KASTRACE BĚHĚM HÁRÁNÍ / MROUSKÁNÍ
PROČ NENÍ IDEÁLNÍ KASTROVAT FENY A KOČKY BĚHEM ŘÍJE
Měli jste v plánu nechat Vaši fenku či kočku vykastrovat před první říjí, ale nečekali jste, že se rozhárá či začne mrouskat tak brzy! Co teď?
Tyto preventivní zákroky je sice zcela možné provádět i během říje, ale je vhodné domluvit se s Vaším veterinárním lékařem, jestli to daná situace skutečně vyžaduje, nebo je vhodné počkat až po říji. Pokud situace není akutní (například nechtěné nakrytí), veterinář se zpravidla rozhodne počkat. Kastrace v říji je náročnější chirurgický zákrok a tedy je očekáván i vyšší finanční náklad, nemluvě o vyšší fyzické zátěži pro zvíře.
PLÁNOVÁNÍ KASTRACE
Psi a kočky přicházejí do první říje zpravidla mezi 4-6 měsícem věku, mohou zde být značné individuální a meziplemenné rozdíly. V tomto období je již možné nechat Vašeho mazlíčka vykastrovat a díky takto včasné kastraci eliminujeme takřka kompletně i hrozící riziko vzniku nádorů na mléčné žláze. Podobný efekt má i kastrace po prvním hárání, ale po dalších hárání již riziko rakoviny mléčné žlázy není významně snížené. Nicméně kastrace v jakémkoliv věku eliminuje možnost vzniku nádorů vaječníků či dělohy, či vzniku akutně život ohrožujícímu zánětu dělohy.
IDEÁLNÍ DOBA PRO KASTRACI FENY JE 6-8 TÝDNŮ PO UKONČENÍ HÁRÁNÍ. U KOČEK KDYKOLIV MEZI PŘÍZNAKY MROUSKÁNÍ.
IDEÁLNÍ VĚK NA KASTRACI
Ideální věk pro kastraci je námětem nekonečných debat. Promluvte si s Vaším veterinárním lékařem o tom, co je nejlepší konkrétně pro Vašeho mazlíčka a prodiskutujte jaké jsou možnosti a jeho medicínská doporučení.
KASTRACE BĚHEM ŘÍJE
Během říje jsou pohlavní orgány masivně prokrveny, neboť tělo se připravuje na potenciální březost. Navíc veškeré tkáně jsou mnohem křehčí a snadno se trhají, což znesnadňuje chirurgovi jeho práci. Více prokrvené jsou i další části těla a mají větší tendenci ke krvácení – například i kůže, tuková tkáň a svaly. Proto je i preventivní zákrok o něco větším rizikem a hůře se provádí, než když se provede mimo říji. Obecně u koček toto pravidlo není tolik přísné a rizika nenarůstají nijak výrazně, jde-li o kastraci v říji či mimo říji. Možnost o něco větších ztrát krve však přetrvává. Kastrace fen v říji je výrazně náročnější zákrok, dále platí, že menší fena se kastruje snáze než velká či obří fena. Obézní zvířata se obtížně kastrují v říji i mimo říji a je u nich obecně větší anesteziologické riziko. Toto je také jeden z dalších důvodů, proč je důležité domácí mazlíčky nepřekrmovat!
Kastrace fen v říji je výrazně náročnější zákrok, dále platí, že menší fena se kastruje snáze než velká či obří fena.
VYŠŠÍ FINANČNÍ NÁROKY
Pokud je z nějakého důvodu nutné přistoupit ke kastraci během říje, nejčastější důvod může být kastrace po nechtěném nakrytí (zde lze relativně využít pravidlo – čim dříve, tím lépe). Zde však musíme počítat s o něco většími finančními nároky na zákrok. Během operace je vyšší spotřeba materiálu, delší čas strávený na sále, možná delší hospitalizace po zákroku atp.
ODLOŽENÍ KASTRACE
Pokud již Vaše fenka či kočka prokazatelně říjí, je doporučitelné s kastrací počkat. Snižujeme tím riziko, fyzickou zátěž pro zvíře a finanční zátěž pro Vás. (toto pravidlo neplatí u koček trpících prodlouženou nebo tzv permanentní říjí). Nicméně je klíčové zvíře udržet pod dohledem a mimo kontakt se samci, aby nedošlo k nechtěnému nakrytí. Fenka či kočka sama se bude aktivně snažit za případnými nápadníky dostat a je potřeba je proto důsledně hlídat. I jinak vychované fenky mohou přestat poslouchat, proto majitel nesmí spoléhat jen na poslušnost, ve hře jsou hormony a ty v tomto případě stojí nad touhou plnit páníčkovy pokyny.
IDEÁLNÍ DOBA PRO KASTRACI FENY JE 6-8 TÝDNŮ PO UKONČENÍ HÁRÁNÍ. U KOČEK KDYKOLIV MEZI PŘÍZNAKY MROUSKÁNÍ.
Mějte prosím na paměti, že během říje jsou fenky i kočky velmi atraktivní pro samce v okolí. Pokud se stane, že dojde k nechtěnému nakrytí, vyhledejte veterinárního lékaře a domluvte se, jaký je nejvhodnější postup pro Vašeho mazlíčka. Je důležité snažit se nepřidávat další nechtěná štěňátka a koťátka do populace. Informace, že každá fenka či kočka by měla mít alespoň jeden vrh je mýtus, který se drží v povědomí lidí a nemá medicínský podklad. Následkem nechtěných krytí nám potom praskají útulky ve švech a další a další mláďata přibývají aniž by měla šanci na pečující páníčky. Buďte prosím ohleduplní.