Rady našich veterinářů

pojištění psa

ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PRO PSA A KOČKU

4.8
(6)

Proč uvažovat o zdravotním pojištění svého psa nebo kočky?

V poslední době se se službami kolem domácích mazlíčků „roztrhl pytel“ a na trhu se nabízí kdeco. Jedna z nich je služba zdravotního pojištění domácích mazlíčků – jmenovitě psů a koček, na kterou se nás stále více klientů ptá a která se po vzoru ze zahraničí pomalu i na našem trhu stává standardem. Nejčastější dotazy, které od klientů dostáváme, zde uvádíme včetně našich odpovědí.

Má takové pojištění vůbec smysl?

Podle nás ano. Domácí mazlíčci jsou více než jen zvířata —  většina majitelů je bere jako členy své rodiny. A jako člen rodiny si zaslouží odpovídající zdravotní péči.

Kvalitní zdravotní pojištění zvířete se s rozumutelnými podmínkami dává majiteli jistotu, že v případě zdravotních potíží nebude muset řešit otázku neočekávaných finančních výdajů, které mohou být vysoké.

Ke škodě mnoha domácích mazlíčků existuje mnoho majitelů se zkresleným myšlením o pojištění zvířat. Někteří lidé se domnívají, že celý systém pojištění je špatný. Snaží se odpovědět si na otázku „Co z pojištění budu mít“ v souvislosti s tím, co za pojištění zaplatím a co je pojištění schopno zaplatit za mně.

Ale pojištění domácích mazlíčků není o ušetření peněžních prostředků. Je to o pokrytí nečekaných výdajů. Je to o vytvoření bezpečné rezervy (sítě), kterou doufáte nebudete muset nikdy využít. Pojištění zvířete je ochrana proti nejhoršímu scénáři, který může nastat. Možná jste již slyšeli o něčem, co se nazývá “ekonomická eutanázie”. Zatímco eutanázie je ta nejsnazší možná cesta pro vašeho mazlíčka jak ukončit jeho život v případě vážné nemoci, ekonomická eutanázie se týká ukončení jeho života z důvodu, že jeho majitel si nemůže dovolit léčbu. Je to nešťastná situace a lze se jí vyhnout tím, že získáte komplexní pojištění.

Není lepší si namísto placení pojištění na případnou nenadálou událost spořit?

Majitelé psů a koček s pojištěním platí v průměru několik stokorun měsíčně. I když dáte tyto peníze stranou na bankovní účet každý rok, ani tak nebudete schopni pokrýt mnoho ze zmíněných nouzových situací.

Náklady na naléhavé operace nebo život zachraňující léky se mohou snadno vyšplhat na desetitisíce korun a náklady na veterinární ošetření rostou každým rokem a budou se i nadále zvyšovat. Není možné naplánovat neočekávané nemoci nebo zranění. Nutné veterinární ošetření může být nezbytné kdykoli. A uspoření několika tisíc každý rok to nemůže vyřešit.

Průměrné náklady léčby například kočky s rakovinou je 20,000 Kč. To by přesáhlo váš fond vymezený na veterinární náklady za několik let. Nejen to, ale většinou se jedná o více nároků za jednu věc a to znamená, že snadno můžete utratit v průměru několik desítek tisíc korun. Jen jedna běžná a jednoduchá věc jako je zvracení a střevní problémy u psa může stát více, než očekáváte. 

Samozřejmě ne každé zvíře vás bude v průběhu svého života stát desetitisíce v nákladech na veterinární ošetření. Ale nikdy nemůžete vědět, zda a kdy budete potřebovat lékařskou pohotovost. A mít úspory na účtu s několika tisíci nebude stačit, pokud nechcete rozhodovat mezi vaším mazlíčkem a vaší peněženkou.

Zvíře je mladé a není nemocné, počkám s pojištěním až bude starší

V ideálním světě vaši mazlíčci zůstávají zdraví do doby, než dosáhnou pokročilého věku. Přibližně u 25% všech psů se v průběhu života objeví nádorové onemocnění. U jedné z deseti koček se projeví onemocnění močových cest. V případě, že si pořídíte určitou rasu, může se toto riziko zvětšit. Například buldok je v Čechách populární plemeno a u této rasy je až 71% šance výskytu dysplasie kloubů. 

Pět nejčastějších diagnóz:

Žádná z pojišťoven, které na trhu působí, neproplatí náklady na léčbu problému, který vznikl před pojištěním. Proto je důležití se pojistit zvíře co nejdříve, aby léčba byla pojišťovnou krytá. Navíc všechny pojišťovny mají věkový limit na vstup do pojištění a některé i na trvání pojištění.

Podle čeho si vybrat to správné pojištění?

Je šest hlavních kritérií, na které se při rozhodování dívejte. Častou chybou je, že klienti se při výběru pojištění dívají jen na cenu, ale ve chvíli když ho potřebují využít, zjistí často se zklamáním, co vlastně mají.

  1. Vstupní věk – některé pojišťovny nabízí pojištění již od 2 měsíců věku a liší se také ve věku, kdy nejpozději zvíře do pojištění přijmou. Často je to dle velikosti plemene. Čím dříve zvíře pojistíte, tím více máte možností.
  2. Čekací doba – tím se pojišťovny chrání proti pojistným podvodům a vypočítavému chování klientů, kteří by chtěli zvíře pojistit až v momentě, kdy se u něj projeví zdravotní problém. Typická čekací doba je 3 dny na úraz a 30 dnů na nemoc i když některé pojišťovny mají čekací dobu i delší.
  3. Roční limit plnění – jeden z nejdůležitějších parametrů – na trhu najdete pojištění s ročním krytím od 10tis Kč do 120tis Kč. Máte-li rizikovější plemeno a zvíře je starší, je vhodné se dívat na vyšší limity, abyste svému zvířeti mohli zajistit léčbu bez finančních omezení.
  4. Krytí a výluky – určitě si dobře přečtěte, co pojišťovna hradí a co ne. Dobré pojištění bude mít vše uvedeno přehledně a srozumitelně, abyste nebyli v případě problému překvapeni. V tomto se také nabídky pojištění velmi liší. Pokud něčemu nerozumíte, zavolejte pojišťovně a chtějte vysvětlení.
  5. Jak to funguje při pojistné události – většina pojištění požaduje, abyste ošetření u veterináře zaplatili a následně oznámili přes papírový nebo online formulář pojistnou událost s tím, že musíte doložit náklady a lékařskou zprávu. Na trhu je ale i pojištění, které funguje bez papírů a celé to za klienta vyřeší veterinář, kdy klient na místě ví, kolik je z pojištění hrazeno.
  6. Cena – některá pojištění kalkulují cenu dle věku zvířete, plemene, případě dalších parametrů, některá pojištění mají jednotnou cenu, která se liší dle výše ročního limitu na léčbu. Pojištění se liší také v tom, jak Vám umožní pojištění platit. Některé umožňují i platbu měsíčně.

Jaké pojištění doporučuje veterinární klinika MetropoleVet?

Respektujeme, že každý klient má potřeby, které jsou jiné a může mít různé zkušenosti. Našim klientům se snažíme vždy vycházet vstříc bez ohledu na to, jaké pojištění si vyberou. My jsme se rozhodli aktivně spolupracovat s pojištěním PetExpert, které dle našeho názoru nabízí velmi zajímavé podmínky a pro klienta i pro nás je řešení pojistné události velmi snadné a rychlé. Pro detailní podmínky můžete navštívit www.petexpert.cz.

NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ
NEJČASTĚJŠÍ NEMOCI PSŮ

Pomohl vám článek?

Vyberte hodnocení článku

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Celkem hlasů 6

Zatím nikdo článek nehodnotil, budete první?

As you found this post useful...

Follow us on social media!

Je nám líto, že se Vám článek nelíbil

Pomůžeme nám to vylepšit?

Napíšete nám, co bychom mohli zlepšit pro lepší hodnocení?MVDr. Samuel Evinic je vedoucím lékařem veterinární kliniky. Má na starosti celý provoz kliniky. Profesně se věnuje především dermatologii, medicíně koček, králíků a morčat, stomatologii a chirurgii měkkých tkání. Více informací o veterinářiNapsat komentář

Your email address will not be published. Required fields are marked *