Rady našich veterinářů

Potřebují kočky kamarády?

3
(4)

Některé kočky jsou raději o samotě, zatímco jiné jsou nejraději, když mají kočičí společnost. Stejně jako můžeme říct “sto lidí, sto chutí” platí podobně i “sto koček, sto chutí”. Každá kočka má jiné společenské nároky.

ŠTÍSTKO A KOUŘ

Minulou zimu byly u jedné menší veteriny za městem nalezeny 2 kartonové
krabice. Veterinář, který zrovna odcházel z práce si je tak šel prohlédnout. Jedna z přepravek byla zevnitř rozdrápaná dokořán. Vedle ní, schovaný pod dekou, byl nalezen schovávající se zrzavý mourek. V druhé krabici byl důvod, proč u krabic zůstal a neutekl – jeho kamarád, siamský kocour.
Tito dva kočičí kamarádi, kterým po ošetření dali jména Štístko a Kouř, spolu dnes žijí v jedné veliké kleci přímo na klinice. Jsou nerozlučitelní a rozhodně se bez sebe nikam nehnou. Štístko a Kouř tak zcela popírají teorii o kocourech samotářích, kteří se potloukají krajinou a nepotřebují společnost.

Kočky zpravidla nepotřebují společnost jiných zvířat. Rozhodně se totiž nemíní dělit s ostatními kočkami o své území, domov nebo oblíbená místa k lovu. U některých koček je toto tvrzení pravdou. Z běžné praxe jsme už zvyklí na to, že bytové kočky se o svůj domov nedělí. Příkladem je třeba i Elsa, kočka bengálská, která je nesmírně ráda, když má lidskou společnost, na ostatní kočky je ale přehnaně agresivní a nesnese je. Opakovaně se proto objevovala v útulku, protože nemohla být umístěna do domovů s jinými kočkami. Nakonec se jí však dostalo nového domova bez dalších koček a spokojeně tam přede dál.

SPOLEČENŠTÍ PŘELÉTAVCI

Je ale spousta případů koček, které jsou velmi společenské a vyhledávají kočky jiné, jako třeba Štístko a Kouř, kteří se navzájem potřebují.
Někdy se vám může zdát, že je kočka samotářská, ale může vás překvapit opak. Například Fifinka, himalájská kočka se všem zdála být samotářská, ale během pobytu v útulku si vypěstovala zvyk se s ostatními kočkami snášet. Překvapivě sice nevyhledávala společnost ostatních, ale zároveň také nezačínala s ostatními zápasy. Bylo proto velikým překvapením, když si před adopcí oblíbila společnost jiné kočky a musely být adoptovány spolu.
Kočky jsou totiž někdy rády, když mohou být součástí společenské jednotky. Je jenom méně zřejmé, které kočky to jsou. Pokud tak narazíte na kočku, která není ráda sama, bude mít ve zvyku tvořit dlouhotrvající pouta. To ale vždy závisí na její povaze.

DVA TYPY KOČIČÍCH POVAH

V běžném životě se můžeme potkat s dvěma druhy povah kočkovitých šelem. První zmíněný je druh samotář a druhý je společenský. Zde se tak nabízí odpověď na Fifinčinu znovu nalezenou touhu po kamarádovi. Zřejmě se totiž dlouhou dobu bála a vystrašené kočky hledají kamarády hůře. Poté co se v útulku oklepala, začala vytvářet vazby už sama.

POMOCNÁ RUKA

Je dobré přivést si do svého domova druhou kočku? Není možné, že se kočky budou nesnášet? Je třeba zmínit, že seznámíte-li kočky špatně, nemusíte se dočkat úspěchu. Společenské kočky však kamarády potřebují a někdy se tak celý proces vyplatí.
Pokud si domů přivedete 2 společenské kočky, budou si spolu moct hrát, zatímco jste v práci, a je-li vaše původní kočka samotářská, bude mít alespoň čas si na novotu přivyknout.

TAJEMSTVÍ SPOLEČENSKOSTI

Co kočky předurčuje k tomu, zda budou raději samy či ne? Odpověď je nejistá a názory se mohou lišit. Může platit, že kočky mající příjemné vzpomínky na dobu, kdy byly koťaty, budou spíše nakloněné společnosti jiných, než ty, které jsou od malička zvyklé být samy.

Některé kočky  jsou samotářské a společnost jiných koček nevyhledávají.

Podobně je to u koček z ulice, které si navykly od malička být samy a nevyplatí se tak, pokud si takovou kočku přivedete domů. Mějte na paměti, že kočky z ulice jsou od malička zvyklé se o jídlo prát a zasloužit si tak své místo na slunci. Toto pravidlo však může být povrchní a socializace může mít dobrý terapeutický efekt na kočky z ulice. Jsou i případy koček domácích, které se s těmi z ulice spřátelí. To zřejmě může souviset s tím, že na ulicích jsou některé kočky zvyklé tvořit divoké smečky.
Jsou pak kočky, které se necítí vůči ostatním kočkám nijak. Nemusejí si vyloženě hrát a trávit spolu většinu času, ale spíše se snášejí. Tráví pak spolu nějakou část dne, kdy se líně válejí a nic moc nedělají, naštěstí ale nemají tendence zlobit.

Na závěr se tak dá říct, že povahové vlastnosti koček nám mohou být záhadou a nejvíce se o nich dozvíte při společném soužití.PŘEČTĚTE SI NAŠE ČLÁNKY O KOČKÁCH:Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 3 / 5. Celkem hlasů 4

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterináři