hrát roli doslova i minuty. Největší komplikací terapie je rozvoj DIC nebo superinfekce jiným kočičím virem (nejčastěji kalicivirem nebo FeLV).

Vyléčit tyto pacienty bývá velmi obtížné. Některá zvířata (obvykle ta starší) lze léčit pouze ambulantně. Mladší a silně dehydratovaná se neobejdou bez infuzí a několikadenní hospitalizace. Bez terapie nebo při špatně zvolené léčbě je mortalita u akutní formy až 90%.Obecně z vlastní zkušenosti mohu říct, že čím mladší je nakažené kotě, tím je nižší šance na jeho vyléčení.

Koťata pod 8 týdnů stáří je velmi obtížné zachránit.  Naopak starší kočky se nám daří vyléčit s poměrně dobrou úspěšností.

DIAGNOSTIKA PANLEUKOPÉNIE

Nemoc se vyskytuje především u venkovních koček a koťat. Častěji se vyskytuje na místech s vyšším výskytem koček jako jsou kočičí útulky a depozita.

Četnost výskytu stoupá na podzim (podobně jako u lidské chřipky). Typická panleukopénie se projeví tak, že kotě je najednou z ničeho nic bez nálady, přestane žrát, začne zvracet a má vysokou horečku.

Bohužel u všech zvířat není průběh stejný. U některých zvířat nemusí dojít k rozvoji teploty, zvracení ani průjmu a zvíře jenom „není ve své kůži“. U každé kočky ale dojde k poklesu bílých krvinek, který je pro toto nemocnění typický.

K dispozici máme rychlý diagnostický test, který přítomnost parvoviru ve stolici potvrdí během pár minut.

Podobné příznaky jako panleukopénie můžou vyvolat akutní otravy, giardie nebo škrkavky, střevní koronavirus a střevní bakterie – např. hemoragická E. Coli, Salmonela apod. Málokterá nemoc ale vyvolává tak vysoké teploty a rychlý úhyn jako panleukopénie.

JAK OCHRÁNIT KOČKU PROTI KOČIČÍMU MORU?

Jedinou spolehlivou ochranou před panleukopenií je vakcinace.

Vakcína proti panleukopénii je součástí všech kočičích kombinovaných vakcín. Je to jediná vakcinace, která je doporučitelná i u bytových koček.

V zařízeních s větším počtem koček je velmi důležité dodržování striktní karantény. Dobrou alternativou je testování všech nových koček v zařízení pomocí rychlého diagnostického testu. Vakcíny Nobivac Tricat a Purevax RCP chrání kočku po přeočkování až  tři roky proti moru.

AUTOR

veterinář Samuel Evinic
MVDr. Samuel Evinic



PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:



Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Celkem hlasů 104

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?



MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři



Comments (2)

  1. Vladka

    Dobry den

    zajimalo by me, jake ma preziti teto nemoci nasledky pro budouci zivot kocky? Je jim nejak ovlivnena? Snizena imunita, poskozeni kostni drene apod..
    Jak dlouho po uzdraveni je jeste kote nakazlive?
    Je mozno ho zaradit bezne do chovu?

    Dekuji
    Vladka

  2. Samuel Evinic

    Dobrý den, u malých koťat dochází občas k trvalému poškození mozečku, u straších zvířat nemoc většinou nezanechává trvalé následky. Infekčnost trvá zhruba 10 dní, nejlepší je jí ověřit testem. Panleukopénie je typicky nemoc toulavých koček a koťat z útulků. V dobrých chovech se díky očkování nevyskytuje.


Napsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *